Dubaj chce do roku 2030 až zdvojnásobit svou energetickou efektivitu

DomůRychlé zprávyDubaj chce do roku 2030 až zdvojnásobit svou energetickou efektivitu

Hlavní město Spojených arabských emirátů Dubaj se připojilo k iniciativě OSN, tzv. Building Efficiency Accelerator (BEA), která si klade za cíl zvyšování energetické účinnosti. Zavedením energetický úsporných opatření pro stávající i nové budovy by mohla Dubaj snížit svou energetickou náročnost o 25 až 50 %.

Opatření BEA zahrnují aktualizace předpisů pro provoz a výstavbu budov, rozvoj nových metod zvyšování energetické účinnosti a revitalizaci stávajících staveb, jakými jsou například nemocnice, školy a vládní budovy.

„Připojením se k BEA Dubaj získal přístup ke 30 obchodním či vládním organizacím a technickým expertům, kteří se specializují na zvyšování energetické účinnosti budov.“

Saeed Mohammed Al Tayer, místopředseda Vrchní rady pro energetiku Dubaje (DSCE)

Dle nedávné zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) dosáhly roční globální investice do oblasti managementu poptávky po energii celkem 385 miliard dolarů. Podle Al Tayera tato částka může vzrůst do roku 2030 na 5,8 bilionů dolarů, přičemž do konce současného desetiletí dosáhnou investice do sektoru budov 125 miliard dolarů, jelikož tento sektor se podílí na globální spotřebě energie z celé třetiny.

Al Tayer dále dodává, že každý dolar investovaný do zvyšování energetické účinnosti budov přinese úsporu dvou dolarů na nákladech na výrobu a distribuci elektrické energie.

Nezanedbatelnou roli bude hrát i modernizace systémů osvětlení, kdy úřad pro silnice a dopravu (RTA) plánuje výměnu konvenčního systému veřejného osvětlení za moderní a úsporné LED osvětlení, což by mělo přinést roční úsporu uhlíkových emisí v rozsahu 3000 tun.

Autor úvodní fotografie: LConstantino