Domů
Energetika v zahraničí
NATO: Sabotáž ze strany Ruska je hrozbou pro energetickou infrastrukturu
Plynovod TAP
Zdroj: Trans Adriatic Pipeline AG

NATO: Sabotáž ze strany Ruska je hrozbou pro energetickou infrastrukturu

Možná sabotáž ze strany Ruska představuje podle úředníka NATO pro kyberbezpečnost jasnou hrozbu pro evropskou energetickou infrastrukturu. Již v minulosti podle něj proběhly útoky, během kterých došlo k pokusům nakazit řídicí systémy malwarem. Téma ochrany evropské energetické infrastruktury se dostalo do popředí po poškození plynovodů Nord StreamBalticconnector.

"Rusko po desetiletí mapovalo kritické... podmořské kabely a potrubí, na kterých jsme závislí," řekl James Appathurai, zástupce asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace, hybridní a kybernetickou bezpečnost.

Appathurai dále uvedl, že do této aktivity směřoval významný objem zdrojů a Rusko v ní i nadále pokračuje. Kromě fyzické hrozby jsou na stole i kyberhrozby, kdy podle něj kybernetické útoky v podobě ransomwaru maskovaly snahu o nakažení řídicích systému malwarem. Neodhalený malware by poté mohl být v budoucnu aktivován.

Více pozornosti bezpečnosti věnuje i Norsko

Podle Olava Aamlida Syversena, vedoucího zastoupení norské společnosti Equinor v Bruselu, nebylo vždy možné ochránit všech 9000 km plynovodní infrastruktury v Severním moři. Equinor se podle serveru Montel potýkal s útoky na infrastrukturu Jižního plynového koridoru, u které je partnerem či ji využívá. Dále se jednalo o teroristické útoky na aktiva v Alžírsku.

"Musíte začít přemýšlet o velmi, velmi kritických prvcích... a o tom, jak spolupracovat s různými partnery na posílení ochrany," řekl Syversen.

Syversen dále uvedl, že útoky na plynovody Nord Stream byly mnohem blíže infrastruktuře v Severním moři, kde se nachází většina aktiv společnosti. Norsko podle něj poté zintenzivnilo ochranu jak na státní úrovni, tak ze strany soukromých energetických společností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Michal K.
20. březen 2024, 15:15

ale, ze oni odpalili nord stream je v pohode. kral je nahy a zem je placka

-
20. březen 2024, 15:22

Žádný Ruský plyn nám netřeba. Doufám, že ani po válce od nich nic významného nebudeme kupovat !

Dpetr
20. březen 2024, 18:17

Pod oni se vejde cokoliv. Oni to udělali, ale kteří jsou ti oni, to je v tuhle chvíli věc světonázoru, ne důkazů.

Pravoslav Motyčka
20. březen 2024, 23:32

Máte pravdu, ale lidé nejsou takoví hlupáci u Vás už byly volby osvobodili jste se od cizácké vlády , zanedlouho se osvobodíte i od Čaputové. U nás to proběhne příští rok.

Richard Vacek
20. březen 2024, 17:09

Sabotáž z jakékoliv strany je hrozbou pro energetickou infrastrukturu. Proto by EU měla mít vypracované postupy, jak na něco takového reagovat. Automatická by měla být oprava poškozené části, aby případný sabotér věděl, že svého cíle nedosáhne.

Vítězslav Novák
21. březen 2024, 07:40

Těžko uplatnit jakékoli postsabotážní postupy tam, kde by je měl uplatňovat sabotér - viz Nord Stream a "nezjistitelný" pachatel.

Od ouřady NATO je to chucpe!

Ondřej
21. březen 2024, 08:09

Tak, snad si Rusáky ohlídáme. A protože se bojíme pouze sabotáže ze strany Ruska a ne nikoho jiného (ostatní svět je ideální), tak to asi přežijeme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se