Domů
Energetika v zahraničí
Ukrajina uzavřela dohodu ohledně dovozu plynu přes Maďarsko

Ukrajina uzavřela dohodu ohledně dovozu plynu přes Maďarsko

Ukrajina bude moci od ledna dovážet denně osm milionů krychlových metrů plynu z evropského trhu přes Maďarsko. Oznámil to ukrajinský státní provozovatel plynárenské přepravní soustavy GTSOU po podpisu příslušné dohody s maďarským provozovatelem plynovodů FGSZ.

„Zavedení zaručené dovozní kapacity z Maďarska přispívá k diverzifikaci zdrojů dodávek plynu a k posílení energetického zabezpečení Ukrajiny,“ uvedla společnost GTSOU.

Dohoda podle firmy zvýší zaručenu dovozní kapacitu Ukrajiny o téměř 30 procent. V současnosti může Kyjev dovážet zhruba 27 milionů krychlových metrů plynu denně přes Slovensko, napsala agentura Reuters.

Ukrajina musí dovozem plynu pokrývat přes 30 procent své spotřeby. Od roku 2015 nedováží plyn přímo ze sousedního Ruska, se kterým má napjaté vztahy kvůli ruské anexi Krymu a povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Ukrajinská energetická společnost Naftogaz dnes požádala Evropskou komisi, aby zabránila ruské plynárenské firmě Gazprom ve zneužívání dominantní pozice na evropském trhu s plynem. Šéf Naftogazu Jurij Vitrenko ve stížnosti mimo jiné uvedl, že Gazprom odmítá plnit zásobníky v EU a využívat kapacity ukrajinské plynovodní sítě ke zvýšení dodávek do EU, přestože Kyjev nabídl 50procentní snížení poplatků. Gazprom podle něj rovněž blokuje vývoz plynu soukromými ruskými podniky a tranzit plynu ze střední Asie do Evropy.

pmh jd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Jaroslav Loudil
23. prosinec 2021, 10:24

Pokud Gazprom odmítá naplnit evropské zásobníky plynu, tak ať je naplní "molekulami svobody" USA ! Náš - "přítel nejvějrnější" ! Byl by to od Strýčka Sama pěkný dárek pod vánoční stromek Evropské komisi a paní Ursule. Ať otočí Strýček Sam své lodi s LNG plující právě do Číny směr Evropa !

Oldřich Veselý
23. prosinec 2021, 10:29

Tak se vám to splnilo:

9:45 Evropské ceny plynu se dnes propadly až o 10 %, když letošní neutuchající rally přilákala do Evropy flotilu amerických plavidel s dodávkou LNG (Bloomberg)

Dolezal.peta@centrum.cz
25. prosinec 2021, 10:02

To ano. Ale americké tankery se otočili za cenu, kterou jako normální Evropan, nikoliv defraudant nechci a nemůžu platit.

Carlos
23. prosinec 2021, 10:36

Loudile, vy jste četl smlouvy? Viděl jste platební příkazy?

Rozhodující je jestli Gazprom, potažmo Rusko, plní, nebo neplní, smlouvy a také nakolik je plní či neplní.

Vaše výkřiky jsou zcestné.

miro novak
23. prosinec 2021, 14:02

Carlos, gasprom plni zmluvy na 100%, ale aj tak hras ulohu uzitocneho?

Carlos
23. prosinec 2021, 16:49

Pokud jste si nevšiml, celé je to psané podmínkově. Jestli máte někde důkazy že smlouvy jsou napsané tak, jak se teď Gazprom, potažmo Rusko, chová, tak sem s nimi. Zatím to totiž vypadá na dost nestandardní chování které fakt pod nějaké "někdo objednal málo" neschováte.

Medvedzig
23. prosinec 2021, 19:38

Obdobne aj Vy mozte nam ukazat dokaz,ze Gazprom neplni svoje zavezky danne podpisanymi zmluvami,ci?

feliz navidad
23. prosinec 2021, 20:20

"Dva velcí němečtí odběratelé tento týden potvrdili, že Gazprom své smluvní závazky plní."

"Polská státní plynárenská a ropná společnost PGNiG dnes potvrdila, že Gazprom plní své smluvní závazky v souladu s jejími požadavky. „Kontrakt je naplňován podle našich požadavků, nemáme žádné výhrady,“ uvedl mluvčí polského podniku Radoslaw Kazimierski."

Jestli tu má někdo zcestné výkřiky, tak je to Carlos.

Nefi
23. prosinec 2021, 11:26

Vybavuji si v roce 1990 bylo populární, že někteří lidé nosili takové placky: I srdíčko U.S.A. A jiní lidé se z toho tehdy mohli po...

LNG z USA skutečně právě teď otáčí a místo do Asie to posílají do Evropy. Není v tom žádná ideologie. Ceny v Evropě jsou nyní vyšší než v Asii. Jeden LNG dokonce přesměrovala i Austrálie. I když z Melbourne je to do Nizozemska 11000 mil.

Jiří Menšík
23. prosinec 2021, 12:05

Ta srdíčka tehdy nosili komunisti aby bylo všem jasné, že rudou knížku opravdu roztrhali. Většina nás ostatních byla tak naivní, že si myslela, že USA jsou jak Západní Německo, jen mnohem lepší.

Ale to, že se otáčí lodě není bratrská pomoc, jakou tu teď spousta Rusofobů paradoxně požaduje po Rusech, ale normální tržní reakce na šílenou neschopnost papalášů z EU. Centralistům, pokrokářům a solidaristům vytrhává trn z paty nenáviděný soukromý sektor.

Miloslav Drábek
24. prosinec 2021, 07:48

A není to náhodou opačně, napřed rozpoutat nevraživost k původnímu dodavateli a partnerovi a v zapětí ovládnout uvolněný trh svými dodávkami? My uvalujem sankce a Amici obchodují. Přemýšlejte.

Tomáš Vyskočil
24. prosinec 2021, 19:00

Myslíte jako ředitel České televize,nebo... jako nový kandidát na prezidenta ten co vystudoval v Moskvě, takových tu ještě je...

Jaroslav Loudil
23. prosinec 2021, 13:36

Tak to jsem rád, že lodi s LNG do Číny otáčejí směr Evropa. Teď už nám nezbývá než sedět v klídku v křesle, cumlat kávičku a čekat, jak ceny plynu poletí strmě dolů.

Nefi
23. prosinec 2021, 14:42

Nic takového, že ceny někam poletí jsem ale netvrdil. To jste si přimyslel sám.

Pavel
23. prosinec 2021, 15:20

Svoboda evidentně Ukrajinu něco stojí a to nikdy nebude jinak. Svoboda ale vždy přináší příležitosti, a je jen na Ukrajině jak je dokáže využít. Dostat se z ruského područí, které přináší jen zmar a bídu, není vůbec lehké, známe to sami dobře. Putin jim naděluje pod stromeček válku. Přeji jim ať to zvládnou. A stydím se za nás i EU a hlavně Německo, že nejsme schopni přispět k zastavení agresora. Je to hrozná ostuda, která se nám ještě mnohokrát vrátí.

Richard Vacek
23. prosinec 2021, 16:48

Svoboda? Někdo by řekl hloupost. Namísto budování přátelských vztahů vsadit na konfrontaci prostě něco stojí. Třeba i to, že Ukrajina nakupuje ruský plyn z Německa.

Carlos
23. prosinec 2021, 16:56

Přátelské vztahy můžete budovat jen s někým kdo je ochotný Vás respektovat, ne s někým kdo Vám bez váhání obsadí kus země, jejíž územní celistvost se rozhodl dobrovolně garantovat výměnou za Vaše jaderné odzbrojení.

Rusko může s Ukrajinou přátelské vztahy budovat až se stáhne z jejího území. Do té doby se s ním Ukrajina po právu nechce kamarádit.

Jaroslav Loudil
23. prosinec 2021, 18:08

TO : Carlos

Pokud NATO válkou vytrhlo r.1999 ze státního území Srbska Kosovo , mělo Rusko plné právo vytrhnout ze státního území Ukrajiny Krym a Donbas. To je každému zcela jasné. Oko za oko, zub za zub a nebo taky :"Fifty, fifty ! Tak nějak se to říká. Bombardování Bělehradu 1999 letectvem USA velmi připomínalo bombardování Londýna a Coventry roku 1940 nacistickou Luftwaffe reichsmarschalla Hermanna Goringa. Luftwaffe má stejně ničemné následovníky.

Carlos
23. prosinec 2021, 18:52

Ne, Loudile,

ohýbáte si události, následnosti a dost pravděpodobně i mezinárodní právo tak, aby jste ospravedlnil Ruskou agresi.

Absolutně ignorujete co se v oblasti Balkánu dělo deset let před tím. Ignorujete že došlo k vytvoření samostatného státu přibližně v etnických hranicích. Ignorujete že během války docházelo ze strany Srbů k válečným zločinům s etnickým a náboženským podtextem. Kdežto v případ Ukrajiny se nic takového nedělo. Ta situace na Ukrajině a na Balkáně byla poněkud jiná, neporovnatelná.

Medvedzig
23. prosinec 2021, 19:42

Carlos, nevymyslajte si ohladom Juhoslavie.Aj literalky.cz pred vyse troma rokmi priniesli clanok ohladom priznania aentov CIA ako rozduchavali napetie v Juhoslavii aby vznikla obcianska vojna! Takz nemanipulujte ako Dusan v inej veci!

Carlos
23. prosinec 2021, 21:00

Hm, jo, tak na literárních novinách někdo zmínil Snowdena, jenže ten stejný úvod byl asi 3x zrecyklovaný parlamentími listy (dezinfoweb), to co říkáte pak je tak maximálně na jednom dalším dezinfowebu.

Dušan
23. prosinec 2021, 17:41

No ak Rusko okupuje Krym a časť Donbasu ... a neustále chrlí komické bájky o "hypersonických zbraniach NATO na Ukrajine" či "žoldákoch NATO s chemickými zbraňami na Ukrajine" tak to sa budujú tie dobré vzťahy dosť ťažko ...

Medvedzig
23. prosinec 2021, 19:46

Opat manipulacia, Rusko Krym neokupuje.Krym nikdy nebol Ukrajinsky, Chruscovove politbyro rozhodlo o jeho pripojeni bez vedomia samotneho obyvatelstva tam zijuceho.Presne tak ako Lenin s dalsimi rozhodli o pripojeni Novoruskych regionov byvaleho Carskeho imperia pripojit sa k Okrajine!A to nespominam nasilnu Ukrajinizaciu ktora zacala uz pred sto rokmi!

Carlos
23. prosinec 2021, 22:55

Ano, Novoruská gubernie byla natolik Ruská že když se první zformovala Ukrajina, tak tato byla její součástí.

A Krym byl natolik Ruský že ještě ve 39. roce rusové netvořili ani polovinu obyvatel A to jich tam mezi sčítáním ve 26. a 39. roce nastěhovali čtvrt milionu... A od konce 19. století do toho 26. roku, i přes válku se tam nastěhovalo 120 tisíc... Ukrajinců jenom asi 13k, počet Tatarů klesl asi o 15k.

Sorry, to není žádné Ruské území, to je území na které se Rusové dostěhovali v historicky velmi nedávné době. A co se pak týče výsledků sčítání po WWII, tak vzhledem k magickému zmizení Tatarů a skokovému nárůstu Rusů, bych řekl že tam tak nějak ne všichni Rusové byli Rusové.

Tak a teď se sbalte a už tu neotravujte.

Jaroslav Loudil
23. prosinec 2021, 18:01

TO : Pavel

Zastavit agresora ? Měl jste možnost už v r. 2003, když US žoldáci vrhli do Iráku a okupovali ho. Měl jste si tehdá sbalit velkou polní a nastoupit do řad armády Saddáma Husajna, který bránil svou vlastní zemi proti americkým agresorům. Zdá se, že jste to promeškal.

TomB
23. prosinec 2021, 20:15

Ukrajina si stěžuje že někdo nevyužívá její infrastrukturu, to jako lze nakázat čí zařízení musím použít ? Poplatky, o tom to je ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se