Domů
Energetika v zahraničí
Polsko bude v kapacitní aukci pro rok 2024 poptávat 9 GW spolehlivého výkonu
Polská uhelná elektrárna Rybnik.
Polská uhelná elektrárna Rybnik. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rybnik-elektrownia_latem.jpg

Polsko bude v kapacitní aukci pro rok 2024 poptávat 9 GW spolehlivého výkonu

Polsko zveřejnilo parametry další, v pořadí již čtvrté, kapacitní aukce, ve které bude poptávat 9,1 GW spolehlivého výkonu pro rok 2024. Kromě hlavní aukce pro rok 2024 proběhne v prosinci také doplňková aukce pro rok 2021, v rámci které bude Polsko poptávat pro jednotlivá čtvrtletí 1 160 až 3 098 MW výkonu.

Polská tisková agentura PAP v pondělí informovala o parametrech nadcházejících kapacitních aukcí, které se uskuteční v prosinci letošního roku a naváží na 3 předcházející kapacitní aukce z loňského roku.

Podle zveřejněných informací bude Polsko v prosincových aukcích poptávat 9,1 GW spolehlivého výkonu na rok 2024 s vyvolávací cenou 311 PLN/kW/rok (zhruba 72,2 EUR/kW/rok) a pro rok 2021 dále 2 608 MW pro 1. čtvrtletí, 1 160 MW pro 2. čtvrtletí, 1 160 MW pro 3. čtvrtletí a 3 098 MW pro 4. čtvrtletí s vyvolávací cenou 312 PLN/kW/rok (zhruba 72,4 EUR/kW/rok).

Poslední kapacitní aukce na dodávku 10,6 GW spolehlivého výkonu v roce 2023, která proběhla v prosinci 2018, přinesla clearingovou cenu na úrovni 47,4 EUR/kW/rok.

Napadení schválení pravidel pro polský kapacitní trh

Pravidla pro polský kapacitní trh schválila Evropská komise v únoru 2018 spolu s pravidly pro kapacitní mechanismy v Belgii, Francii, Německu, Řecku a Itálii.

Toto rozhodnutí nicméně napadla společnost Tempus Energy, která v minulosti uspěla s napadením rozhodnutí Evropské komise ohledně britského kapacitního trhu, který byl následně po rozhodnutí Evropského soudního trhu v listopadu loňského roku dočasně pozastaven.

Podle společnosti Tempus Energy dochází podobně jako v případě Spojeného království i v Polsku k upřednostňování fosilních zdrojů před alternativami, jako jsou bateriové systémy či odezva strany spotřeby.

Výkonná ředitelka Tempus Energy Sara Bellová se o naději na vítězství v soudním sporu vyjádřila v rozhovoru pro zahraniční server Montel velmi pozitivně. Dle Bellové společnost zcela jistě opět vyhraje, jelikož mandát je nyní ještě silnější, než tomu bylo v britském případě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Markusaurelius
9. srpen 2019, 11:30

Spolehlivý zdroj elektřiny může dodat jedině usa a jeho svobodná FIRST elektřina ......

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se