Domů
Energetika v zahraničí
Švédské síti by mohla poskytovat podpůrné služby obchodní centra

Švédské síti by mohla poskytovat podpůrné služby obchodní centra

Severská země bude potřebovat více nových poskytovatelů regulačních služeb k balancování sítě. jaderné a uhelné zdroje, stávající tradiční poskytovatelé, jsou a budou odstavovány, proto se nabízí i řešení na straně spotřeby. Do regulace švédské soustavy se nyní plánuje zapojit jeden z tamních největších obchodních řetězců, jelikož může krátkodobě omezovat svůj odběr, a působit tak jako virtuální výrobna.

Ve Švédsku sice výrobu elektřiny dominantně zajišťují vodní a jaderné zdroje, nicméně nyní Švédsko zkoumá jak v případě dalšího poklesu stabilních zdrojů zajistit rovnováhu v síti. Poslední uhelný zdroj byl v severské zemi odstaven letos – jednalo se o Vartaverketský blok s kombinovanou výrobou u Stockholmu, který dodával 250 MW v teple a 145 MW elektrického výkonu.

S myšlenkou vstoupit na energetický trh přišel jeden z největších obchodních řetězců Vala, který vlastní více než 200 různě velkých prodejen a data o spotřebě jednotlivých poboček za posledních 40 let. Díky této kombinaci patří mezi významné odběratele elektřiny s odběrem rozprostřeným po celé zemi.

Pokud by tedy nadále docházelo k poklesu regulačního výkonu na straně výroby, je Vala zainteresována se intenzivněji angažovat na regulaci na straně spotřeby (DSR). Krátkodobě může totiž omezovat svůj odběr a působit jako virtuální výrobna – ať už se bude jednat o nabíjecí místa pro elektromobily u obchodních center, nebo omezení jiných dalších nekritických odběrů v jednotlivých lokalitách.

Švédský provozovatel přenosové soustavy Svenska Kraftnat AB uvedl, že jenom letos zaplatí velkým spotřebitelům za flexibilní odběry 2 mld. švédských korun (zhruba 5 mld. Kč). Tuto službu ještě donedávna zajišťovali de facto výhradně velcí producenti elektřiny. Jiný vývoj nelze očekávat ani v dalších zemích, kde roste podíl OZE – bude klesat cena silové elektřiny, ale budou růst náklady a objem poskytovaných regulačních služeb a potřeba dostatečné kapacity přenosové a distribuční sítě pro plné využití instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích.

Komentáře

(14)

Energetik 007

1. říjen 2020, 13:51

Virtuální výrobna plus virtuální služba, obchodní toky vs. reálné toky a pak už jen blackout.

Takže neplatí Ohmův zákon a další ale zákon o silové elektřině z EU.

Petr

5. říjen 2020, 12:53

Plný souhlas.

heap

30. září 2020, 11:08

To jsou krásné vyhlídky. Při nedostatku energie vám vypnou nabíjení auta. No aspoň zůstanou zákazníci delší dobu v nákupáku ...

pavel

30. září 2020, 11:54

A proc ne? Kdyz si budu moci vybrat zda nabijet za kazdou cenu nebot bych neodjel, nebo nabijet levne s tim, ze mohu byt vypnut? Proc ne. Je to spravna cesta.

Jan Veselý

30. září 2020, 11:54

Nebudou nic vypínat, jen modulovat nabíjecí výkony. A jestli vám taková služba, která je zadarmo, nevyhovuje, nabíjejte jinde.

energetik

30. září 2020, 12:34

Přesně tak. Je to podobné jako HDO, to také není povinné a kdo nechce nízký tarif, tak může ohřívat vodu nebo i topit trvale bez přerušení jen vysokým tarifem.

Ivan Novák

30. září 2020, 12:53

Nabíjejte jinde ... tak by to taky dopadlo, včetně "nakupujte jinde". Teď je to jen zadarmo marketing. Regulovat budou ve skutečnosti teplotechniku. Boxy a konzervanty zvládnou potraviny, ostatní k tomu není citlivé. Personál dostane na zimu záložní svetry a lepicí pásku na škvíry, na léto trička a kličky k otvírání oken. A kdyby hygienici reptali, dostanou nálepku žab na zeleném prameni.

Optimalizovat logistiku spotřeby energie v řetězci výroby a dodávky zboží tak, aby to nedopadlo na pohodlí koncového zákazníka, včetně těch nabíjecích stanic, asi nějaký potenciál má. Jistě se to ale už díky konkurenci dělá, a zvýšení regulačního efektu se neobejde bez investic a nebude velké.

Jan Veselý

30. září 2020, 13:18

A, kromě hysterických výlevů, něco k věci máte?

Ivan Novák

30. září 2020, 15:25

Väla je nákupní středisko v Helsingborgu s 200 různými prodejnami uvnitř. A s 6000 parkovacími místy, z nichž 8, slovy osm, je pro EV.

A něco pro Vás - inzerují, že mají i Systembolaget, to je ten druh obchodů, ve kterých se ve Švédsku dá koupit alkohol.

energetik

30. září 2020, 12:46

Když si nastuduje PPDS tak zjistíte že v ČR ani jiná legální cesta není. To že si někdo zaplatil za rezervovaný výkon např. 3x25A + měsíční paušál, v ČR bohužel ještě neznamená že si těch 3x25A můžete ze sítě vzít. Oproti továrníkům/velkoodběratelům tady maloodběratelé platí za virtuální službu kterou nemohou využít a jsou znevýhodněni, i když takzvané "nezávislé" ERÚ a státem vydržovaní distributoři tvrdí opak.

Spotřebič/nabíječku od určitého výkonu musíte mít schválenou distributorem a ten od určitého výkonu požaduje dálkové ovládání a funkci P(f). A pokud to bude 4kvadrntní nabíječ/vybíječ, tak tam jsou povinné i funkce Q(u), P(u) a další požadavky jako pro výrobny.

energetik

1. říjen 2020, 07:28

Ve Švédsku se to dělá za odměnu a v ČEZku to bude zase povinně a zisk z toho shrábnou státem vydržovaní distributoři, tak jak při regulaci výroben.

Josef

30. září 2020, 21:02

Spotřebič není nabíječ to je zdroj. Jinak není pravda, že nemůžete využít příkon jističe. Samozřejmě pokud Vám to nevyhovuje a připadá Vám cena za el. připojení vysoká tak se odpojte a nemusíte platit nic.

energetik

1. říjen 2020, 07:20

"Naším cílem je mít možnost pro případ stavu nouze nebo pro předcházení stavu nouze řídit výkonová maxima všech nově vzniklých dobíjecích stanic kategorie DoS2 a DoS3 (nad 3,7 kW). Ostatně toto nám již umožňuje Příloha 6 PPDS."

Michal Holan – E.ON Distribuce, a.s.

https://energetika.tzb-info.cz/elektroenergetika/21208-nabijeni-elektromobilu-zatizeni-site-a-rizeni-vykonu-cast-iii-zkusenosti-s-instalaci-a-provozem-nabijecek

Petr

5. říjen 2020, 12:52

Pěkné, ale ve Švédsku budou hlavní problémy samozřejmě úplně jinde, a sice na úrovni týdnů kdy fouká málo, a vodním elektrárnám už nezbývá vrchní voda.

Nákupní centrum, které zakáže nakupujícím si nabít auto, takže tito si ho budou muset nabít o pár hodin později doma, nic významného nevyreguluje.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.