Domů
Energetika v zahraničí
Hlavním motorem inflace v Německu jsou ceny energií, uvedli statistici
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Hlavním motorem inflace v Německu jsou ceny energií, uvedli statistici

Berlín 13. července (zpravodaj ČTK) – Hlavním motorem inflace v Německu jsou vysoké ceny energií, bez jejich započítání by meziroční růst spotřebitelských cen v červnu činil 4,2 procenta. Dnes to v konečné zprávě o vývoji červnové inflace uvedl německý statistický úřad Destatis. Tempo inflace v červnu zpomalilo na 7,6 procenta z květnové hodnoty 7,9 procenta, podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie meziroční inflace v Německu v červnu klesla z 8,7 na 8,2 procenta.

„Hlavními příčinami vysoké inflace je stejně jako dosud růst cen energetických produktů. Mírně tlumivý vliv na zdražování mají devítieurová jízdenka a tankovací sleva,“ řekl dnes šéf statistického úřadu Georg Thiel.

Ceny energií byly v červnu meziročně o 38 procent vyšší, v květnu to bylo o 38,3 procenta. Vzestupný trend pohonných hmot v červnu zastavilo snížení daně z minerálních olejů, meziroční inflace zde tak v červnu činila 33,2 procenta oproti květnovým 41 procent. V růstu naopak pokračují ceny energií pro domácnosti, kde inflace zrychlila z květnových 36,8 na červnových 40,7 procenta.

Ceny lehkého topného oleje se meziročně více než zdvojnásobily, zvýšily se o 108,5 procenta. V případě plynu činila inflace v červnu 60,7 procenta, u pevných paliv 36,5 procenta a elektřiny 22 procent. Ceny energií ženou vzhůru nejen dopady ruské invaze na Ukrajinu, ale mimo jiné také poplatky na podporu obnovitelných zdrojů či za emise oxidu uhličitého.

Elektroměr
Ilustrační foto

„Bez energií byla v červnu inflace 4,2 procenta,“ uvedl německý statistický úřad.

Ten poznamenal, že spolu s energiemi k růstu inflace přispívají i ceny potravin. Jejich ceny se pro domácnosti v červnu meziročně zvýšily o 12,7 procenta. Pro srovnání, v květnu jejich meziroční růst činil 11,1 procenta a v dubnu 8,6 procenta. Mimořádný růst cen se týká zejména jedlých tuků a olejů, u kterých v červnu meziroční inflace vystoupila na 43,1 procenta. Destatis dodal, že bez započítání energií a potravin by v červnu meziroční tempo růstu spotřebitelských cen bylo 3,2 procenta.

Spotřebitelské ceny v Německu loni meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíce od roku 1993. Letos vládní prognóza počítá s růstem o 6,1 procentem, což bude nejvíce od 70. let minulého století. Německý institut Ifo letos inflaci očekává dokonce na 6,8 procentu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Michal K.
13. červenec 2022, 11:02

ono neni len draha elektrina alebo plyn v germanii.

Ono ani s plynom to nebude 2x ruzove

echo24. cz/a/Svwxg/nemecko-energeticka-krize-navrat-k-uhli

Michal K.
13. červenec 2022, 11:12

sorry za preklep.

malo byt

Ono ani s uhlim to nebude 2x ruzove

Zbyněk Poisl
14. červenec 2022, 09:50

A jelikož je evropská energetika propojená, je to stejné i u nás. Energie táhnou inflaci už od loňského roku. Takže válka na Ukrajině s tím má hodně málo společného!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se