Domů
Energetika v zahraničí
Produkce uhlí v USA by letos mohla díky drahému plynu vzrůst o téměř 15 %
Zdroj: Wusel007 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Produkce uhlí v USA by letos mohla díky drahému plynu vzrůst o téměř 15 %

Spojené státy americké by mohly v letošním roce vyprodukovat 560 mil. tun uhlí, což by znamenalo nárůst o 14,5 % ve srovnání s loňským 55letým minimem na úrovni 489 mil. tun. V roce 2022 má produkce mírně klesnout na 554 mil. tun. Ve svém červencovém krátkodobém energetickém výhledu to uvedla americká agentura U.S. Energy Information Administration (EIA).

EIA uvedla, že očekávaný růst produkce uhlí je způsoben zejména růstem poptávky po uhlí v sektoru výroby elektřiny v důsledku vysokých spotových cen zemního plynu. Ty by podle predikce EIA měly v letošním roce být v průměru o téměř 40 % vyšší ve srovnání s rokem 2020.

Spotřeba uhlí v sektoru výroby elektřiny v USA by letos měla dosáhnout 474 mil. tun, což představuje meziroční nárůst o 78 milionů tun. Uhelné elektrárny by tak měly být s 23,6% podílem na celkové výrobě elektřiny druhým největším zdrojem elektřiny v USA. Pro srovnání, v loňském roce mělo uhlí necelý 20% podíl.

Růst by měl také podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové výrobě elektřiny, a to z loňských 19,7 % na letošních 20,6 %. Naproti tomu podíl zemního plynu má podle EIA klesnout meziročně o 3,6 procentních bodů na 35,6 %.

Kromě produkce uhlí v USA má růst také jeho export, který by měl letos dosáhnout 76 mil. tun a příští rok dokonce 90 mil. tun. V loňském roce spadl vývoz uhlí z USA na čtyřleté minimum, když činil 63 mil. tun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
PetrV
10. červenec 2021, 06:55

V usa sojuzu zjistili, že we ochlazuje a hlavní důvod je přírodní- sopečná činnost. Uhlí je spolehlivý zdroj energie.

Jan Veselý
10. červenec 2021, 14:07

A jak to zjistili? Podle toho co hlásí jejich média, mají potíže akorát s vedrem.

Jaroslav
12. červenec 2021, 09:10

to je jednoduché, pokud dokážete dýchat "výpary" z komína několik hodin aniž by jste u toho zakalili, tak je to nejspíš ekologické, můžete to zkusit u spalování uhlí. Nemáme zodpovědnost jen za svoje svatozáře na pupku, ale za celou Zemi, kterou máme vypůjčenou dalších generací.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se