Domů
Energetika v zahraničí
Verivox: Ceny plynu pro německé domácnosti se meziročně téměř ztrojnásobily
Zemní plyn
Zemní plyn

Verivox: Ceny plynu pro německé domácnosti se meziročně téměř ztrojnásobily

Ceny plynu pro německé domácnosti se meziročně téměř ztrojnásobily a dostaly se na dosavadní maxima. Uvedl to dnes německý srovnávací portál Verivox. Ceny plynu v Evropě se v poslední době zvyšují hlavně kvůli omezování dodávek z Ruska. Podle portálu se budou náklady německých domácností na plyn dál zvyšovat, mimo jiné kvůli novému poplatku, který chce vláda zavést v říjnu.

„Konec cenové exploze není na dohled,“ uvedl Verivox.

U domácnosti se spotřebou plynu 20.000 kilowatthodin (kWh) ročně loni v srpnu podle portálu činily roční náklady 1258 eur, zatímco nyní dosahují 3568 eur (zhruba 88.000 Kč). To představuje nárůst o 184 procent.

„Cenu plynu téměř 18 centů za kilowatthodinu jsme v Německu ještě nikdy nezažili. Cena každopádně ještě stoupne, protože velkoobchodní ceny plynu jsou teď výrazně nad touto úrovní. Spotřebitelé se tak musejí připravit na další růst cen v příštích měsících,“ uvedl expert na energetiku Thorsten Storck z portálu Verivox.

Zhruba polovina ze 41,5 milionu německých domácností podle agentury Reuters využívá plyn k vytápění. Německo nyní plánuje kroky, které mají zajistit přesun rostoucích nákladů na plyn na všechny spotřebitele, včetně těch se zafixovanými cenami plynu. Od října proto hodlá zavést dodatečný poplatek, který budou hradit všichni odběratelé plynu. Podle Verivoxu bude poplatek činit 1,5 až pět centů za kWh.

„Pro rodinu s roční spotřebou 20.000 kWh to po zohlednění daně z přidané hodnoty (DPH) znamená dodatečné náklady 357 až 1190 eur,“ uvedl portál.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516