Domů
Energetika v zahraničí
Přechod na jádro a OZE si vyžádá obrovské investice do elektrizační soustavy, Polsko má investovat až 2,5 bilionu Kč
Stožár kočka provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS.
Zdroj: ČEPS

Přechod na jádro a OZE si vyžádá obrovské investice do elektrizační soustavy, Polsko má investovat až 2,5 bilionu Kč

Až 500 mld. polských zlotých (cca 2,5 bilionu Kč) si vyžádá posílení a obnova polské přenosové a distribučních soustav tak, aby zvládaly plánovaný rozvoj jaderných a obnovitelných zdrojů. Náš severní soused plánuje podstatně proměnit svůj energetický sektor - plánuje omezit závislost na uhlí a nahradit ji až šesti jadernými bloky a 88 GW výkonu v obnovitelných zdrojích. 

Proměna polského energetického sektoru si vyžádá značné investice do distribučních a přenosových soustav. Nejnovější odhad investic, které bude polská soustava vyžadovat, je přitom násobně vyšší než dřívější odhady. Podle odhadů provozovatele polské přenosové soustavy bude nutné vynaložit do roku 2040 až 500 mld. zlotých, tedy cca 2,5 bilionu Kč.

O nedostatcích polské soustavy se mluví dlouhodobě. Již na konci loňského roku upozorňovaly environmentální organizace, že rozvoji obnovitelných zdrojů brání právě nedostatečně rozvinutá soustava.

Polsko přitom není zdaleka jedinou zemí, která v důsledku přechodu od fosilních k obnovitelným zdrojům musí významně investovat do elektrizační soustavy. Nejčastěji zmiňovaným státem v tomto kontextu je zřejmě Německo. Nicméně i v České republice se objevují případy, kdy dochází k odmítání připojení elektráren k distribučním soustavám. Důvodem je právě nedostatečná kapacita soustavy.

Polsko čeká proměna energetiky, mohutný rozvoj OZE doplní jádro

Nová energetická strategie Polska předpokládá, že 74 % energie bude pocházet z bezemisních zdrojů, včetně obnovitelných a jaderných zdrojů. Co se týče obnovitelných zdrojů, Polsko má mít v OZE do roku 2030 až 50 GW a v roce 2040 dokonce 88 GW instalovaného výkonu.

Současná situace je ovšem zcela odlišná. Polsko i nyní vyrábí cca 70 % elektřiny z černého a hnědého uhlí. Doposud se Polsko rozvoji "nové" energetiky ve větší míře bránilo a chránilo tak vlastní uhelný sektor, na němž je vázáno podstatné množství pracovních míst. V posledních letech, zejména v reakci na energetickou krizi a válku na Ukrajině, se ovšem přístup země zcela změnil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Ivan Švančara
7. duben 2023, 09:37

Polsko chce mat najsilnejsiu armadu, najsilnejsiu prenosovu sustavu. Preco uz europska centralna banka nenakupila dalsie rotacky?

Dpetr
7. duben 2023, 15:11

Možná jste si v prvé řadě nevšiml, že v Polsku se neplatí eurem a ECB s tím nemá co dělat.

Ivan Švančara
8. duben 2023, 10:33

mozno si si nevsimol, ze prispevok bol o niecom inom

Dpetr
8. duben 2023, 17:48

Netuším, o čem ten příspěvek byl. Jak souvisí přenosová soustava a armáda v Polsku s rotačkami v ECB?

Turby
9. duben 2023, 13:54

dotace jdou v EUR

Dpetr
9. duben 2023, 18:32

Polsko pobírá evropské dotace na armádu?

minduton
7. duben 2023, 12:05

V elektroenergetice už se pohybuji desítky let a hlava mi to nebere. Doteď všechno teklo se shora dolů. Nyní to tedy bude dolů i nahoru, tj. mělo by se to do valné míry nahrubo vysaldovat i když chápu, že tam budou lokální a časové overjumpy. Ale to jako fakt se budou stavět investice za stamiliardy jen kvůli tomu, aby se vyřešilo defacto pár desítek provozních hodin v roce? A kam jako to, co se vyrobí nározově z těch OZE, kam to všechno poteče? Požerou to Marťani a v zimě nám to zase ve špičkách vrátí? Fakt si někdo myslí, že někdo bude stavět a provozovat elektrolyzéry na výrobu vodíku jen kvůli pár desítkám hodin masivních přetoků v roce, když je vůbec problém to uživit jako investici při 8760 h v roce? To, co se vyrobí z OZE, se bude muset prostě v zásadě spotřebovat přímo v daném místě (i za cenu úprav technologických procesů), popř. někde hned o napěťovou hladinu výše. Mi připadá jako kdyby už všichni byli něčím těžkým ťuknutí přes hlavu.

Ty posilovačky soustav stejně nebude mít prostě kdo dělat, Evropa se vylidňuje a stárne. Leda vozit Indy z Indie, ale to se obávám, že neklapne. Jsou to prostě vlhké sny, nic jiného.

SPŠ 1970
9. duben 2023, 11:46

Pane Mindutone, doporučuji Vám pustit si nepřekonatelný film Bílá paní. Končí slovy "Ale tady žádný most není! Drž hubu a plav!"

Richard Vacek
7. duben 2023, 13:11

Někdo takové změny (tady v energetice) označuje že se jde ode zdi ke zdi. Namísto dlouhodobého plánování se (chaoticky?) mění koncepce se všemi souvisejícími důsledky.

Dlouhodobá ostrakizace jaderné energetiky vedla k tomu, že EU v dané oblasti ztratila kompetence, přišla o odborníky a nové si nevychovala - kdo by taky studoval obor, který nemá perspektivu. No a dnes máme budovat nové jaderné elektrárny skoro všude.

Pravoslav Motyčka
7. duben 2023, 17:03

Přesně tak a to se netýká jen jaderné energetiky , ale celé energetiky . Mladí lidí věří že všechna energie se vyrobí ze slunce a větru , tak proč se věnovat parním turbínám nebo mít ambice pracovat na velíně v elektrárně. Teď tito lidé prostě nejsou.

Pravoslav Motyčka
7. duben 2023, 19:38

Ještě poznámka , problém naplnit ročníky mají i elektro průmyslovky. Když mě bylo 14 let byly to výběrové školy , dostat se tam znamenalo mít průměr pod 1,5 a nebo udělat výborně zkoušky. Už absolvování SPŠ a zájem o obor znamenalo vždycky nadprůměrný plat jistotu zaměstnání. To platilo před 50 lety platí to teď a bude to platit i za 50 let a přesto o tato studia není zájem. Přitom běžný elektrikář si na živnost méně než 80 000 měsíčně nevydělá, ale musí znát a makat a ne hladit mobil to je asi dnes problém.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se