Domů
Energetika v zahraničí
Spotřeba elektřiny v USA poprvé za téměř deset let poklesne dva roky v řadě, na vině je COVID-19

Spotřeba elektřiny v USA poprvé za téměř deset let poklesne dva roky v řadě, na vině je COVID-19

Spotřeba elektřiny v letošním roce ve Spojených státech amerických poklesne o přibližně 3,6 %. Ani v příštím roce se ovšem podle predikcí americké vládní agentury spotřeba nezvýší na úroveň roku 2019.

Americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) zveřejnila krátkodobý výhled energetiky v USA. Dlouho očekávaný report především ukazuje, jak se Spojené státy nejspíše vyrovnají s pandemií onemocnění COVID-19.

Spotřeba elektřiny se má letos dle predikce propadnout o 3,6 %, což je nejvyšší zaznamenaný pokles ve spotřebě od finanční krize v roce 2009. Již v loňském roce přitom spotřeba elektřiny mírně klesala. Spojené státy americké tak poprvé od roku 2012 zaznamenají pokles spotřeby elektřiny dva roky v řadě.

Poměrně překvapivě EIA počítá pouze s mírným růstem spotřeby elektřiny v roce 2021, kdy by se meziročně měla zvýšit o 0,8 %.  Přestože má spotřeba elektřiny v příštím roce nepatrně vzrůst, ani nadále to nebude dost na to, aby se dostala na hodnoty z období před pandemií onemocnění COVID-19.

Spotřeba domácností rostla

Největší pokles spotřeby zaznamenají zákazníci v komerčním sektoru, kde se má pokles pohybovat kolem 7,5 %. Takto významný pokles vyplývá především z restrikcí uvalených na obchody, které musely být vynuceně zavřeny v průběhu první vlny koronaviru.

Pouze mírně nižší pokles zaznamenal průmyslový sektor. Ten má dle dat agentury vykázat pokles spotřeby o 5,8 %.

Naopak domácnosti jsou jediným sektorem, který svoji spotřebu zvýšil, a to o 2 %. Tento nárůst je logický a je zaznamenáván ve více zemích postižených koronavirem právě proto, že řada lidí nuceně zůstávala doma.

Spotřeba domácností se zvýšila i přes relativně teplejší počasí na počátku roku, které vedlo k nižší než očekávané spotřebě pro vytápění. Tento faktor je ovšem vyvážen vyšší spotřebou v současných letních měsících.

Komentáře

(1)

Josef

13. srpen 2020, 23:59

Spotřeba energií v USA dosahuje na obyvatele dosahuje 4 násobku světového průměru a dvojnásobku průměru evropské unie. V podobném poměru je i spotřeba el. energie. Nové technologie a lepší stavebnictví mají v USA velký potenciál úspor a proto lze očekávat že i při hospodářském růstu může spotřeba energie v USA klesat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.