Domů
Energetika v zahraničí
Novým zdrojům elektřiny v USA v posledních letech dominují vítr, slunce a plyn
Zdroj: Pixabay

Novým zdrojům elektřiny v USA v posledních letech dominují vítr, slunce a plyn

V období posledních několika let se ve Spojených státech staví zejména tři typy zdrojů elektrické energie – větrné, solární a plynové elektrárny. Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) bylo v roce 2016 nainstalováno nejvíce výkonu ve větrných elektrárnách, solární a plynové zdroje však nezůstaly moc pozadu.

Pokles nákladů na výstavbu obnovitelných zdrojů a propad ceny zemního plynu. To jsou hlavní příčiny, proč při výstavbě nových elektráren ve Spojených státech dominují tyto tři zdroje. V roce 2016 se v USA nejvíce dařilo větrným elektrárnám, jejichž výkon vzrostl o více než 8750 MW, solární a větrné elektrárny se zhruba 8000 MW však nezůstaly nijak výrazně pozadu. Nad hranici 100 MW se pak dostaly již pouze nové vodní elektrárny a bateriová úložiště.

EIA do svých statistiky však zahrnuje pouze velké elektrárny s výkonem vyšším než 1 MW, tudíž zejména v případě solárních elektráren lze díky střešním instalacím očekávat ještě vyšší nárůst výkonu. Ve svých statistikách agentura zveřejnila i celkové náklady na výstavbu jednotlivých zdrojů zprovozněných v roce 2016 a průměrné náklady na instalovaný kilowatt výkonu.

Náklady vztažené na výrobu elektrické energie však mohou být v případě jednotlivých elektráren značně odlišné. Ačkoliv jsou náklady na samotnou výstavbu plynových elektráren nejnižší, cena elektrické energie, kterou vyrábí, je ovlivněna především cenami zemního plynu, jenž se mohou v jednotlivých letech významně lišit. Naopak u větrných a solárních elektráren rozhodují o ceně elektrické energie především přírodní podmínky panující v dané oblasti, ve které se elektrárny nachází.

Průměrné náklady na výstavbu jednotlivých typů zdrojů zprovozněných v USA v roce 2016. Zdroj: EIA

Z pohledu nákladů na instalovaný výkon dopadly s průměrnými 895 USD/kW nejlépe plynové zdroje. Přibližně polovinu z celkových téměř 8 GW tvořily paroplynové elektrárny, 3,5 GW výkonu přibylo v podobě plynových elektráren pouze se spalovací turbínou, zbylého 0,5 GW připadlo na motorgenerátory. V roce 2016 byly v USA zprovozněny plynové zdroje za celkových 7,2 miliard dolarů.

Na druhém příčce se umístily větrné elektrárny, jejichž náklady se v průměru pohybovaly na úrovni 1630 USD/kW výkonu. Větrným elektrárnám se v USA daří zejména na jihu v Texasu a na středozápadě. Za celý předminulý rok byly v USA zprovozněny větrné elektrárny za 14,3 miliard dolarů.

Z trojice nejvýznamnějších zdrojů dopadly v případě jednotkových nákladů na výkon nejhůř velké fotovoltaické elektrárny, které byly s 2434 USD/kW zhruba o polovinu dražší než větrné elektrárny. Vzhledem k vyšším jednotkovým nákladům a vysokému celkovému výkonu tak na výstavbu fotovoltaických elektráren putovalo 19,5 miliard dolarů, tedy téměř polovina z veškerých vynaložených finančních prostředků.

Zajímavé je i regionální rozložení výkonu v nových elektrárnách, kdy nejvíce výkonu přibylo na americkém jihu a západě, a to zejména ve státech Kalifornie, Texas a Florida. V Kalifornii, kde dominuje výstavba fotovoltaických elektráren, bylo rovněž proinvestováno nejvíce peněz, a to 10 miliard dolarů z celkových 43 miliard. V Texasu, kde rostou zejména větrné elektrárny, byly zprovozněny nové zdroje za 5,3 miliard.

V letošním roce zatím vede plyn

Po rekordním roce 2016, kdy výkon obnovitelných zdrojů ve Spojených státech vzrostl o přibližně 17 GW (62 % z celkového přírůstku výkonu), přišlo loni zpomalení. Podle předběžných dat EIA v roce 2017 přibylo v USA dalších 25 GW výkonu ve velkých elektrárnách, přičemž obnovitelné zdroje v podobě solárních a větrných elektráren tvořily polovinu.

V letošním roce podle dat federálního energetického regulátora zatím vedou plynové zdroje, jejichž výkon během prvního pololetí vzrostl o dalších 9,1 GW. Plynové elektrárny v USA v posledních letech díky výraznému poklesu tamních cen zemního plynu vytlačují uhelné elektrárny. Plynové zdroje tak svou výrobou překonaly uhlí již v posledních dvou letech, letos EIA očekává pokračování tohoto trendu.

Výkon amerických solárních elektráren během prvních šesti měsíců letošního roku zatím vzrostl o 2,2 GW, větrných o 2 GW. Do konce letošního roku však obnovitelné zdroje ještě mohou výkonově výrazně posílit, jelikož nejsilnějším obdobím je pro ně tradičně poslední čtvrtletí. V loňském roce připadla na poslední kvartál více než polovina z celkového ročního přírůstku výkonu.

Zveřejnění oficiálních dat včetně nákladů na výstavbu jednotlivých zdrojů za loňský rok EIA očekává v červenci 2019.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se