Domů
Energetika v zahraničí
Produkce uhlí v USA by letos mohla díky drahému plynu vzrůst o téměř 15 %
Zdroj: Wikimedia Commons

Produkce uhlí v USA by letos mohla díky drahému plynu vzrůst o téměř 15 %

Spojené státy americké by mohly v letošním roce vyprodukovat 560 mil. tun uhlí, což by znamenalo nárůst o 14,5 % ve srovnání s loňským 55letým minimem na úrovni 489 mil. tun. V roce 2022 má produkce mírně klesnout na 554 mil. tun. Ve svém červencovém krátkodobém energetickém výhledu to uvedla americká agentura U.S. Energy Information Administration (EIA).

EIA uvedla, že očekávaný růst produkce uhlí je způsoben zejména růstem poptávky po uhlí v sektoru výroby elektřiny v důsledku vysokých spotových cen zemního plynu. Ty by podle predikce EIA měly v letošním roce být v průměru o téměř 40 % vyšší ve srovnání s rokem 2020.

Spotřeba uhlí v sektoru výroby elektřiny v USA by letos měla dosáhnout 474 mil. tun, což představuje meziroční nárůst o 78 milionů tun. Uhelné elektrárny by tak měly být s 23,6% podílem na celkové výrobě elektřiny druhým největším zdrojem elektřiny v USA. Pro srovnání, v loňském roce mělo uhlí necelý 20% podíl.

Růst by měl také podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové výrobě elektřiny, a to z loňských 19,7 % na letošních 20,6 %. Naproti tomu podíl zemního plynu má podle EIA klesnout meziročně o 3,6 procentních bodů na 35,6 %.

Kromě produkce uhlí v USA má růst také jeho export, který by měl letos dosáhnout 76 mil. tun a příští rok dokonce 90 mil. tun. V loňském roce spadl vývoz uhlí z USA na čtyřleté minimum, když činil 63 mil. tun.

Komentáře

(3)

PetrV

10. červenec 2021, 06:55

V usa sojuzu zjistili, že we ochlazuje a hlavní důvod je přírodní- sopečná činnost. Uhlí je spolehlivý zdroj energie.

Jan Veselý

10. červenec 2021, 14:07

A jak to zjistili? Podle toho co hlásí jejich média, mají potíže akorát s vedrem.

Jaroslav

12. červenec 2021, 09:10

to je jednoduché, pokud dokážete dýchat "výpary" z komína několik hodin aniž by jste u toho zakalili, tak je to nejspíš ekologické, můžete to zkusit u spalování uhlí. Nemáme zodpovědnost jen za svoje svatozáře na pupku, ale za celou Zemi, kterou máme vypůjčenou dalších generací.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.