Domů
Energetika v zahraničí
Podle Finska plynovod zřejmě poškodila kotva vlečená po mořském dně
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Podle Finska plynovod zřejmě poškodila kotva vlečená po mořském dně

Příliš brzy je podle finských vyšetřovatelů na konečné rozhodnutí, zda byl plynovod Balticconnector spojující Finsko a Estonsko, nedávno poškozen nešťastnou náhodou, nebo úmyslně. Poškození ale s velkou pravděpodobností způsobila velká kotva vlečená lodí po mořském dně, napsala agentura Reuters. Finská policie kotvu ze dna vyzdvihla a nyní zkoumá, zda patří kontejnerové lodi NewNew Polar Bear registrované v Hongkongu.

Plynovod a telekomunikační kabel propojující Finsko a Estonsko byly poničeny 8. října. Finské úřady již dříve konstatovaly, že únik plynu byl pravděpodobně způsoben vnějším zásahem, a nevyloučily zcela možnost sabotáže.

Na mořském dně byly zjištěny rýhy směřující k místu poškození potrubí a hned za poškozeným místem ležela šestitunová kotva, napsaly agentury Reuters a AP. „(Na kotvě) jsou stopy, které naznačují, že byla v kontaktu s plynovodem,“ řekl představitel finského Národního úřadu pro vyšetřování Risto Lohi.

Národní úřad pro vyšetřování dále uvedl, že podle důkazních materiálů a dat je za poškozením plynovodu i telekomunikačního kabelu čínská loď NewNew Polar Bear, která oblastí proplouvala v době incidentu.

„Nyní budeme řešit otázky, zda se jednalo o špatné námořnické schopnosti, nedbalost či záměr, a zda tedy mohl být k tomuto činu nějaký motiv,“ řekl představitel finského Národního úřadu pro vyšetřování (KRP) Robin Lardot.

Nedávné fotografie zveřejněné na sociálních sítích ukazují, že lodi NewNew Polar Bear, která během své plavby zakotvila v ruském přístavu Petrohrad, skutečně jedna z kotev chybí. Kapitána plavidla se ale zatím nepodařilo kontaktovat.

Podle webové stránky Marine Traffic, monitorující pohyb plavidel po mořích, loď NewNew Polar Bear nyní pluje severoruskými vodami a patrně míří zpátky do Číny. Vyšetřovatelé na případu spolupracují s čínskými úřady, píše agentura AP.

Čína v pondělí vyzvala k „objektivnímu, spravedlivému a profesionálnímu“ vyšetření škody na plynovodu. Severoatlantická aliance kvůli incidentu posílila hlídky v Baltském moři.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pravoslav Motyčka
25. říjen 2023, 21:47

Nehoda kotevního systému obchodní lodi. Jak se vidět rychle se to vyšetřilo , ale kdo zničil NS to se nějak vyšetřit nedaří.... zjevně není zájem.....

Dpetr
26. říjen 2023, 08:33

To je zase porozumění textu. Hned v druhé větě je napsáno, že není jasné, jestli se jedná o nehodu nebo o úmysl. Což vám ovšem nezabránilo v prohlášení, že to je vyšetřená nehoda, a vyvodit z toho nesouvisející závěr. :-S

Michal K.
26. říjen 2023, 08:59

zajem by aj bol, ale neni to dovolene

Pavel
27. říjen 2023, 10:50

Bohužel rusácká ponorka nenechala otisky.

Pavel
27. říjen 2023, 10:49

Zkus se neztrapňovat. X kilometrů vlečená kotva za lodí, což se muselo okamžitě projevit na kurzu, na rychlosti, atd. není nehoda. Leda by tam byli v té době všichni v bezvědomí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se