Ceny emisních povolenek minulý týden vzrostly téměř o 10 % a poprvé od roku 2011 překonaly hranici 11 eur/tunu. Trh reaguje na budoucí zavedení rezervy tržní stability, jedním z podpůrných faktorů může být i hromadění spekulantů na trhu.

Emisní povolenky s dodávkou v prosinci 2018 na energetické burze EEX minulý týden v pátek dosáhly uzavírací ceny 11,11 eur za tunu CO2. Za týden si tak připsaly 9,6 %, z hodnoty 10,14 eur/t.

V průběhu pátečního dne vzrostla cena povolenek až na 11,21 eur/t, na začátku února se přitom obchodovaly pod hranicí 9 eur/t. Během února vzrostla cena povolenek o 9,1 %.

Celkový rostoucí trend je způsoben především reakcí trhu na blížící se zavedení opatření pro snížení celkového množství povolenek na trhu, tzv. Market Stability Reserve (MSR), což v posledních týdnech převážilo ostatní faktory. MSR má snížit kumulativní přebytek povolenek o 24 % ročně od roku 2019, což by mělo v příštím roce snížit nabídku povolenek v rámci aukcí přibližně o 40 %. Na růst ceny má vliv také schválení reformy systému EU ETS pro období po roce 2020 ze 6. února.

Dle serveru Platts je jednou z možností odůvodnění dosavadního vývoje hromadění spekulantů na trhu, a to nejen z důvodu budoucího snížení množství povolenek vlivem MSR, ale také jako pokus o zahnání do kouta společností před 30. dubnem, což je lhůta pro předložení povolenek za předchozí rok.

To, zda je tento vývoj udržitelný, závisí na tom, zda budou spekulativní hráči schopni udržet tuto úroveň nátlaku, zda budou společnosti ochotné i nadále platit vyšší ceny, a rovněž, zda se budou průmyslové podniky nadále zdráhat prodeje volně přidělovaných povolenek.

Proces bezplatného přidělování povolenek je běžně ke konci února v plném proudu. Letos Evropská komise prozatím neaktualizovala data ohledně stavu přidělených bezplatných povolenek pro rok 2018.

Krátkodobá poptávka mohla být v posledních týdnech ovlivněna rovněž velmi chladným počasím v Evropě. Oteplení z posledního týdne, jak se zdá, nemělo výrazný vliv, jelikož ke zmírnění růstového trendu prozatím nedošlo, spíše naopak.

Úvodní fotografie: Uhelná elektrárna Buschhaus

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *