Japonsko urychlí vývoj a nasazení technologií pro výrobu elektřiny z čpavku
Japonsko plánuje urychlit vývoj a nasazení technologií umožňujících využití čpavku při výrobě elektřiny. Má se jednat na jedné straně o uhelné hořáky umožňující spoluspalování více než 50% podílu čpavku a dále o plynové turbíny spalující čistý čpavek. Obě technologie mají být připraveny ke komerčnímu využití do roku 2030. Informaci přinesl zahraniční server Argus.
Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) navrhlo posunutí termínu pro dokončení vývoje a nasazení uvedených technologií z původně třicátých let na konec současné dekády.
Vývoj obou technologií by měl být podpořen z vládního fondu, který má disponovat 18 miliardami dolarů. Projekty podpořené z tohoto fondu mají v následujících 10 letech nasměrovat Japonsko ke splnění dlouhodobých cílů v oblasti snižování emisí CO2.
Zahraniční server Argus uvedl, že METI očekává, že díky vývoji technologií umožňujících spoluspalování uhlí a čpavku budou moci japonské firmy využít potenciál čpavku jako paliva pro spoluspalování v Asii, kde mezinárodní energetická agentura očekává v roce 2040 zhruba 40% podíl uhelných elektráren na celkovém instalovaném výkonu.
Podle zveřejněných odhadů by spoluspalování 20% podílu čpavku na 1000MW uhelném bloku mělo vést k roční spotřebě čpavku na úrovni 500 tis. tun.
Samotné Japonsko plánuje navýšit roční spotřebu čpavku ze současného jednoho milionu tun na tři miliony tun do roku 2030 a následně na 20 milionů tun v roce 2050.
Mohlo by vás zajímat:
Únik čpavku je dosti vážná havárie zdravotní i ekologická.
Jde jrn o to sosat fond. Ekologie u greendealu je na posledním místě.
A já se divil, proč to ten agent bureš tak nadšeně green deal odkýval a podepsal. Není to ekologické a může sosat další cizí prachy.
A kde ten cpavek vezmou? Pokud vím v přírodě není a výroba není až tak laciná.
V přírodě se čpavek vyskytuje. Pro energetické využití se však bude vyrábět. V podstatě jde o působ jak efektivně uložit a přepravovat vodík. Následně se vodík ze čpavku opět extrahuje pro další použití v palivových článcích. V tomto případě se však jedná o jeho přímé spalování. https://www.mdpi.com/1996-1073/13/12/3062/htm
Díky za informaci. I s přihlédnutím k rizikům zda se to být dobrý nápad.
A jak si tu „extrakci vodíku" představujete? Ten probíhá až za teplot okolo 950°C a působení Ni katalyzátoru. Spíš to vypadá, že ten azan budou přímo spalovat (jak píšete). Nevím za jakých podmínek aby jim nevznikaly oxidy dusíku.
To budou zelené NOxy, ty jsou zdraví prospěšné.
No hlavně aby při spalování s uhlím za nižších teplot nevznikalo [cosi]-C-N :-) Ideálně kdyby se vodík sloučil s kyslíkem a neutrální dusík N2 by se dal volně vypouštět...
Nechápu proč míříte svojí otázkou o extraci vodíku z amoniaku na mne? Vše máte popsáno v odkaze pod původním příspěvkem.
odpověď na reakci pod mou: ten odkaz je „jen" review. A je plné vět, které vaše nadšení dost brzdí: „ For energy harvesting, the utilization of ammonia has not been widely adopted." Přímé spalování zatím řeší problém vzniku oxidu dusnatého. Také věta: „However, further development for a broader range of energy harvesting from ammonia is demanded." cosi napovídá :-). Stejně tak i ta vaše „extrakce" vodíku: „Ammonia decomposition and its subsequent separation and purification processes are energy-intensive; therefore, efforts to improve their energy efficiency, reliability and scalability are necessary. Because ammonia decomposition is endothermic and requires high temperatures (>500 °C), further developments to bring this reaction to a mild temperature region are demanded."
Je to zajímavé shrnutí ukazující další cesty výzkumu.
Výroba čpavku je jednou z cest jak "zelený vodík" uskladnit za rozumných technických podmínek (tlak, teplota, objem).
Fajn. Azan je dobrý jako hnojivo, chemická surovina apod. Ale jak z něj chcete rozumně získávat vodík zpět, to fakt nevím. A pokud jej bude spalovat, jak zabráníte vzniku oxidů dusíku? Protože spalováním čpavku začíná průmyslová výroba kyseliny dusičné.
Čpavek je jedno z umělých paliv, jiným je třeba metanol nebo vodík. Jejich výroba je více či méně náročná a celková energetická účinnost je špatná nicméně je to v současné době jediná známá cesta skladování energie ve velkém množství a na dlouhou dobu.
Se čpavkem jděte k šípku, zkoušelo se to v historii několikrát a pokaždé to zašlo na dvě věci. je to sajrajt a smrdí.
Pokud se má jít do syntetických paliv (podle mne je tu pořád hodně nevyužitý potenciál akumulace přes tepelnou akumulaci u tepláren, zejména pokud budou kombinovány s HDR. Stejně tak v gigantických PVE jako Lipno - Aschach), tak nechť je to methanol nebo ethanol, nebo něco podobného, tedy něco co je relativně neškodné a co se dá pohodlně převážet.
Sezónní akumulace energie je bez umělých paliv nemožná a všechny ostatní způsoby akumulace třeba do potenciálu vody jsou proti umělým palivům nicotné , protože zaručí akumulaci v řádu hodin nebo maximálně desítek hodin jenže my potřebujeme akumulaci v řádu 4 měsíců.
V Dánsku jich je docela dost ale o ekonomice nemluví.
To je nejake postavene na hlavu. Vyroba cpavku je dost energeticky narocna. Potrebny vodik s ziskava pomoci fosilnich paliv (elektrolyza je absolutne neefektivni, pokud se nedela za vysokych teplot z odpadniho tepla v JE). Nedava mi to smysl ...
Vezměte to obráceně. Máte-li energii k ničemu, pak je akumulace třeba 5% lepší než nic.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se