Domů
Energetika v zahraničí
Moldavsko a energetická bezpečnost: "Jeden krok vpřed, dva zpátky"
FILE PHOTO: The logo of Moldovagaz energy company is on display at a gas filling station in Chisinau, Moldova October 28, 2021. REUTERS/Vladislav Culiomza

Moldavsko a energetická bezpečnost: "Jeden krok vpřed, dva zpátky"

"Moldavsko již nebude nakupovat plyn od ruského Gazpromu." "Moldavsko by mohlo nakupovat ruský plyn, pokud budou výhodné podmínky." Tak zněly titulky dvou odlišných zpráv publikovaných na serveru Reuters, které od sebe dělily dva dny. Vhodně tak ilustrují složitou situaci, ve které se zmítá jedna z nejchudších zemí Evropy. Na jedné straně energetická nejistota, korupce a ruský vliv, na straně druhé pak dobré podmínky pro obnovitelné zdroje energie, investice západu nebo dokončený energetický audit. Tento článek si dává za cíl v krátkosti představit základní premisy a faktory ovlivňující energetickou bezpečnost Moldavska v souvislosti s nedávným děním.

Úvodem je zapotřebí téma zasadit do kontextu. V roce 1991 vyhlásilo Moldavsko nezávislost po rozpadu Sovětského svazu. To samé však učinila i část Moldavska, separatistický region Podněstří, jehož podstatná většina obyvatel tíhla více k SSSR, respektive k Rusku. Nicméně právě nejkritičtější část energetické infrastruktury, elektrárna Kuchurgan, se nachází v Podněstří. Ani další struktura na tom není lépe, hlavně co se týče propojení s ostatními státy. Například elektrické vedení spojuje Moldavsko s Ukrajinou, Podněstřím a Rumunskem, přičemž pouze poslední jmenovaný stát může být v dnešní době spolehlivým partnerem, nemluvě o tom, v jakém stavu vedení je. Podobně je to i s plynovody, kdy jedinou diverzifikací z poslední doby je spojení Iaśi-Ungheni-Kišiněv s Rumunskem.

Z nastíněných informací je jasné, že výchozí pozice není jednoduchá. Moldavsko se částečně snaží uniknout ruské energetické dominanci, kterou v minulosti několikrát pocítilo, nicméně opakovaně se to nedaří, ačkoliv dle prohlášení od prosince minulého roku neodebírá ruský plyn. Ten tedy, dle tohoto scénáře, proudí za velmi levno pouze do Podněstří, které Rusko drží ekonomicky naživu. Zdroje uvádí, že Podněstří odebírá 5,7 milionů m3 plynu každý den. Paradoxní ovšem je, že Moldavsko je závislé na výkonu plynové elektrárny Kuchurgan, neboť od ní potřebuje nakupovat elektřinu. Tím se celé dění komplikuje a zmíněné regiony jsou spolu prakticky neoddělitelně svázány.

Příklad ruského vydírání vhodně demonstruje nedávné obvinění ze strany Gazpromu vůči Moldavsku, které jim dle jejich tvrzení dluží přes 700 milionů dolarů. Rusko od svého obvinění nechtělo odstoupit, nicméně Moldavsko jej označilo za falešnou účetní machinaci, což podložilo i provedeným energetickým auditem. Ten došel ke zjištěním, že většinu nákladů Gazprom uvedl bez dostatku důkazů. Dále se jednalo o přehnané sankce, nevymahatelné pohledávky nebo jiné důvody. Hlavní závěr auditu proto stanovil dluh na 8,6 milonů dolarů. Moldavský premiér Dorin Recean při té příležitosti uvedl: "Občané Moldavské republiky by neměli nést břemeno neexistujících dluhů vůči Gazpromu. Na základě externího auditu důrazně odmítáme údajné dluhy, které si nárokuje dceřiná společnost Gazpromu, Moldovagaz." Událost lze považovat za důležitý moment v moldavsko-ruských vztazích, který by mohl umožnit restrukturalizaci a reformu tamějšího trhu s plynem.

V to doufají i západní investoři, díky kterým Moldavsko zaopatřilo alternativní dodávky energie v poslední době. Jen u Evropské banky pro obnovu a rozvoj se jedná o úvěr ve výši 300 milionů dolarů. Celková hodnota západních investic za rok 2022 se blíží jedné miliardě dolarů. Prezidentka Maia Sanduová je prozápadního smýšlení a za jejího působení jsou patrné známky zlepšení situace, nicméně otázkou zůstává, zda se Moldavsko skutečně posouvá dopředu nebo spíše přešlapuje na místě.

Co se dá přičíst k dobru je pokrok v oblasti unbundlingu, tedy oddělení vlastnictví společnosti Moldovagaz, který by měl být dokončen v nadcházejících měsících, což je významná změna oproti dosavadnímu monopolizovanému prostředí. Na druhou stranu, Moldavsko se k tomuto kroku zavázalo smluvně v roce 2010 přistoupením k Energetickému společenství EU s původním termínem do roku 2016. Následné posouvání termínu se neobešlo bez soudního řízení o porušení práva. Velmi pomalý, avšak alespoň pozitivní, je progres vůči obnovitelným zdrojům energie. Moldavsko disponuje skvělým potenciálem, především v odvětví solárních a větrných elektráren, a proto by mělo být prioritou posílit cíle, modernizovat systém a infrastrukturu, a uzákonit potřebné změny. Od roku 2022 totiž bylo instalováno pouze 97,9 MW obnovitelné kapacity pro výrobu elektřiny, což není mnoho.

Co naopak podkopává snahy o progres, je věčný bludný kruh pod ruským vlivem. Když už to chvíli vypadá, že z něj Moldavsko chce vystoupit, tak do něj velmi brzy zase spadne, což koreluje i se zmíněnými titulky v úvodníku. Nejnovější událostí, která neguje snahy o vyřazení ruského plynu, je podpis smlouvy s tureckou společností BOTAS o koupi, přičemž se má jednat o dva miliony m3 plynu denně původem z Ruska. Je k zamyšlení, proč si Moldavsko zvolilo právě tuto cestu v situaci, kdy západní dodavatelé byli připraveni dovážet do země.

Závěrem je za potřebí zmínit, že Moldavsko má před sebou ještě dlouhou cestu, na které má na výběr, kudy jít. Svoje kroky však musí pečlivě uvažovat, neboť jako kandidátská země do EU musí stále provést nutné změny, tedy pokud to se svojí kandidaturou myslí vážně. Dále musí pečlivě a hlavně chytře nakládat s investicemi, které podávají pomocnou ruku k tolik potřebným reformám. Tyto investice ale očekávají jistou návratnost, která je samozřejmě žádoucí. Poslední otázkou poté zůstává, jak moc je důležitý ruský plyn pro energetickou bezpečnost Moldavska, a do jaké  se jedná pouze o silné lobby a korupci. Nepochybně proto bude velmi zajímavé sledovat, kam se Moldavsko v následujících letech posune, neboť v tuto chvíli na základě výše napsaného platí tvrzení: „jeden krok vpřed, dva zpátky“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Richard Vacek
8. říjen 2023, 09:58

Třeba Moldavsko nechce budovat nepřátelské vztahy s Ruskem. Téměř vždy je lepší se sousedy spolupracovat. Na příkladu Ukrajiny a Běloruska vidí, který přístup vede k jakým výsledkům.

Ivan Novák
8. říjen 2023, 18:54

Takhle nějak to uchopil i Gustáv Husák, že. Někteří Bělorusové tomu zprvu nerozuměli, ale takoví už vyhynuli.

Zdeves Pavel
8. říjen 2023, 16:33

Kdo tam ten audit prováděl, že výsledek je tak nízká splátka. Vždyť nakonec každou zimu žebrali u Gaszprom.

intfor
8. říjen 2023, 17:45

Tak ona celá ta část v článku je zajímavá: "Moldavsko jej označilo za falešnou účetní machinaci, což podložilo i provedeným energetickým auditem. Ten došel ke zjištěním, že většinu nákladů Gazprom uvedl bez dostatku důkazů. Dále se jednalo o přehnané sankce, nevymahatelné pohledávky nebo jiné důvody."

- většina nákladů bez dostatku důkazů - neexistence důkazu sice může bránit odsouzení, ale neříká nic o faktickém stavu (nemluvě o tom, že ty důkazy třeba má, jen je zatím nepředložil)

- přehnané sankce - sankce jsou snad ve smlouvách a buď jsou podle smlouvy, nebo ne, jestli se někomu zdají vysoké není podstatné, podstatné je, zda je na ně nárok

- nevymahatelné pohledávky - takže ty pohledávky sice existují, ale jsou jen nevymahatelné?

- jiné důvody - nemůžu komentovat, nevím, co to znamená.

Lazarowicz
9. říjen 2023, 11:04

dle uvedeného zdroje:

Key findings include:

- Lack of proof: Almost $276 million of the alleged debt, spanning 1991-2002, lacks supporting documentation. Despite auditor repeated requests, Gazprom hasn’t produced evidence, raising red flags on its credibility.

- Exorbitant penalties: Documents reveal nearly 50% of the debt comprises late fees, accrued at steep interest rates of around 0.35% daily in USD.

- Non-enforceable claims: $400 million of the debt is unenforceable under both Moldovan and Russian laws due to 3-year expiry limits on arbitration decisions made from 2008-2020.

- Unsanctioned expenditures: Moldovagaz outlaid $135 million on various projects without the approval of the regulatory body ANRE. These include unapproved investments, the construction of a new headquarters, and network losses.

- Counterclaims: The audit report highlights Gazprom's own shortfall of around $160 million in gas transit fees from 2007. Gazprom's fee-splitting with Tiraspoltransgaz, the gas supplier in Moldova’s unrecognized separatist Transnistrian region, breaches transit contract norms and global practices.

- Past misdoings: According to the audit report, in the 1990s, transmission networks were undervalued and transferred to Gazsnabtranzit (Moldovagaz’s precursor) in dubious debt settlements.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se