Domů
Energetika v zahraničí
National Grid by měl tento týden vydat předběžnou zprávu k nedávnému blackoutu v Británii

National Grid by měl tento týden vydat předběžnou zprávu k nedávnému blackoutu v Británii

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid ESO by měl v tomto týdnu zveřejnit předběžnou zprávu k blackoutu, který nastal v pátek 9. srpna kolem 17. hodiny. Kvůli téměř současnému výpadku dvou velkých zdrojů se na hodinu ocitlo bez elektřiny přes milion obyvatel, narušena byla železniční i letecká přeprava.

Britský energetický regulátor Ofgem si minulé pondělí vyžádal „urgentní detailní zprávu“, aby mohl rozhodnout o dalších krocích poté, co po výpadku paroplynové elektrárny Little Barford a offshore větrného parku Hornsea přišla britská přenosová soustava během pár minut o cca 1250 MW výkonu.

Frekvence v elektrizační soustavě poklesla v důsledku výpadku uvedených zdrojů až na 48,9 Hz, což vedlo k částečnému výpadku dodávek elektřiny v Anglii a Walesu.

Zahraniční server Platts uvedl, že předběžná zpráva k blackoutu by měla být vydána tento týden. National Grid ESO minulý týden popřel tvrzení médií o výskytu podobných odchylek frekvence již dříve v tomto roce.

„Pokaždé až do pátečních událostí zůstala soustava v rámci  bezpečných limitů,“ uvedl National Grid ESO v minulém týdnu.

Technická chyba ve větrném parku

Provozovatel 800MW větrného parku Hornsea One, společnost Orsted, v pátek uvedl, že byla zaregistrována technická chyba.

„Během vzácných a neobvyklých okolností, které ovlivnily soustavu, zaznamenal Hornsea One technickou chybu, která vedla k rychlému odpojení parku od sítě,“ uvedl podle Platts mluvčí.

Mluvčí dodal, že relevantní část soustavy byla překonfigurována a pokud by se tato vzácná extrémní situace objevila znovu, Hornsea One by reagoval tak, jak je požadováno.

Vlastní vyšetřování události zahájila také britská vláda

„Výkonná komise pro stavy nouze v energetice (Energy Emergencies Executive Committe) prošetří, co způsobilo výpadky elektřiny a zda byly dodrženy správné postupy,“ uvedlo ve středu ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii.

Komise poskytne zprávu o prvotních zjištěních během 5 týdnů a do 12 týdnů následně podrobnou zprávu.

Uvedené zprávy doplní vyšetřování prováděné ze strany Ofgemu, přičemž se bude zaměřovat zejména na to, zda provozovatel přenosové soustavy postupoval podle podmínek daných licencí a podle bezpečnostních standardů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.