Domů
Energetika v zahraničí
Švédsko v prvním pololetí jako první skandinávská země předčilo Německo v čistém vývozu elektřiny

Švédsko v prvním pololetí jako první skandinávská země předčilo Německo v čistém vývozu elektřiny

Čistý export elektřiny ze Švédska dosáhl v prvním pololetí letošního roku 14,3 TWh, a Švédsko se tak stalo první skandinávskou zemí, která v této statistice skončila na druhém místě za tradičně největším čistým evropským exportérem elektřiny – Francií. Mezi Švédsko a Německo se na třetí pozici dostalo ještě Norsko. 

Čistý export elektřiny ze skandinávských zemí v prvním pololetí letošního roku prudce vzrostl kvůli nadbytku výroby elektřiny z vodních elektráren. Jak poznamenal zahraniční server Montel, dopady koronavirové pandemie na poptávku po elektřině nebyly v případě skandinávských zemí tak výrazné jako u většiny evropských zemí. Mírný dopad byl zaznamenán zejména u Švédska, které nezavedlo plošná opatření vedoucí k poklesu spotřeby elektřiny.

„Aktuálně je očekáván přebytek výroby elektřiny z vodních elektráren ve Skandinávii, jelikož mokrá zima vedla k vysokým zásobám vody v povodích, což znamená, že je třeba ze země dostat více elektřiny z vodních elektráren,“ uvedla podle zahraničního serveru Montel společnost EnAppSys.

Společnost EnAppSys dodala, že vysoká výroba elektřiny z vodních elektráren vedla k omezování výroby v jaderných elektrárnách kvůli nízkým velkoobchodním cenám elektřiny.

Tradičně druhý největší čistý exportér Německo v prvním pololetí vyráběl výrazně méně elektřiny v uhelných elektrárnách ve srovnání s předchozími lety. Celkem měly elektrárny spalující fosilní paliva v Německu v prvním pololetí 32% podíl na celkové spotřebě elektřiny, ve stejném období v loňském roce to bylo 42 %. Pokles výroby elektřiny z fosilních zdrojů byl kompenzován zvýšenou výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, jejichž podíl na celkové spotřebě elektřiny vzrostl na 55 %.

Německo tak v prvním pololetí 2020 vyvezlo 6,1 TWh a umístilo se na pomyslném čtvrtém místě za Norskem (6,8 TWh), Švédskem (14,3 TWh) a Francií (32,5 TWh).

Komentáře

(6)

petr

27. červenec 2020, 14:43

Začíná se zvolna naplňovat dřívější zpráva, že SRN přestane vyvážet a postupně se stane závislé na dovozu elektřiny.

To je výzva pro ČEZ !

Výroba z OZE v SRN zcela jistě nesplní jejich futurologické vize.

Na vývozu je úsměvné že jsou to země co mají JE a značné množství rozumných zdrojů OZE, tedy vodní elektrárny.

Jan Veselý

27. červenec 2020, 15:12

Ty elektrárny v Německu ze dne na den nezmizely, jsou tam a čekají. Jenže vypnuté, zahraniční zákazníci:

- Snížili spotřebu

- Vyrobili více ve svých (plynových) pološpičkových a špičkových elektrárnách, protože je to aktuálně finančně výhodnější než uhlí.

- Vyrobili více ve svých OZE elektrárnách, protože byla větrná zima a mokré jaro.

Josef

27. červenec 2020, 20:55

Ale ne Pane Veselý Němci uzavřeli další jadernou elektrárnu -Philippsburg 2 a to definitivě vývoz jim samozřejmě prudce klesá. Někdo by řekl že je to šance pro ČEZ jenže není, protože nám bude vývoz také prudce klesat. Cena el. energie půjde nahoru...

Carlos

27. červenec 2020, 21:20

Vývoz elektřiny, nebo jiné energie, nebo jen málo zpracovaných surovin, je politika rozvojové země. To fakt nemáme zapotřebí.

Ondra

27. červenec 2020, 21:43

Hm tak s takovou logikou se z Německa v roce 2006 stala rozvojová země když z cca vyrovnaný bilance přešli do vývozce - a to až tak že 2015-2018 ročně expotrovali kolem 50 TWh! Pak tady máme další kanditáty: Norsko - ropa+plyn, Španělsko - ovoce+zelenina a dalších takovejch rozvojovejch zemí by se v Evropě našlo...

Josef

28. červenec 2020, 01:20

Záleží z čeho tu elektřinu děláte od toho se odvíjí přidaná hodnota.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.