Domů
Energetika v zahraničí
Novým zdrojům elektřiny v USA v posledních letech dominují vítr, slunce a plyn

Novým zdrojům elektřiny v USA v posledních letech dominují vítr, slunce a plyn

V období posledních několika let se ve Spojených státech staví zejména tři typy zdrojů elektrické energie – větrné, solární a plynové elektrárny. Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) bylo v roce 2016 nainstalováno nejvíce výkonu ve větrných elektrárnách, solární a plynové zdroje však nezůstaly moc pozadu.

Pokles nákladů na výstavbu obnovitelných zdrojů a propad ceny zemního plynu. To jsou hlavní příčiny, proč při výstavbě nových elektráren ve Spojených státech dominují tyto tři zdroje. V roce 2016 se v USA nejvíce dařilo větrným elektrárnám, jejichž výkon vzrostl o více než 8750 MW, solární a větrné elektrárny se zhruba 8000 MW však nezůstaly nijak výrazně pozadu. Nad hranici 100 MW se pak dostaly již pouze nové vodní elektrárny a bateriová úložiště.

EIA do svých statistiky však zahrnuje pouze velké elektrárny s výkonem vyšším než 1 MW, tudíž zejména v případě solárních elektráren lze díky střešním instalacím očekávat ještě vyšší nárůst výkonu. Ve svých statistikách agentura zveřejnila i celkové náklady na výstavbu jednotlivých zdrojů zprovozněných v roce 2016 a průměrné náklady na instalovaný kilowatt výkonu.

Náklady vztažené na výrobu elektrické energie však mohou být v případě jednotlivých elektráren značně odlišné. Ačkoliv jsou náklady na samotnou výstavbu plynových elektráren nejnižší, cena elektrické energie, kterou vyrábí, je ovlivněna především cenami zemního plynu, jenž se mohou v jednotlivých letech významně lišit. Naopak u větrných a solárních elektráren rozhodují o ceně elektrické energie především přírodní podmínky panující v dané oblasti, ve které se elektrárny nachází.

Průměrné náklady na výstavbu jednotlivých typů zdrojů zprovozněných v USA v roce 2016. Zdroj: EIA

Z pohledu nákladů na instalovaný výkon dopadly s průměrnými 895 USD/kW nejlépe plynové zdroje. Přibližně polovinu z celkových téměř 8 GW tvořily paroplynové elektrárny, 3,5 GW výkonu přibylo v podobě plynových elektráren pouze se spalovací turbínou, zbylého 0,5 GW připadlo na motorgenerátory. V roce 2016 byly v USA zprovozněny plynové zdroje za celkových 7,2 miliard dolarů.

Na druhém příčce se umístily větrné elektrárny, jejichž náklady se v průměru pohybovaly na úrovni 1630 USD/kW výkonu. Větrným elektrárnám se v USA daří zejména na jihu v Texasu a na středozápadě. Za celý předminulý rok byly v USA zprovozněny větrné elektrárny za 14,3 miliard dolarů.

Z trojice nejvýznamnějších zdrojů dopadly v případě jednotkových nákladů na výkon nejhůř velké fotovoltaické elektrárny, které byly s 2434 USD/kW zhruba o polovinu dražší než větrné elektrárny. Vzhledem k vyšším jednotkovým nákladům a vysokému celkovému výkonu tak na výstavbu fotovoltaických elektráren putovalo 19,5 miliard dolarů, tedy téměř polovina z veškerých vynaložených finančních prostředků.

Zajímavé je i regionální rozložení výkonu v nových elektrárnách, kdy nejvíce výkonu přibylo na americkém jihu a západě, a to zejména ve státech Kalifornie, Texas a Florida. V Kalifornii, kde dominuje výstavba fotovoltaických elektráren, bylo rovněž proinvestováno nejvíce peněz, a to 10 miliard dolarů z celkových 43 miliard. V Texasu, kde rostou zejména větrné elektrárny, byly zprovozněny nové zdroje za 5,3 miliard.

V letošním roce zatím vede plyn

Po rekordním roce 2016, kdy výkon obnovitelných zdrojů ve Spojených státech vzrostl o přibližně 17 GW (62 % z celkového přírůstku výkonu), přišlo loni zpomalení. Podle předběžných dat EIA v roce 2017 přibylo v USA dalších 25 GW výkonu ve velkých elektrárnách, přičemž obnovitelné zdroje v podobě solárních a větrných elektráren tvořily polovinu.

V letošním roce podle dat federálního energetického regulátora zatím vedou plynové zdroje, jejichž výkon během prvního pololetí vzrostl o dalších 9,1 GW. Plynové elektrárny v USA v posledních letech díky výraznému poklesu tamních cen zemního plynu vytlačují uhelné elektrárny. Plynové zdroje tak svou výrobou překonaly uhlí již v posledních dvou letech, letos EIA očekává pokračování tohoto trendu.

Výkon amerických solárních elektráren během prvních šesti měsíců letošního roku zatím vzrostl o 2,2 GW, větrných o 2 GW. Do konce letošního roku však obnovitelné zdroje ještě mohou výkonově výrazně posílit, jelikož nejsilnějším obdobím je pro ně tradičně poslední čtvrtletí. V loňském roce připadla na poslední kvartál více než polovina z celkového ročního přírůstku výkonu.

Zveřejnění oficiálních dat včetně nákladů na výstavbu jednotlivých zdrojů za loňský rok EIA očekává v červenci 2019.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.