Švédsko v prvním pololetí jako první skandinávská země předčilo Německo v čistém vývozu elektřiny

DomůEnergetika v zahraničíŠvédsko v prvním pololetí jako první skandinávská země předčilo Německo v čistém vývozu elektřiny

Čistý export elektřiny ze Švédska dosáhl v prvním pololetí letošního roku 14,3 TWh, a Švédsko se tak stalo první skandinávskou zemí, která v této statistice skončila na druhém místě za tradičně největším čistým evropským exportérem elektřiny – Francií. Mezi Švédsko a Německo se na třetí pozici dostalo ještě Norsko. 

Čistý export elektřiny ze skandinávských zemí v prvním pololetí letošního roku prudce vzrostl kvůli nadbytku výroby elektřiny z vodních elektráren. Jak poznamenal zahraniční server Montel, dopady koronavirové pandemie na poptávku po elektřině nebyly v případě skandinávských zemí tak výrazné jako u většiny evropských zemí. Mírný dopad byl zaznamenán zejména u Švédska, které nezavedlo plošná opatření vedoucí k poklesu spotřeby elektřiny.

„Aktuálně je očekáván přebytek výroby elektřiny z vodních elektráren ve Skandinávii, jelikož mokrá zima vedla k vysokým zásobám vody v povodích, což znamená, že je třeba ze země dostat více elektřiny z vodních elektráren,“ uvedla podle zahraničního serveru Montel společnost EnAppSys.

Společnost EnAppSys dodala, že vysoká výroba elektřiny z vodních elektráren vedla k omezování výroby v jaderných elektrárnách kvůli nízkým velkoobchodním cenám elektřiny.

Tradičně druhý největší čistý exportér Německo v prvním pololetí vyráběl výrazně méně elektřiny v uhelných elektrárnách ve srovnání s předchozími lety. Celkem měly elektrárny spalující fosilní paliva v Německu v prvním pololetí 32% podíl na celkové spotřebě elektřiny, ve stejném období v loňském roce to bylo 42 %. Pokles výroby elektřiny z fosilních zdrojů byl kompenzován zvýšenou výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, jejichž podíl na celkové spotřebě elektřiny vzrostl na 55 %.

Německo tak v prvním pololetí 2020 vyvezlo 6,1 TWh a umístilo se na pomyslném čtvrtém místě za Norskem (6,8 TWh), Švédskem (14,3 TWh) a Francií (32,5 TWh).