Domů
Energetika v zahraničí
Litva a Polsko provedly první test synchronního propojení elektrizačních soustav
vedení čeps

Litva a Polsko provedly první test synchronního propojení elektrizačních soustav

Litevský provozovatel přenosové soustavy Litgrid a jeho polský protějšek PSE začátkem prosince úspěšně provedli první test, který zahrnoval synchronní propojení elektrizačních soustav Litvy a Polska. Díky provedenému testu se o další krok přiblížilo plánované synchronní propojení elektrizačních soustav Estonska, Lotyšska a Litvy s evropskou kontinentální sítí. Informaci přinesl zahraniční server Argus.

Uvedený test spočíval podle polského provozovatele přenosové soustavy PSE v ověření schopnosti obnovení provozu litevské sítě a možností startu ze tmy při využití polsko-litevského propojovacího vedení a nově instalovaných autotransformátorů v rozvodně u města Alytus.

„Test nouzové podpory simuloval situaci, kdy jsou největší litevské elektrárny, které jsou odstavené a mají schopnost startu ze tmy, napájeny elektřinou z Polska. Litevští odběratelé byli zásobováni elektřinou bez omezení, tudíž provedený test odběratele nijak nezasáhl,“ uvedl PSE.

Synchronizace elektrizačních soustav Estonska, Lotyšska a Litvy s evropskou kontinentální sítí je plánováno na konec roku 2025. Do té doby má trvat stávající synchronní napojení elektrizačních soustav uvedených států na systém Ruska a bývalých sovětských států označovaný jako BRELL.

Nejen elektřina, ale také plyn

V letošním roce byl kromě pokroku v projektu synchronního propojení elektrizačních soustav Litvy a Polska dosažen významný milník také v oblasti propojování plynárenské sítě.

Stalo se tak v polovině října, kdy došlo k fyzickému propojení budovaného plynovodu GIPL na hranicích obou států. Podle posledních informací by měl plyn začít plynovodem proudit v polovině příštího roku.

Po dokončení plynovodu se pobaltské země stanou součástí společného trhu Evropské unie s plynem. Se zbytkem EU jsou totiž v současnosti republiky propojeny pouze teoreticky, a to přes Bělorusko.

Plynovod GIPL by měl vytvořit kapacitu pro přepravu přibližně 27 TWh zemního plynu ročně do pobaltských států a do Finska. Až 21 TWh pak bude moci být přepravováno druhým směrem do Polska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Carlos
17. prosinec 2021, 13:14

*Autotransformátory mezi sítí 400kV a 330kV.

V momentě kdy dojde k synchronnímu spojení soustav, tak bude v podstatě zakruhované pobaltí. Nepříjemné je že celé to propojení bude pravděpodobně pořád jenom jednou dvojitou linkou. Zároveň bude mít Rusko pravděpodobně velmi velké výhrady kvůli napojení Královce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se