Domů
Energetika v zahraničí
Spojené království, Finsko a Estonsko nacvičovaly ochranu infrastruktury v Baltském moři
Poškození plynovodu Balticconnector
Zdroj: Anonymous / Rajavartiolaitos (Finnish Border Guard) / Public Domain

Spojené království, Finsko a Estonsko nacvičovaly ochranu infrastruktury v Baltském moři

Po loňské sabotáži plynovodů Nord Stream 1 a 2 a letošním poškození plynovodu Balticconnector a přilehlých komunikačních kabelů se ochrana energetické infrastruktury dostává do popředí pozornosti. Námořnictva a další bezpečnostní složky tří evropských zemí tak na začátku prosince nacvičovaly ochranu podmořské infrastruktury v oblasti Baltského moře.

Loňské a letošní incidenty přiměly řadu zemí Evropy posílit ochranu podmořské infrastruktury, ať už energetické či komunikační. Po loňském poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2 došlo k dalšímu incidentu i v letošním roce, kdy byl 8. října poškozen plynovod Balticconnector spojující Finsko a Estonsko.

Podle posledních informací byl plynovod s největší pravděpodobností poškozen nákladní lodí Newnew Polar Bear, která je registrována v Hongkongu. Podle vyšetřovatelů je však prozatím příliš brzo soudit, zda byly plynovod a telekomunikační kabely poškozeny nešťastnou náhodou, nebo úmyslně.

Na ochranu podmořské infrastruktury se zaměřilo i námořní cvičení, které proběhlo na začátku tohoto týdne. Cílem cvičení bylo podle finských zástupců vyvíjení schopnosti monitorování a ochrany podmořské infrastruktury a odrážení podmořské vojenské hrozby.

"Po incidentu s Balticconnectorem mnoho zemí v oblasti Baltského moře posílilo spolupráci a vlastní národní operace námořního dohledu," řekl Janne Huusko z finského velitelství obrany.

Všechny tři země jsou sice členy NATO, podle agentury Reuters však cvičení probíhalo v rámci skupiny Joint Expeditionary Force, kterou vede Spojené království. Toto uskupení sdružuje pobaltské a severské země spolu se Spojeným královstvím a Nizozemskem.

Spojené království letos v říjnu podle Reuters uvedlo, že plánuje zesílit vojenské aktivity v severní Evropě. Tento krok má zahrnovat nasazení 20 tisíc vojáků v průběhu příštího roku, kteří budou mít za cíl ochranu kritické infrastruktury.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pravoslav Motyčka
7. prosinec 2023, 19:36

Státy Nato nacvičují ochranu podmořské infrastruktury, kterou před tím sami zničily.....

PetrD
7. prosinec 2023, 19:58

A proruzké síly už mají důkazy?

Pravoslav Motyčka
8. prosinec 2023, 00:27

Vyšetřují snad orgány v trestním řízení a ne nějaké proruské síly, ale jak vidím jste bdělí a hledáte vnitřního nepřítele. Jak tady čtu Vaše příspěvky vy byste mohl hlásit zprávy v České televizi nebo psát internetové stránky forum24. :)

Tam to vypadá stále růžově jenže to je jako poslouchat za 2 světové Německé rádio.

realita vypadá takto:

Putin letěl na státní návštěvu Spojených arabských emirátů, kde ho přivítali se vší parádou. I stíhačky obkružovaly místo setkání a na počest ruského prezidenta kreslily na nebi ruskou trikoloru

pro srovnání :

Minulý rok se americký prezident Biden pokusil s Emiráty domluvit na sankcích proti ruské ropě.

byl omítnut

Německý prezident Steinmeier zase nedávno v Kataru čekal půl hodiny v letadle

O budoucnosti se dnes už nerozhoduje na západě , ale v Moskvě , Pekingu , Dubaji nebo Novém Dillí.

A toto zařídilo Rusko , protože díky němu se západ se svými sankcemi částečně ekonomicky a zejména mocensky odrovnal , tím je otevřena cesta k prosperitě státům globálního jihu. Proto také ta pocta Ruskému prezidentovi ze strany SAE , proto také došlo k politickým převratům v Africe.

Dpetr
8. prosinec 2023, 14:22

Neodvádějte řeč na Afriku!

Sám tvrdíte, že vyšetřují orgány v trestním řízení, a přesto tady po dezolátsku tvrdíte, že plynovody zničily státy NATO. Místo předložení důkazů začnete ukazovat na libovolnou nesouvisející záležitost.

Pravoslav Motyčka
8. prosinec 2023, 21:22

Ono tvrdím že NS2 zničily státy NATO. Tato událost posloužila zejména USA a Norsku , poškodila zejména Německo. Němci vydali prohlášení , že zveřejnění viníků sabotáže NS1 a NS2 není v zájmu Německa a to znamená , že se jedná o někoho ze států NATO. V každém případě to byl útok mířený proti Rusku a sekundárně Německu.

Dpetr
9. prosinec 2023, 11:12

Sám si oponujete.

Navíc Německo žádné takové stanovisko nevydalo, a i kdyby ho vydalo, tak váš závěr z něj je jen jeden z možných.

Navíc Rusko v té době dělalo vše proto, aby žádný plyn plynovodem nedodávalo, a nic jím neteklo. A navíc se o to pokusili už dříve viz ekonomický deník: Rusové chtěli loni vypnout dodávky plynu do Německa už v dubnu. Jenže zákeřný úder se jim nepovedl

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se