Domů
Jaderné elektrárny
Austrálie mění postoj k jaderné energetice
Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Austrálie mění postoj k jaderné energetice

Australské postoje k energetickým zdrojům se výrazně změnily. Dvacátý ročník každoročního průzkumu Lowy Institute ukázal, že šest z deseti Australanů nyní podporuje využívání jaderné energie pro výrobu elektřiny.

Na otázku „Podporujete, nebo se stavíte proti využívání jaderné energie k výrobě elektřiny v Austrálii vedle jiných zdrojů energie?“ odpovědělo 61 % respondentů, že jsou „spíše“ nebo „silně“ pro. Naopak 37 % uvedlo, že jsou proti. Pouze 2 % respondentů nevěděla.

Toto je poprvé, kdy byla otázka zařazena do průzkumu. Výsledky se však výrazně liší od obdobné otázky z průzkumu v roce 2011, kdy více než šest z deseti Australanů (62 %) bylo „silně proti“ nebo „spíše proti“ výstavbě jaderných elektráren jako součásti plánů na snížení emisí skleníkových plynů.

Politická situace a podpora klimatických politik

Australská opozice oznámila, že v případě svého zvolení by se snažila začlenit jadernou energetiku do energetického mixu Austrálie vedle obnovitelných zdrojů a dalších energetických zdrojů jako součást plánu na dosažení nulových emisí do roku 2050. Tento krok by však nejprve vyžadoval zrušení moratoria na výrobu elektřiny z jaderné energie v Austrálii, jak uvádějí autoři zprávy.

Vizualizace AP300 SMR. Zdroj: Westinghouse Electric Company

Průzkum zjistil „většinovou podporu“ pro řadu potenciálních vládních opatření v oblasti klimatu. Veřejná podpora mírně poklesla u opatření jako ambicióznější národní cíl snižování emisí, pořádání klimatické konference OSN, snížení exportu uhlí, zákaz otevírání nových uhelných dolů a zavedení systému obchodování s emisními povolenkami. Zhruba šest z deseti Australanů podporuje myšlenku snižování exportu australského uhlí a zákaz otevírání nových uhelných dolů v Austrálii.

Podpora zůstala stabilní pro dotace na obnovitelné technologie a zvyšování využití plynu, ačkoli názory na obnovitelné zdroje jsou ve společnosti různé. Průzkum zjistil, že 41 % občanů považuje národní cíl současné federální vlády, aby do roku 2030 bylo 82 % elektřiny v Austrálii vyráběno z obnovitelných zdrojů, za „přiměřený“, 33 % považuje tento cíl za příliš ambiciózní a 25 % za nedostatečně ambiciózní.

Jaderné ponorky

Průzkum se také již třetí rok po sobě ptal na postoj občanské společnosti k získání jaderných ponorek v rámci trilaterální dohody AUKUS mezi Austrálií, Velkou Británií a USA z roku 2021. Intenzivnější veřejná debata v Austrálii zvedla otázky kolem strategických výhod, budoucího politického závazku USA k dohodě, průmyslové a pracovní kapacity a nákladů spojených s nákupem a provozem jaderných ponorek.

Ponorka třídy Astute Audacious ve výstavbě v loděnici Barrow in Furness v britské Cumbrii. Zdroj: gov.uk

Výsledky průzkumu zjistily, že většinová podpora veřejnosti pro získání jaderných ponorek zůstává „relativně pevná“. Téměř dvě třetiny Australanů (65 %) jsou pro, což jsou pouze mírně nižší výsledky oproti dřívějšímu průzkumu v roce 2022 (70 %), krátce po oznámení dohody.

Průzkum od Lowy Institute

Nezávislý mezinárodní politický think-tank se sídlem v Sydney popisuje svůj každoroční průzkum jako sledovací průzkum australské zahraniční politiky, poskytující spolehlivý nástroj pro pochopení australských postojů k širokému spektru zahraničněpolitických otázek, přičemž je metodologicky rigorózní.

Průzkumu, který proběhl mezi 4. a 17. březnem 2024, se zúčastnilo 2028 dospělých napříč Austrálií. Provedlo jej Sociální výzkumné centrum pomocí panelu Life in Australia s možnou chybou výběru max. 2,2 %. Metoda vzorkování Life in Australia založená na pravděpodobnosti znamená, že výsledky jsou zobecnitelné na celou národní populaci.

Aktuální zpráva a archiv minulých vydání jsou k dispozici na webových stránkách Lowy Institute.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Honza Nedvěd
13. červen 2024, 13:15

Australie ma idealni podminky pro oze i pve. Delat ankety na postoj verejnosti k jadru je sice mozne, ale uplne zbytecne. Smer energetiky je dany a nezvratny. Je a bude urcovany ekonomikou a bezpecnosti.

Vítězslav Novák
13. červen 2024, 13:29

Směr energetiky je daný politikou, takže snadno změnitelný. A samozřejmě bude změněn, jakmile se "výhody" občasných zdrojů elektřiny promítnou do peněženek voličů.

Samozřejmě jen v demokratických zemích.

Jan Veselý
13. červen 2024, 16:38

Podle toho, co píšou australské weby, je mluvení o výstavbě jaderných elektráren takový místní folklór u australských konzervativních politiků, který se jednou za čas vynoří a pa čase zase zmizí. Motivace jsou různé, věřím, že někteří si opravdu upřímně myslí, že to je dobrý nápad. Jiní, napojení na místní těžaře, jsou v podezření, že to je jen takový manévr jak koupit uhelným elektrárnám více času (proč investovat do OZE, když už-už budeme mít ty zázračné jaderné zdroje, které vše vyřeší).

Však to znáte z ČR, tady se taky posledních 20 let mluví o výstavbě nových jaderných elektráren, které nahradí uhlí a nic se nepostavilo, zatímco uhelné elektrárny spokojeně vyrábějí dále. Tyhle jaderné sny už jim koupily minimálně 30 let provozu.

Emil
13. červen 2024, 19:16

Doteď jsem těm snahám australské opozice nepřikládal velkou váhu, ale když je začal zpochybňovat pan Veselý, mohlo by to zase nabrat slušný progres jako ve Francii, Polsku apod., kde tvrdil to samé. :-D

Jan Veselý
13. červen 2024, 19:49

Aha, takže jediný argument nemáte, jenom jedovaté plivence. Dneska to je z vaší strany fakt slabé, Emile.

Emil
13. červen 2024, 19:54

Argument mám ten, že žádná z vašich podobných předchozích věšteb zatím nevyšla, většinou se stane pravý opak. Dneska to je z vaší strany fakt slabé.

Jan Veselý
14. červen 2024, 09:52

Jenom ve vaší hlavě, Emile. Jenom ty, o kterých jste se rozhodl, že jsem se netrefil a které si díky tomu pamatujete.

Emil
14. červen 2024, 10:11

Ne, já jsem se nerozhodl že jste se netrefil, vy jste se skutečně netrefil, a děje se to celkem pravidelně. Tak proč by zrovna tento případ měl být výjimkou?

Petr
13. červen 2024, 17:23

Tyhle průzkumy zadané a zmanipulované výrobci reaktorů...

Jaroslav Studnička
13. červen 2024, 19:20

Tyhle bláboly zmanipulovaného Petra...

Milan Vaněček
13. červen 2024, 20:13

Při diskusi si uvědomte realitu současnosti ve světě: peněz investovaných do OZE za rok 2024 je 18 krát více než peněz investovaných do jaderné energetiky. Investované peníze určují současný a budoucí světový vývoj.

Poměr 1500/80 miliardám USD je velmi signifikantní.

Bob
13. červen 2024, 20:52

No vidíte: 18* více peněz a jen 3,3* více elektřiny z OZE, než z jádra.

To mi nepřipadá jako nejlepší investice.

Milan Vaněček
13. červen 2024, 22:11

Nedělejte hloupého, IEA píše (a já to jen přepisuji) o letošních investicích do OZE a do jádra. Před 20 lety to bylo spíš opačně a před 40 lety byly investice prakticky jen do jádra (fotovoltaika a vítr v energetice nehrály žádnou roli).

Vidíte tu obrovskou změnu za 20 či 40 let?!

Vaše poznámka je úplně mimo mísu....

Bob
13. červen 2024, 22:45

Už nejméně 20 let se více investuje do OZE a pořád tak slabý výsledek.

Jestli to nebude taky kvůli tomu, že OZE se musely od té doby (před 20 lety) už nejméně jedenkrát obnovit. Zatímco reaktorům se prodlužuje činnost nad 60 let.

Třeba ty levné čínské FV panely, co se všude montují vydrží jen cca 10 let a potom je nutno je vyměnit.

Odkaz:

ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zivotnost-fotovoltaickych-elektraren-je-kratsi-nez-se-predpokladalo

Petr Hariprasad Hajič
14. červen 2024, 03:55

Akorát, že ten článek mluví o levných materiálech a špatném zapouzdrení článků. Současně jde o PR, jak to opravit a prodloužit životnost:

„To v konečném důsledku muselo zákonitě snížit i reálnou životnost PV panelů,“ říká Vladislav Poulek z Technické fakulty ČZU v Praze, který se touto problematikou zabývá už přes 30 let.

Vladislav Poulek se skupinou pracovníků vyvinul i unikátní technologii, která použitím polysiloxanového gelu dokáže utěsnit vznikající praskliny na zadní straně a tak prodloužit životnost PV panelů až o pět let bez demontáže a za cenu poměrně malé investice v porovnání s výměnou panelů.

Milan Vaněček
14. červen 2024, 08:42

Bobe, Vy jste úplně mimo co se týče fotovoltaiky. A Vaše věta "Třeba ty levné čínské FV panely, co se všude montují vydrží jen cca 10 let" o tom svědčí. Největší čínské firmy, vyrábějící nad 50 GWp ročně jsou i na vrcholu žebříčků kvality.

A nezapomínejte, že do jaderné energetiky se investuje již přes 60 let (což by mělo stačit na etablování se, jako významného zdroje elektřiny, ale celková celosvětová výroba elektřiny z jádra spíše klesá, než roste (=dosaženo saturace v Kondratěvově padesáti či šedesátiletém hospodářském modernizačním cyklu). Fotovoltaika jede řádově mnohem rychleji, pořád exponenciela, žádný náznak saturace.

Bob
14. červen 2024, 09:49

Však ano, to jsou ty levné materiály. Někde se ušetřit musí, když jdete na co nejnižší cenu. To jsou ty levné čínské panely hromadně vyráběné na robotických linkách pro výrobu levné elektřiny, které tu propaguje pan Vaněček.

Pan Vaněček nám jistě dodá odkazy nějaké studie ke svému tvrzení o vysoké kvalitě těch nejlevnějších čínských panelů.

Neříkám, že musejí být špatné úplně všechny, ale v % těch nekvalitních to nebude žádná sláva. Chodím kolem 2 (méně častých) instalací panelů svisle na stěně. Jedna pohledem v pořádku, druhá cca 5 let stará po dešti 30-50% plochy mléčně bílá skvrna. Pravděpodobně do nich zatéká a na vnitřní straně skla se sráží vodní pára. Asi se šetřilo na kvalitě a množství těsnícího tmelu. Dilatace pak udělá zbytek.

Co se týká nasycení trhu FVE: K tomu už v za příznivého počasí dochází, když samotné OZE dodávají více elektřiny, než je spotřeba. V některých státech/přenosových soustavách k tomu dochází tak často, že se za chvíli už další FVE bez akumulace vůbec nevyplatí, protože by dodávaly jen za velmi nízké (nebo nulové a záporné) ceny. Přičemž i ty FVE, které akumulaci mají a chtěly by ji primárně prodávat do sítě mají té akumulace málo.

JVr
14. červen 2024, 08:44

Neměla by ČR mít také jadernou ponorku?

Bob
14. červen 2024, 09:55

Proč ČR?

Ale článek je o Austrálii a tom, zda by neměli mít jadernou ponorku(y) je seriózní debata.

Baton David
14. červen 2024, 12:12

jako jaderná ponorka můžeme v ČR označit vlády co jádro vesele ponořovali, což jsou v podstatě všechny polistopadové, protože komáři měli naplánováno aby Temelín měl 4 reaktory a vyrostly zde ještě 2 jaderné elektrárny se čtyřmi reaktory v lokalitě Tetov a Blahutovice

Petr Hariprasad Hajič
15. červen 2024, 05:16

Díky Bohu, že ti bolševici se včas vypoklonkovali. Jinak by bylo zamořené těmi JE celé Česko.

Emil
15. červen 2024, 07:56

Představte si tu hrůzu, mít celou ČR "zamořenou" čistou elektřinou jako třeba Slovensko a vůbec neřešit čím nahradit uhlí.

Jaroslav Studnička
15. červen 2024, 08:26

Vy to máte pěkně domotané, ale hlavně, že protijaderná úderka jede.

Ekologie až na posledním místě.

Petr Hariprasad Hajič
15. červen 2024, 10:56

Ponorku budeme mít všichni, až nám začnou posílat účty za elekřinu tady z těch levných JE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se