Domů
Energetika v zahraničí
Spojené království otestuje automatickou změnu dodavatele u spotřebitelů s nevýhodnými tarify
Londýn
Zdroj: Pixabay

Spojené království otestuje automatickou změnu dodavatele u spotřebitelů s nevýhodnými tarify

Britská vláda minulý pátek oznámila, že plánuje vyzkoušet automatický přechod spotřebitelů s drahými standardními energetickými tarify na levnější varianty. Cílem je povzbudit dodavatele energie k zavedení spravedlivějších nabídek. Informace uvedlo Ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS).

Vláda Spojeného království uvedla, že 15 milionů domácností má výchozí tarify, za které platí až o stovky liber ročně více, než by musely.

V loňském roce změnilo dodavatele energie ve Spojeném království přibližně 5,8 milionu domácností a průměrná roční úspora činila 290 liber (8690 korun). Regulátor trhu s energiemi Ofgem uvedl, že po lepší nabídce se pravidelně poohlíží méně než polovina britských domácností. Na britském trhu mají přitom spotřebitelé na výběr z více než 50 dodavatelů.

Podle plánů, které ještě musí být konzultovány, se v roce 2024 mají uskutečnit zkoušky automatické změny dodavatele, při nichž by někteří spotřebitelé s vysokými poplatky byli automaticky převedeni na levnější nabídky na trhu. Automatický převod by nicméně mohli zastavit, pokud by se změnou vyjádřili svůj nesouhlas.

V návrhu rovněž stojí, že do roku 2024 by spotřebitelé s nejdražšími tarify dostali individuální poradenství pro přechod na výhodnější nabídky.

Cílem těchto kroků je ochránit zákazníky před podvodnými nabídkami, pomoci jim ušetřit na účtech za elektřinu a plyn a zvýšit konkurenci tím, že dodavatele povzbudí k zavedení spravedlivějších, ale také ekologičtějších tarifů.

Vláda rovněž uvedla, že cenový strop u nejběžnější formy tarifů za plyn a elektřinu může v případě potřeby pokračovat i po roce 2023. Tento cenový strop byl zaveden v lednu 2019 s cílem omezit standardní variabilní tarify, tedy základní sazby, které dodavatelé energií účtují, pokud se zákazník nerozhodne pro konkrétní smlouvu na dobu určitou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Miloslav Černý
29. červenec 2021, 11:13

No vida a máme tady další příkladný způsob jak eliminovat zdražování E. Především se musí zajistit neprotekční přístup do energetický rozvodný sítě pro všechny dodavatelé, což je ve státní moci. Už jenom tento fakt dá velký podnět konkurenci proti JE. Tím se odepíše sama, bohužel při jejich prosazení to půjde na úkor státního rozpočtu takže obyvatelstva.

Obchod
29. červenec 2021, 12:00

Takže ve VB zavádějí socialismus a najdou se lidi, kteří mu tleskají. Dovedeno do absurdna to dopadne tak, jako to bylo před liberalizací obchodů s elektřinou v ČR, kdy zůstane jen jeden polostátní dodavatel a ten nakonec ceny zvedne, jako jsme zažili před liberalizací. Asi Západ musí projít dobou reálného socialismu, aby se poučil některé věci jsou prostě nesdělitelné!

Carlos
29. červenec 2021, 23:06

Je Británie opravdu Západ? Víte ona působí tak jaksi divně, přijde mi že ze všech zemí západu má největší sklony k totalitářskému mindsetu. Nebo to umí nejhůř skrývat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se