Domů
Energetika v zahraničí
Dodávky elektřiny ve Francii podle regulátora zatím nejsou v ohrožení
Elektrické vedení v zasněžené krajině
Zdroj: Vadik_01 / Creative Commons / CC BY 2.0

Dodávky elektřiny ve Francii podle regulátora zatím nejsou v ohrožení

Dodávky elektřiny ve Francii nejsou přinejmenším do poloviny ledna v ohrožení. Situaci v zásobování elektřinou výrazně prospívá skutečnost, že francouzské domácnosti i firmy vyslyšely výzvy ke snižování spotřeby energie. Uvedla to dnes šéfka francouzského úřadu pro regulaci energetického trhu CRE Emmanuelle Wargonová.

Produkci elektřiny ve Francii v poslední době omezují údržbářské práce a opravy v tamních jaderných elektrárnách. Šéf podniku na provoz francouzské přenosové soustavy RTE Xavier Piechaczyk podle agentury Reuters na začátku prosince varoval, že Francie by o letošní zimě mohla v některých dnech čelit výpadkům v dodávkách elektrického proudu.

„Víme, že do poloviny ledna nebudeme mít problémy,“ řekla dnes Wargonová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter.

Upozornila nicméně, že je zapotřebí zachovávat ostražitost pro případ poklesu teplot.

Vláda si stanovila za cíl snížit do roku 2024 spotřebu energie ve Francii o deset procent proti úrovni z roku 2019. Podle RTE byla v uplynulých čtyřech týdnech spotřeba elektřiny ve Francii téměř o devět procent nižší ve srovnání s průměrem pro toto období z let 2014 až 2019. „Výzva k omezování (spotřeby energie) byla skutečně vyslyšena,“ uvedla Wargonová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Karásek
28. prosinec 2022, 15:51

Teď je to dobré, ale co bude až přijdou velké mrazy? Kolik do té doby z těch porouchaných jaderných bloků zprovozní? Frantíci budou zřejmě litovat své velké závislosti na jádru.

Emil
28. prosinec 2022, 16:10

Proč by měli litovat, Karásku? Jaký spolehlivější zdroj by podle vás měli mít?

energetik
29. prosinec 2022, 16:59

Jakýkoliv jiný je spolehlivější a předvídatelnější než ten jaderný. A každý jiný je také levnější, bezpečnější a méně toxičtější.

Emil
29. prosinec 2022, 17:18

A to je který konkrétně, rádobyenergetiku? Samozřejmě doloženo konkrétními čísly a nikoliv jako obvykle vaše dojmy.

A.O
29. prosinec 2022, 22:10

Koeficient ročního využití ale podle toho nevypadá.

Petr prochaska
28. prosinec 2022, 16:17

To už jsme viděli, co se stalo, když byly velké mrazy zhruba před týdnem. Na rychlo ve Francii spustili další JE, výkon byl 42GW, nyní je 37.4GW. Francie dovážela maximum elektřiny co mohla od svých sousedů a využívala téměř naplno plynové elektrárny.

asdfrb
28. prosinec 2022, 16:40

Pan Karasek a nejake vyjadre k zdvihnutiu maximalnej akceptovanej ceny elektriny z OZE v nemeckych aukciach o 25% ziadne nebude.

Ked su tu clanky o problemoch s JE tak ste prvy, ale ked su problemi s OZE tak ste ticho ako vos pod chrastou.

koumák
29. prosinec 2022, 11:55

Bohužel, se stalo to, že Francouzi se vykvákli na údržbu- mají popraskané sváry na potrubí chladících systémů. Ovšem zatímco u Německého uhlí to nevadí a jede se dále, francouzský jaderný dozor je z principu předběžné opatrnosti nechal odstavit a navíc si posvítil na všechny bloky. A zjistil to, co zjistil. Ale vážně, u uhelné elektrárny by se to zaflikovalo a jelo by se dále, bezpečnost JE je ovšem úplně jinde, proto nyní jaderky ve Francii stojí. Mohu pana Karáska ubezpečit, že pokud se nebude věnovat patřičná údržba jakémukoliv technickému zařízení, dopadne to vždycky pro to zařízení blbě. To platí i pro FVE i VTE, VE, PvE. A bohužel se to spolu s ruským terorem na Ukrajině letos sešlo, no.

Milan Vaněček
28. prosinec 2022, 18:38

Francouzům musíme přát, aby ty svoje problémy co nejdřív úspěšně vyřešili. Jenom pak může cena elektřiny u nás klesnout. Současně ale musí Němcům dost foukat, aby VtE jely naplno.

Francie a Německo jsou rozhodující faktory ceny elektřiny na burze, se kterou jsme bohužel (pro spotřebitele) svázáni.

richie
28. prosinec 2022, 21:43

a kam by tie ceny mali klesnut?

ked nevedia zaplnit aukcie na vystavbu OZE(teda garantovana vykupna cena) a museli si nechat schvalit 25% navysenie ceny za superlacne zdroje EE ?

a pritom este stale neriesia akumulaciu - do aukcie OZE+akumulacia sa im prihlasil az jeden zaujemca a to este netusime z akou ponukou, pretoze ju radsej nezverejnili..

ci vasa predstava lacnej konecnej spotrebitelskej ceny je 100+EUR/MWh?

Pravoslav Motyčka
28. prosinec 2022, 18:59

Francie během prosince zprovoznila 3 jaderné bloky a další 2 zprovozní v první dekádě ledna a do konce měsíce jich bude celkem 5. Předpověď počasí nehlásí silné mrazy, výroba elektřiny roste , takže nějaké problémy se sítí jsou zatím dost nepravděpodobné a pokud k nim dojde bude to přechodná záležitost. Vidím spíše problémy do budoucna , spotřeba elektřiny se bude zvyšovat a nestaví se žádné stabilní zdroje , které by mohly v budoucnu když nebude

počasí vhodné pro VTE a FVE pokrýt poptávku.

Emil
28. prosinec 2022, 19:10

Francie během prosince zprovoznila St. Laurent 2, Flamanville 2, Dampierre 3, Tricastin 1, Gravelines 3, St. Alban 2, Cattenom 4 a Cruas 2, tj. celkem 8 bloků. Momentálně je poptávka tak nízká, že Francie exportuje elektřinu k sousedům, má tři bloky kvůli nízké poptávce až do konce roku odstavené a další jedou na snížený výkon.

Milan Vaněček
28. prosinec 2022, 19:21

Když se dívám například sem

agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_import_export/25.12.2022/28.12.2022/today/

tak mám trochu jiný obrázek

Typicky: levný proud jde vždy z Německa do Francie (nebo k jiným sousedům)

Emil
28. prosinec 2022, 20:15

Vaněčku, dívejte se kam chcete ale tvrzení "Momentálně je poptávka tak nízká, že Francie exportuje elektřinu k sousedům, má tři bloky kvůli nízké poptávce až do konce roku odstavené a další jedou na snížený výkon" popřít nedokážete, a už vůbec ne tím jaký vy máte obrázek "typicky".

richie
29. prosinec 2022, 10:21

ad Milan Vaněček 28. prosinec 2022, 19:21

".. Když se dívám například sem

agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_import_export/25.12.2022/28.12.2022/today/

tak mám trochu jiný obrázek

Typicky: levný proud jde vždy z Německa do Francie (nebo k jiným sousedům)

ak by toto napisal blaha, alebo karasek, tak budiz .. ale ze to tu date vy .. vo vasom podani to uz je zamerne prekrucanie skutocnosti .. a to si o sebe hovorite honosne "vedec" ? ..ked nie ste schopny rozpoznat co je pricina a co nasledok?

mozno to je prilisnou porciou vianocneho salatu, tak skusim pomaly vysvetlit aj pre "vedca"

- ano Nemecko vyvaza lacnu EE, ALE len v case prebytku vyroby obcasnych zdrojov - teda nahodne - a v tom case tlaci tuto prebytocnu EE kam sa da (a pretazuje prenosove sustavy susedov a zaroven sposobuje problemy v riadeni vykonu v tychto sustavach - kedze to je nahodne)

- naviac tuto "lacnu" EE (minimalna cena silovky v takom obdobi atakuje 0 EUR/MWh) musia doma preplacat zmluvnou dotaciou 50~90EUR/MWh

- zaroven akonahle obcasne zdroje prestanu vyrabat (kedze su obcasne a nahodne), tak okamzite maju velky nedostatok a znova pretazuju sustavy susedov, kedze tahaju od koho sa da (hlavne od tych, ktory nemaju taky podiel obcasnych zdrojov) a zaroven cena silovky atakuje 600 EUR/MWh

velmi pekne to vidno na rovnakom grafe ako ste postovali, len v trochu sirsom rozsahu - posledny mesiac - kde za posledne dni klesa cena silovky k nule (kedze im slusne fuka) ale nemci nevedia co s takym mnozstvom - ale pred cca dvoma tyzdnami (~11~13.12) im fukalo minimalne a boli radi ze mali od koho take mnozstvo brat (napr. aj z Francuzska)

https://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_import_export/27.11.2022/28.12.2022/today/

hlpb
29. prosinec 2022, 10:19

Jen doplním Emilovu informaci, která neobsahuje to nejdůležitější a to příčinu, proč tomu tak je. Nízká poptávka po JE ve Francii je díky velké výrobě z VTE, jelikož na konci roku v západní Evropě hodně fouká včetně Francie, která vyrábí aktuálně cca 25% EE z větru (normál je 8%) a tak část JE energie není potřeba. Abnormální výroba z VTE je v Německu podíl cca 60%, Velká Británie 60%, Belgie 40%, Nizozemí 50%, Dánsko 90% atd. atd. Tento stav bude trvat minimálně do konce roku, energie z VTE vytlačila energii z JE, tento trend budeme sledovat stále častěji v zimě a v létě budou JE vytlačovat energie z FVE. Jaderné elektrárny budou nuceny během několika let vybudovat elektrolyzéry na H2, jinak budou 1/2 roku mimo provoz. Kolem roku 2030 budou elektrolyzéry na H2 vybudovány i v Dukovanech a Temelínu, protože kolem roku 2030 bude v ČR cca 12-15 GW FVE z toho samovýroba bude cca 6 GW. To bude znamenat, že od dubna do srpna mezi 11:00-16:00 bude FVE pokrývat v ČR 60-100% spotřeby ČR, v té době by se musely každý den Dukovany a Temelín vypínat. Jinak pozitivní vliv VTE vidíme i na poklesu cen plynu a EE na burzách.

Milan Vaněček
29. prosinec 2022, 11:09

Pane hltb, je to tak jak píšete. To jsou objektivní trendy v EU i po celém světě. S tím místní "jaderná lobby" nic nezmůže (míněno v EU, v ČR může neustále bojovat proti technickému pokroku, ale nakonec i zde prohraje).

Emil
29. prosinec 2022, 12:54

Nízká poptávka není ve Francii díky velké výrobě z VTE ale díky teplému počasí a tradičně nižší spotřebě průmyslu před koncem roku.

Jaroslav Studnička
29. prosinec 2022, 11:55

Rozmary počasí konečně umožňují občasným zdrojům vyrábět a tak se tu objevil i bláhový Bláha.

Kde jste byl poslední měsíc se svými budovatelskými příspěvky, kdy Evropu drtilo nepříznivé počasí a Německo patřilo k nejhorším zemím z pohledu uhlíkové intenzity díky zcela jednoznačné dominanci uhelných a plynových zdrojů?

A toto velebí p. Vaněček jako pokrok dvacetileté transformace německé energetiky a ještě za to může jaderná energetika ?.

Karel Zeman
29. prosinec 2022, 18:57

A v tom létě budeme na noc startovat každý den 6 GW plynu nebo jak to máte v plánu?

Milan Vaněček
28. prosinec 2022, 20:29

Emilku, Vaše "tvrzení" mě nezajímají, mě zajímá jen, kdy bude zase elektřina pro spotřebitele v ČR levnější. A o tom píši, proto přeji Francouzům ať už konečně opraví svoje JE a Němcům hodně větrných zimních dnů.

Mě zajímá levný elektrický proud.

Emil
28. prosinec 2022, 20:50

Tak proč na moje tvrzení neustále reagujete, Vaněčku, když vás prý nezajímají? A když už máte potřebu neustále reagovat na tvrzení které vás prý nezajímají, tak je laskavě nepřekrucujte. Psal jsem o momentální situaci a ne o tom jaký vy máte "typický obrázek". O levném elektrickém proudu jsem rovněž nic nepsal.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516