Domů
Energetika v zahraničí
Slovensko a Francie chtějí prohloubit spolupráci také v energetice
Zdroj: TVEL
Zdroj: TVEL

Slovensko a Francie chtějí prohloubit spolupráci také v energetice

Bratislava 31. května (zpravodaj ČTK) – Slovensko a Francie chtějí prohloubit spolupráci kromě jiného v energetice a vodíkových technologiích, řekli po dnešní společné schůzce v Bratislavě francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová. Slovensko a Francie spojuje orientace na výrobu elektrické energie z jádra, Bratislava nechce být závislá na dodávkách jaderného paliva z Ruska.

„Poslední období bylo velkou výzvou, abychom byli nezávislí na energetických zdrojích z Ruska. Francie je jednou ze zemí, se kterou hovoříme o jaderném palivu. Francie je významný hráč, co se týče diverzifikace zdrojů jaderného paliva,“ řekla Čaputová.

Hlavní podíl na výrobě elektřiny na Slovensku mají jaderné elektrárny. Palivo pro reaktory dosud Slovensko odebíralo z Ruska, po ruské invazi na Ukrajinu z konce loňského února slovenští politici začali hovořit o potřebě diverzifikovat dodávky. Jaderné palivo vyrábí také francouzská firma Framatome či americká společnost Westinghouse.

Macron před novináři obhajoval jadernou energetiku při energetické transformaci. Čaputová zase uvedla, že je třeba zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny.

Macron a Čaputová mluvili také o potřebě chránit evropské hodnoty či o boji proti dezinformacím. „Bezpečnost na evropském kontinentu je i boj proti dezinformacím a projevům nenávisti. V demokratické Evropě se útočí na základní hodnoty,“ řekl Macron. Dodal, že proti pravicovému extremismu nelze bojovat jen prostřednictvím morálních hodnot.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se