Domů
Energetika v zahraničí
Japonsko urychlí vývoj a nasazení technologií pro výrobu elektřiny z čpavku 
Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

Japonsko urychlí vývoj a nasazení technologií pro výrobu elektřiny z čpavku 

Japonsko plánuje urychlit vývoj a nasazení technologií umožňujících využití čpavku při výrobě elektřiny. Má se jednat na jedné straně o uhelné hořáky umožňující spoluspalování více než 50% podílu čpavku a dále o plynové turbíny spalující čistý čpavek. Obě technologie mají být připraveny ke komerčnímu využití do roku 2030. Informaci přinesl zahraniční server Argus.

Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) navrhlo posunutí termínu pro dokončení vývoje a nasazení uvedených technologií z původně třicátých let na konec současné dekády.

Vývoj obou technologií by měl být podpořen z vládního fondu, který má disponovat 18 miliardami dolarů. Projekty podpořené z tohoto fondu mají v následujících 10 letech nasměrovat Japonsko ke splnění dlouhodobých cílů v oblasti snižování emisí CO2.

Zahraniční server Argus uvedl, že METI očekává, že díky vývoji technologií umožňujících spoluspalování uhlí a čpavku budou moci japonské firmy využít potenciál čpavku jako paliva pro spoluspalování v Asii, kde mezinárodní energetická agentura očekává v roce 2040 zhruba 40% podíl uhelných elektráren na celkovém instalovaném výkonu.

Podle zveřejněných odhadů by spoluspalování 20% podílu čpavku na 1000MW uhelném bloku mělo vést k roční spotřebě čpavku na úrovni 500 tis. tun.

Samotné Japonsko plánuje navýšit roční spotřebu čpavku ze současného jednoho milionu tun na tři miliony tun do roku 2030 a následně na 20 milionů tun v roce 2050.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Vinkler
27. červen 2021, 09:01

Únik čpavku je dosti vážná havárie zdravotní i ekologická.

PetrV
27. červen 2021, 10:01

Jde jrn o to sosat fond. Ekologie u greendealu je na posledním místě.

Pavel
27. červen 2021, 19:49

A já se divil, proč to ten agent bureš tak nadšeně green deal odkýval a podepsal. Není to ekologické a může sosat další cizí prachy.

Láďa
27. červen 2021, 10:56

A kde ten cpavek vezmou? Pokud vím v přírodě není a výroba není až tak laciná.

Hans
27. červen 2021, 13:42

V přírodě se čpavek vyskytuje. Pro energetické využití se však bude vyrábět. V podstatě jde o působ jak efektivně uložit a přepravovat vodík. Následně se vodík ze čpavku opět extrahuje pro další použití v palivových článcích. V tomto případě se však jedná o jeho přímé spalování. https://www.mdpi.com/1996-1073/13/12/3062/htm

Láďa
27. červen 2021, 18:50

Díky za informaci. I s přihlédnutím k rizikům zda se to být dobrý nápad.

Galipoli
27. červen 2021, 22:57

A jak si tu „extrakci vodíku" představujete? Ten probíhá až za teplot okolo 950°C a působení Ni katalyzátoru. Spíš to vypadá, že ten azan budou přímo spalovat (jak píšete). Nevím za jakých podmínek aby jim nevznikaly oxidy dusíku.

Ivan Novák
28. červen 2021, 00:41

To budou zelené NOxy, ty jsou zdraví prospěšné.

František Ryšánek
28. červen 2021, 06:37

No hlavně aby při spalování s uhlím za nižších teplot nevznikalo [cosi]-C-N :-) Ideálně kdyby se vodík sloučil s kyslíkem a neutrální dusík N2 by se dal volně vypouštět...

Hans
28. červen 2021, 17:20

Nechápu proč míříte svojí otázkou o extraci vodíku z amoniaku na mne? Vše máte popsáno v odkaze pod původním příspěvkem.

Galipoli
4. červenec 2021, 17:49

odpověď na reakci pod mou: ten odkaz je „jen" review. A je plné vět, které vaše nadšení dost brzdí: „ For energy harvesting, the utilization of ammonia has not been widely adopted." Přímé spalování zatím řeší problém vzniku oxidu dusnatého. Také věta: „However, further development for a broader range of energy harvesting from ammonia is demanded." cosi napovídá :-). Stejně tak i ta vaše „extrakce" vodíku: „Ammonia decomposition and its subsequent separation and purification processes are energy-intensive; therefore, efforts to improve their energy efficiency, reliability and scalability are necessary. Because ammonia decomposition is endothermic and requires high temperatures (>500 °C), further developments to bring this reaction to a mild temperature region are demanded."

Je to zajímavé shrnutí ukazující další cesty výzkumu.

Vinkler
27. červen 2021, 14:10

Výroba čpavku je jednou z cest jak "zelený vodík" uskladnit za rozumných technických podmínek (tlak, teplota, objem).

Galipoli
28. červen 2021, 06:50

Fajn. Azan je dobrý jako hnojivo, chemická surovina apod. Ale jak z něj chcete rozumně získávat vodík zpět, to fakt nevím. A pokud jej bude spalovat, jak zabráníte vzniku oxidů dusíku? Protože spalováním čpavku začíná průmyslová výroba kyseliny dusičné.

Josef
27. červen 2021, 21:33

Čpavek je jedno z umělých paliv, jiným je třeba metanol nebo vodík. Jejich výroba je více či méně náročná a celková energetická účinnost je špatná nicméně je to v současné době jediná známá cesta skladování energie ve velkém množství a na dlouhou dobu.

Carlos
27. červen 2021, 21:50

Se čpavkem jděte k šípku, zkoušelo se to v historii několikrát a pokaždé to zašlo na dvě věci. je to sajrajt a smrdí.

Pokud se má jít do syntetických paliv (podle mne je tu pořád hodně nevyužitý potenciál akumulace přes tepelnou akumulaci u tepláren, zejména pokud budou kombinovány s HDR. Stejně tak v gigantických PVE jako Lipno - Aschach), tak nechť je to methanol nebo ethanol, nebo něco podobného, tedy něco co je relativně neškodné a co se dá pohodlně převážet.

Josef
28. červen 2021, 00:27

Sezónní akumulace energie je bez umělých paliv nemožná a všechny ostatní způsoby akumulace třeba do potenciálu vody jsou proti umělým palivům nicotné , protože zaručí akumulaci v řádu hodin nebo maximálně desítek hodin jenže my potřebujeme akumulaci v řádu 4 měsíců.

Energetik 007
28. červen 2021, 07:42

V Dánsku jich je docela dost ale o ekonomice nemluví.

Michal Hušák
28. červen 2021, 11:13

To je nejake postavene na hlavu. Vyroba cpavku je dost energeticky narocna. Potrebny vodik s ziskava pomoci fosilnich paliv (elektrolyza je absolutne neefektivni, pokud se nedela za vysokych teplot z odpadniho tepla v JE). Nedava mi to smysl ...

Vinkler
28. červen 2021, 18:20

Vezměte to obráceně. Máte-li energii k ničemu, pak je akumulace třeba 5% lepší než nic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se