Domů
Energetika v zahraničí
Spotřebitelé na Floridě zaplatí za hurikány přes miliardu dolarů

Spotřebitelé na Floridě zaplatí za hurikány přes miliardu dolarů

První z floridských energetických společností Duke Energy Florida (DEF) sečetla škody po zářijových hurikánech Irma a Nate, které zničily značnou část jejího elektrického vedení. Celkem 531 milionů dolarů by měli zákazníci DEF zaplatit během následujících tří let. Další společnost Florida Power & Light (FPL) zatím odhaduje náklady ve výši 1,3 miliardy dolarů.

DEF podala žádost o náhradu nákladů za škody způsobené zářijovými hurikány Irma a Nate ve výši 531 milionů dolarů od konečných zákazníků. Z celkem 1,8 milionu zákazníků jich bylo kvůli spadlým vedením až 1,3 milionu bez dodávek elektřiny. Náhradu DEF navrhla ve výši 5,2 $ za 1 odebranou MWh (cca 110 Kč/MWh) od soukromých spotřebitelů, v případě průmyslových odběratelů dojde k nárůstu ceny o 2,5 až 6,6 %.

„Ačkoli vypořádání dle roku 2017 umožňuje dvanáctiměsíční období kompenzací a neuplatňuje strop na výši poplatků za zákaznický účet, společnost DEF započítá dopad celkové částky na obnovu po hurikánu našim zákazníkům po delší dobu. Ke zmírnění vysokého nárůstu cen DEF navrhuje, aby se částka na obnovu bouře rozšířila na 36 měsíců,“ řekl Marcia Oliver, ředitel pro stanovení sazeb a regulační plánování z Duke Energy Florida.

Aby mohla společnost financovat opravu svých zařízení musela v prosinci vydat dluhopisy ve výši 400 milionů dolarů. Obnovení dodávek většině zákazníků zajistila DEF do tří dnů, kompletní obnovu zvládla 10. den.

Hurikán Matthew je téměř zaplacen

Největší floridská energetická společnost FPL odhaduje své škody na 1,3 miliardy dolarů, způsob jejich náhrady ale zatím nepředstavila. Dle vyjádření jejího tiskového mluvčího společnost analyzuje nový federální zákon o daňové reformě a jeho implikace do hospodaření FPL. Jak dále společnost uvedla, tak jejím zákazníkům od března paradoxně cena elektřiny poklesne.

„Z důvodu vypršení platnosti příplatku za obnovu po hurikánu Matthew poklesnou faktury zákazníků FPL od března 2018 o 3,36 $ za 1 odebranou MWh,“ uvedl David McDermitt, mluvčí FPL.

Další z floridských společností Tampa Electric požádala úřady o schválení náhrad ve výši 88 milionů dolarů, které se týkají nejen hurikánu Irma ale i jiných menších bouří. Společnost s celkem 460 tisíci zákazníky žádá o příplatek ve výši 4 $ za 1 odebranou MWh, který by začali zákazníci platit od března, a společnost očekává, že část z vybraných peněz uloží do rezervního fondu pro další případné živelné události.

Zdroj úvodního obrázku: Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se