Domů
Energetika v zahraničí
Komise vyzývá k připomínkám ohledně návrhu TenneT na navýšení přeshraniční kapacity s Dánskem

Komise vyzývá k připomínkám ohledně návrhu TenneT na navýšení přeshraniční kapacity s Dánskem

Evropská komise otevřela možnost připomínkovat závazek největšího z provozovatelů přenosové soustavy v Německu – společnosti TenneT, v rámci kterého má být navýšena přeshraniční kapacitu mezi Německem a Dánskem. Ta tak reaguje na obvinění komise, že zbytečné omezování přeshraničních kapacit ze strany TenneT může porušovat antimonopolní pravidla EU.

“ Elektrické propojení musí být otevřené přeshraničnímu obchodu pokud chceme vybudovat skutečnou Energetickou unii. Abychom toho dosáhli, musíme zajistit, aby energie skutečně proudila volně bez omezení kapacit, která mohou narušovat konkurenční soutěž v rámci EU. Z tohoto pohledu budeme posuzovat žádost společnosti TenneT.” eurokomisařka Margrethe Vestagerová, která je zodpovědná za politiku hospodářské soutěže 

Komise chová podezření, že TenneT v minulosti mohl uměle omezovat přeshraniční kapacitu mezi západním Německem a Dánskem a tímto krokem zabraňovat tomu, aby dánští producenti elektřiny mohli energii prodávat na německém trhu. Omezení přeshraniční kapacity provozovatelem přenosové soustavy mohlo vést k diskriminaci zahraničních výrobců oproti domácím výrobnám a spotřebitelům a ve svém důsledku také vést k pokřivování cen elektřiny.

Již před zahájením předběžného vyšetřování společnosti TenneT v polovině března se TenneT aktivně angažoval v jednání s Komisí a posléze předložil Komisi soubor opatření a závazků, které mají vést k zastavení vyšetřování. Konkrétně se jedná o návrh navýšení přenosové kapacity mezi Německem a Dánskem a to tak, aby byla zachována bezpečnost německé přenosové soustavy.

Konkrétně má TenneT každou hodinu poskytovat garantovanou minimální přenosovou kapacitu ve výši 1300 MW, což odpovídá kapacitě, kterou lze zpřístupnit za normálních podmínek. Snížení kapacity by mohlo být provedeno jen v omezeném množství a za výjimečných okolností, tedy pouze pokud to bude nutné k zajištění bezpečnosti přenosové soustavy v následujících případech:

  • výpadek kritického prvku,
  • nedostatečné obchodní, či fyzické kapacity pro redispatching,
  • žádost o pomoc ze strany jiného provozovatele přenosové soustavy.

Tyto závazky mají platit příštích 9 let.

Komise nyní vyzývá zúčastněné strany, aby se během 4 týdnů vyjádřili k návrhům. Po zvážení všech připomínek se Komise vyjádří, zda je návrh dostatečný pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud budou nová pravidla pro společnost TenneT přijata a dojde k jejich porušení, tak se výše pokuty může pohybovat až do výše 10 % celosvětového obratu společnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se