Domů
Energetika v zahraničí
Jižní Korea sníží daně na dovážený plyn, daň na uhlí naopak dále poroste
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Jižní Korea sníží daně na dovážený plyn, daň na uhlí naopak dále poroste

Jižní Korea plánuje výrazné snížení zdanění dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) a zároveň zvýšení daní na energetické uhlí. Od toho kroku si země slibuje částečné snížení podílu uhlí, které je v současné době hlavním zdrojem pro výrobu elektrické energie v zemi.

Touto úpravou by mělo klesnout zdanění zkapalněného plynu, které zahrnuje i spotřební a dovozní daň, ze současných 91,4 jihokorejských wonů (1,84 Kč) za kilogram na 23 wonů za kg, tedy o přibližně 75 %. Podle úředníka jihokorejského ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky citovaného agenturou Platts by rovněž měla být dovozní daň za plyn zcela vrácena v případě, kdy bude plyn využit při kogeneraci, tedy společné výrobě elektrické energie a tepla.

V případě energetického uhlí by naopak mělo dojít k dalšímu navýšení daní, které již loni v dubnu stouply o 20 % na 36 wonů (0,72 Kč) za kg. V letošním roce by daně měly dále vzrůst ze současných 36 wonů na 46 wonů za kg, tedy o více než čtvrtinu.

„Nové daňové sazby by měly být účinné od 1. dubna. Cílem daňové revize je podpořit spotřebu čistějšího paliva při výrobě elektřiny navýšením cenové konkurenceschopnosti LNG vůči uhlí,“ uvedl podle agentury Platts úředník jihokorejského ministerstva.

V současné době se uhlí v Jižní Koreji podílí na výrobě elektrické energie více než 40 %, druhou největší část za uhlím pokrývají s 30% podílem jaderné elektrárny, zatímco podíl zkapalněného plynu dosahuje zhruba 20 %. Ostatní zdroje v podobě ropných produktů a obnovitelných zdrojů včetně vodních, solárních a větrných elektráren pokrývají zbylých 10 %.

„Daňová revize by měla přinést zvýšení podílu LNG na výrobě elektřiny na více než 20 %, zatímco podíl uhlí by měla snížit pod 40 %,“ uvedl ministerský úředník.

Snížení podílu uhelných a jaderných elektráren ve prospěch plynu a obnovitelných zdrojů je součástí strategie jihokorejského prezidenta, který do úřadu nastoupil v polovině roku 2017. Do konce svého 5letého období se rovněž zavázal uzavřít 10 stárnoucích uhelných elektráren, přičemž čtyři elektrárny již ukončily svůj provoz a další dvě by měly být uzavřeny na konci letošního roku. Všechny tyto kroky by tak měly podpořit přechod od uhlí k plynu.

Korea navyšuje dovoz plynu z USA, hlavním zdrojem je stále Katar

Podle odhadů S&P Global Platts vzrostly polostátní společnosti Korea Gas Corporation, která má na domácím trhu s plynem monopol, prodeje zkapalněného plynu z 32,2 milionů tun v roce 2017 na loňských 36,2 milionů tun, tedy o více než desetinu.

Jižní Korea v loňském roce meziročně zdvojnásobila objem plynu dováženého ze Spojených států, čímž se stala největším dovozcem amerického LNG na světě. Nejvíce plynu do země však stále putuje z Kataru, který se dodávkách podílí zhruba třetinou, zatímco plyn z USA pokrývá přibližně desetinu dovozu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
2. únor 2019, 12:03

Jižní Korea je vyspělá demokratická otrokářská dílna, kde lidé makají tak intenzivně, že si ani nestíhají všímat, že na jejich původní populaci probíhá řízená genocida.

A minulou prezidentku odstavili převratem nejspíš hlavně kvůli tomu plynu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se