Domů
Životní prostředí
ČEZ zlepšil rating ESG a posunul se mezi čtvrtinu globálně nejlépe hodnocených energetik
Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

ČEZ zlepšil rating ESG a posunul se mezi čtvrtinu globálně nejlépe hodnocených energetik

Skupina ČEZ si polepšila v ESG hodnocení u Morningstar Sustainalytics, jedné z nejvýznamnějších světových agentur zaměřených na posuzování společností z pohledu udržitelného rozvoje. Díky posunu o 7,6 bodu se tak ČEZ nově zařadil mezi první čtvrtinu globálních energetik nejlépe hodnocených touto agenturou. Pro investory, banky nebo třeba pojišťovny slouží ratingy jako potvrzení, že Skupina ČEZ své ambiciózní udržitelné cíle plní, a tím může získat například lepší financování pro své projekty.

Skupina ČEZ dál pokračuje v postupném zlepšování svého ESG ratingu, tedy hodnocení nefinančních kritérií z oblasti životního prostředí, sociálních aktivit a transparentního řízení a správy společnosti. Naposledy si polepšila u mezinárodní agentury Morningstar Sustainalytics, která ve svých hodnoceních pokrývá přes 15 000 firem ze 172 zemí světa. V aktuálním ratingu ESG posunula Skupinu ČEZ o 7,6 bodu do lepší kategorie. V žebříčku dalších více než 290 hodnocených energetik se tak ČEZ dostal do první čtvrtiny – 75 % firem působících ve stejném oboru skončilo s horším ratingem. Od roku 2019 si polepšil celkem o 9 bodů, výrazně ovšem vzrostl počet energetik, se kterými jej Sustainalytics poměřují – v roce 2019 jich bylo pod 190, tedy o třetinu méně než v současném ratingu.

U investorů, bank, pojišťoven či fondů se ESG rating pomalu ale jistě dostává na stejnou úroveň důležitosti jako tradiční finanční ukazatele. Ve Skupině ČEZ jsme se této oblasti začali systematicky věnovat před dvěma lety a jsem rád, že renomované mezinárodní agentury naši snahu a konkrétní kroky v udržitelnosti promítají do stále se zlepšujících hodnocení. Je to pozitivní signál nejen pro naše ekonomické partnery, ale i pro zaměstnance, dodavatele, či obyvatele v okolí našich lokalit,“ uvádí předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

ESG rating Skupiny ČEZ zvýšila letos také americká finanční společnost S&P Global, která vytváří ESG skóre pro 13 000 firem z celého světa (posun o 5 procentních bodů), analyticko-informační společnost MSCI zase letos v červnu potvrdila ČEZ rating AA.

Tento pokrok nás samozřejmě těší, neznamená to ale, že máme splněno. Práce na udržitelnosti nikdy nekončí a stejně jako naše konkurence i my neustále čelíme novým výzvám a hledáme způsoby, jak se posunout a zlepšit. Jsem ráda, že v oblasti ESG je ČEZ lídrem nejen v České republice, ale může se směle srovnávat s dalšími energetikami středoevropského regionu i s řadou velkých západoevropských hráčů. Uděláme maximum pro to, abychom si toto postavení udrželi i do budoucna,“ řekla Chief Sustainability Officer Kateřina Bohuslavová.

Podle společnosti CSR Hub, která ratingy více než 32 000 společností od desítek agentur zpracovává do jednoho finálního ukazatele, je ČEZ nyní mezi 12 % nejlépe hodnocenými firmami na světě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
19. červenec 2023, 17:51

Myslím, že domácnosti hodnocení ESG nezajímá, vadí jim drahá elektřina kterou kupují z ČEZu.

Kdyby byl ČEZ v čele žebříčku nejlevnějších cen, to bychom byli spokojeni.

Emil
19. červenec 2023, 18:10

Domácnosti mají na výběr z asi stovky jiných dodavatelů, takže si snadno mohou vybrat i takového, který je "v čele žebříčku nejlevnějších cen." Jelikož tak nečiní, tak jim to evidentně zas až tak moc nevadí.

Milan Vaněček
19. červenec 2023, 20:37

Je to podobné jako u telefonních operátorů či u pumpařů: sledují navzájem ceny, dohodnou se na zhruba stejné, plus minus pár procent. Typický oligopol.

Jaroslav Studnička
19. červenec 2023, 20:48

Můžete dát podnět na ÚOHS.

Emil
19. červenec 2023, 20:49

1) Je to opět naprostá hloupost, o čemž svědčí např. to, že někteří dodavatelé nabízí i smlouvy přímo navázané na spotové ceny na burze, kde samozřejmě žádná dohoda není možná.

2) Krásně si protiřečíte, před chvílí jste tvrdil, že "kdyby byl ČEZ v čele žebříčku nejlevnějších cen, to bychom byli spokojeni", abychom se teď dozvěděli, že byste spokojen stejně nebyl, protože je to oligopol, jehož členové "sledují navzájem ceny" a "dohodnou se na zhruba stejné".

Martin Prokš
19. červenec 2023, 20:10

Dobrý den,

Vy jste ten článek nečetl, že? Tak zkusím heslovitý výtah:

Skupina ČEZ (a.s.); ESG rating; pro investory, banky nebo třeba pojišťovny; lepší financování; Skupina ČEZ pokračuje v zlepšování ESG ratingu; U investorů, bank, pojišťoven či fondů se ESG dostává na stejnou úroveň jako finanční ukazatele; ČEZ nyní mezi 12 % nejlépe hodnocenými firmami na světě.

Jinými slovy. Dokud skupina ČEZ vydělává, má přístup k financování a je na dividendy, tak je vše naprosto v pořádku. Nějaký koncák a jeho přání je vedení akciové společnosti naprosto u zadele. Koncák pro ně není partner ani bůh, tím je většinový vlastník - fond národního majetku. Přesněji úředníci a právníci FNM zastupující a jeho jménem jednající.

sabi
20. červenec 2023, 14:27

FNM byl zrušen v roce 2005. Od té doby stát zastupuje MF.

Martin Prokš
20. červenec 2023, 14:42

Dobrý den,

Ano máte pravdu, děkuji za opravu.

Zdeněk
20. červenec 2023, 05:38

Ale, ale zrovna od Vás, velkého zastánce OZE, bych čekal, že budete jásat, že ESG je super.

A ta cena? Ale vždyť to přeci za to stojí! Nebo ne? Nebo když to najednou máte platit ze své kapsy, tak je to problém? Z dotací to nevadí?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se