Francie: Největší exportér elektřiny v Evropě zaznamenal vloni rekordní vývoz
Čistý export elektřiny z Francie dosáhl v loňském roce 89 TWh, což je nejvyšší hodnota v historii. Předchozí rekord v čistém exportu byl stanoven v roce 2002 na úrovni 77 TWh. Vysoký vývoz elektřiny z Francie byl způsoben vysokou výrobou jaderných a vodních elektráren v kombinaci se slabou spotřebou, uvedl francouzský provozovatel přenosové soustavy.
Čistý export Francie vzrostl vloni oproti roku 2023 o 37 TWh na 89 TWh, přičemž Francie více vyvezla než dovezla na všech svých hranicích: Německo-Belgie (27,2 TWh), Itálie (22,3 TWh), Spojené království (20,1 TWh), Švýcarsko (16,7 TWh), Španělsko (2,8 TWh). Uvádí to předběžná data francouzského provozovatele přenosové soustavy, společnosti RTE.
Francie si udržela pozici největšího evropského vývozce elektřiny, kterou získala zpět v roce 2023. Čistý export země by měl zůstat zhruba na stejné úrovni i letos, uvedl Clement Bouilloux, vedoucí Montel Analytics France.
„Díky nízkým variabilním nákladům (asi 80 % elektřiny je generováno z jaderné a vodní energie) je francouzská výroba elektřiny konkurenceschopná na evropských trzích a je upřednostňována před tepelnými elektrárnami sousedních zemí,“ uvedl Thomas Veyrenc, vedoucí prognóz a strategie společnosti RTE, na síti LinkedIn.
Vyšší výroba jaderných zdrojů a OZE
Rekordně vysoký vývoz odpovídal předpovědím společnosti RTE a energetické společnosti EDF a potvrdil obnovu francouzské výroby elektřiny, která loni vzrostla meziročně o 15 % na 527 TWh.
Za nárůstem stojí především vyšší výroba elektřiny z jaderných zdrojů. Ta vloni dosáhla 361,6 TWh, což je o 41,2 TWh (nebo 13 %) více než v roce 2023. Státní energetická společnost EDF minulý měsíc zvýšila svou předpokládanou výrobu díky zlepšené efektivitě odstávek a oprav souvisejících s napěťovou korozí.
Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie meziročně vzrostla o 18 %, především díky 27% nárůstu výroby z vodní energie na 71,7 TWh, což je nejvyšší hodnota od roku 2013.
Výroba solárních elektráren vzrostla o 9 % na 23,3 TWh, zatímco výroba větrných elektráren klesla téměř o 5 % na 46 TWh.
Dlouhodobě klesající spotřeba
Rekordní vývoz byl také způsoben slabou domácí poptávkou po elektřině, uvedl Veyrenc. Spotřeba elektřiny ve Francii v roce 2024 sice meziročně vzrostla o 3,3 TWh na 428,4 TWh, od roku 2019 však pravidelně klesala, a to v důsledku pandemie onemocnění COVID-19 a energetické krize.
Údaje o spotřebě elektřiny ještě nejsou očištěny o vliv teploty. Ta má ve Francii vysoký vliv na spotřebu elektřiny z důvodu vysokého podílu elektřiny na vytápění.
Mohlo by vás zajímat:
největší exportér je stát, kde je nejvíc instalovaného výkonu v JE, ne stát kde je nejvíc instalovaného v OZE..
Tato rovnice platí v této době a všechno nasvědčuje s nepolevujícím rozvojem OZ včetně prozatím opožděnou akumulací, že se ta bude postupně překlápět na stranu bezjadernou. Němci to měli v plánu až na konec 30 let, nyní to bude zákeřným válečným konfliktem urychleno, tak uvidíme. A jestli někde ve světě dojde k nějakému selhání ať je jakákoliv jaderné technologie, tak to opět může ještě více akcelerovat. Jenom škoda, že naše žabomyší nekončící pře tomu tomu moc nepřispívají. Vždyť i ta VTE jsou jenom potřeba pro dočasné období, neboť očekávaná fúze, i když se to mnohým nezdá, se stále nenápadně posouvá ku předu.
Když sluní a funí, není kam vyvážet.
Když nesluní a nefuní, není co vyvážet.
Ale třeba se vám konečně podaří poručit větru, dešti tak, aby ty potvory poslechly...
Cituji z článku: "EDF minulý měsíc zvýšila svou předpokládanou výrobu díky zlepšené efektivitě odstávek a oprav souvisejících s napěťovou korozí"
Takže vzpomínejte, když tenkrát probíhaly ty opravy, kdo byl největší exportér (Německo) a kdo největší importér (Francie).
Každý chvilku tahá pilku....
Ale ta jaderná Francie nějak tahá pilku furt, že? A to navzdory tomu, že téměř podehla Zeleným Khmérům a měla potíže s (ne)údržbou JE. Naštěstí se vzpamatovala včas - na rozdíl od Německa, které se pod vlivem těchže stalo evropským parazitem.
https://www.rte-france.com/actualites/france-battu-record-exports-nets-electricite-2024
Ne, Vaněčku, zase to máte úplně špatně. Tenkrát nebyl největší exportér Německo ale Švédsko a největší importér Francie už vůbec ne. Francie dovážela i tenkrát násobně méně než Itálie a mnohem méně než dováží Německo v současnosti.
Vždy záleží na tom, které časové období vyberete. Takže Emil to má úplně špatně i třeba dobře, když si vybere (své nedefinované) období, bez odkazů ...
Každý chvilku tahá pilku,
Německo by mohlo být stále největší exportér elektřiny (ne na hlavu, to jsme bývali často my) ale v absolutních číslech, kdyby nesmyslně nebojovalo s čistým CO2 a kdyby zrušilo (nebo zastropovalo na 10 EUR/t) uhlíkové odpustky a nechalo pozvolna vítězit technický pokrok. A to levné elektřiny....
1) Časové období jste vybral vy sám když "tenkrát probíhaly ty opravy", Vaněčku.
2) Vtipné že někdo kdo si "vybral (své nedefinované) období, bez odkazů", si stěžuje na to, že mu někdo odpoví bez odkazů.
3) Německo v první řadě mohlo být největší exportér elektřiny kdyby nesmyslně neodstavovalo své jaderné elektrárny "a nechalo pozvolna vítězit technický pokrok. A to levné elektřiny", a ani by u toho nemuselo tolik špinit životní prostředí, jak tu Vaněček neustále propaguje.
To Milan Vaněček 7. leden 2025, 18:28
Citát z Vašeho příspěvku: "kdyby nesmyslně nebojovalo s čistým CO2"
Jenže při spalování uhlí nejde jen o CO2 (i když o ten taky), ale i o další emise a odpady: SO2 (ani odsíření není 100%), oxidy dusíku, popílek (i ta většina, která se zachytí je pořád odpad), škvára, ale třeba i rtuť, radioaktivní materiály, apod. Záleží to také na konkrétní lokalitě (složení) uhlí.
Mimo jiné by to znamenalo likvidací dalších obcí a městeček. Mimochodem, u nás by bourání už dávno neprošlo, ale v "ekologickém" Německu to bylo donedávna ještě možné.
Robert Fico vyhlásil, že jadrová elektráreň je „stroj na peniaze“. Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje výstavbu 11 nových jadrových elektrární, čo označil ako súčasť predvolebných sľubov. Otázkou však zostáva, z čoho chce financovať tento ambiciózny plán, keď predpokladaný rozpočtový deficit Francúzska dosahuje -6 % HDP.
Naopak, Dánsko, štát s prebytkom 4 % HDP, by mohlo byť schopnejšie realizovať podobné projekty. Kde však Francúzi nájdu financie na výstavbu 11 elektrární, pričom náklady na jednu sa odhadujú na 11 miliárd eur? Tento projekt by mohol byť programom na celé storočie, no Macron pravdepodobne v politike čoskoro skončí, čo zvyšuje neistotu ohľadom jeho uskutočnenia.
Ad Bob: Kdyby jste napsal: Jenže při spalování uhlí nejde o CO2, ale o další emise a odpady: SO2 (ani odsíření není 100%), oxidy dusíku, popílek (i ta většina, která se zachytí je pořád odpad), škvára, ale třeba i rtuť, radioaktivní materiály,
obdobně i při spalování ropných produktů,
tak bych zcela souhlasil. Uhlíkové CO2 odpustky=jen špatně zvolená míra pro skutečné nebezpečné látky z pálení fosilu, aby se z těch vybraných miliard EUR uživily ..... (kdybych to napsal tak to bude zcenzurováno).
Ad Peter: to platí jen pro staré, již postavené JE, podle starých předpisů. Zato ty nové jsou extrémně investičně drahé a budou tlačit ceny elektřiny ještě vzhůru, neumožní nutný pokles cen elektřiny na cca 1/2, aby EU byla zase konkurence schopná.
A třeba Francie padá neustále dolů v hodnocení ekonomické síly země, už nemá kolonie a vliv v Africe jako kdysi, už těch 11 nových JE nedokáže ufinancovat.
Přitom závěrné ceny na burze (tvořené uhelnými či plynovými elektrárnami) jsou v EU dány (v 2024) převážně uhlíkovými odpustky (přesněji u uhlí z 57% a u drahého plynu z 25%). Elektřina by mohla být levnější.
Zdroj: Ember: European electricity prices and cost.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se