Spotřeba elektřiny v USA poprvé za téměř deset let poklesne dva roky v řadě, na vině je COVID-19

DomůEnergetika v zahraničíSpotřeba elektřiny v USA poprvé za téměř deset let poklesne dva roky v řadě, na vině je COVID-19

Spotřeba elektřiny v letošním roce ve Spojených státech amerických poklesne o přibližně 3,6 %. Ani v příštím roce se ovšem podle predikcí americké vládní agentury spotřeba nezvýší na úroveň roku 2019.

Americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) zveřejnila krátkodobý výhled energetiky v USA. Dlouho očekávaný report především ukazuje, jak se Spojené státy nejspíše vyrovnají s pandemií onemocnění COVID-19.

Spotřeba elektřiny se má letos dle predikce propadnout o 3,6 %, což je nejvyšší zaznamenaný pokles ve spotřebě od finanční krize v roce 2009. Již v loňském roce přitom spotřeba elektřiny mírně klesala. Spojené státy americké tak poprvé od roku 2012 zaznamenají pokles spotřeby elektřiny dva roky v řadě.

Poměrně překvapivě EIA počítá pouze s mírným růstem spotřeby elektřiny v roce 2021, kdy by se meziročně měla zvýšit o 0,8 %.  Přestože má spotřeba elektřiny v příštím roce nepatrně vzrůst, ani nadále to nebude dost na to, aby se dostala na hodnoty z období před pandemií onemocnění COVID-19.

Spotřeba domácností rostla

Největší pokles spotřeby zaznamenají zákazníci v komerčním sektoru, kde se má pokles pohybovat kolem 7,5 %. Takto významný pokles vyplývá především z restrikcí uvalených na obchody, které musely být vynuceně zavřeny v průběhu první vlny koronaviru.

Pouze mírně nižší pokles zaznamenal průmyslový sektor. Ten má dle dat agentury vykázat pokles spotřeby o 5,8 %.

Naopak domácnosti jsou jediným sektorem, který svoji spotřebu zvýšil, a to o 2 %. Tento nárůst je logický a je zaznamenáván ve více zemích postižených koronavirem právě proto, že řada lidí nuceně zůstávala doma.

Spotřeba domácností se zvýšila i přes relativně teplejší počasí na počátku roku, které vedlo k nižší než očekávané spotřebě pro vytápění. Tento faktor je ovšem vyvážen vyšší spotřebou v současných letních měsících.