Domů
Životní prostředí
Švédská vláda zamítla plány na výstavbu offshore větrného parku. Hlavním argumentem byla ochrana přírody
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

Švédská vláda zamítla plány na výstavbu offshore větrného parku. Hlavním argumentem byla ochrana přírody

Švédské ministerstvo pro klima a podnikání dnes uvedlo, že vláda odmítla žádost společnosti Vattenfall na výstavbu offshore větrného parku u západního pobřeží země. Jako hlavní argument ministerstvo uvedlo riziko nepřijatelného negativního dopadu na přírodu. Pro společnost Vattenfall se tak v krátké době jedná již o druhý projekt offshore větrného parku, který dostal stopku.

Vattenfall podle agentury Reuters plánoval vybudovat v lokalitě Stora Middelgrund offshore větrný park o zhruba 50 turbínách, každé o výšce 290 metrů. Roční výroba parku se měla pohybovat mezi 2,5 a 3 TWh elektřiny. Projekt však nyní dostal ze strany švédské vlády stopku, a to z důvodu rizika jeho možného negativního dopadu.

"Provozovna v lokalitě Stora Middelgrund by znamenala riziko nepřijatelného poškození citlivých přírodních hodnot. Ve vládním zhodnocení mělo také silnou váhu riziko negativního dopadu na mezinárodní zájmy v oblasti lodní přepravy," uvedla dle agentury Reuters švédská ministryně.

Společnost Vattenfall podle Reuters na zamítnutí žádosti reagovala prohlášením, ve kterém uvádí, že lituje rozhodnutí švédské vlády a nyní bude analyzovat toto rozhodnutí podrobněji, aby zjistila, jaké bude mít důsledky.

Komplikace pro druhý offshore projekt během jednoho týdne

Zpráva o negativním postoji švédské vlády ke zmiňovanému projektu přichází pouhý týden poté, co společnost Vattenfall sama pozastavila projekt připravovaného offshore větrného parku Norfolk Boreas, který měl vyrůst ve vodách Spojeného království.

V tomto případě však nehrálo roli ohrožení životního prostředí ale komerční hlediska projektu, kdy podle společnosti očekávané náklady na výstavbu offshore větrných parků značně vzrostly. Zajištěná výkupní cena z loňské aukce by tak společnosti nestačila pro jejich pokrytí, a proto projekt sama zastavila.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Zbyněk Poisl
27. červenec 2023, 17:20

Konečně má někdo rozum.

Jan Veselý
29. červenec 2023, 07:51

Myslím, že by bylo nejrozumnější, aby švédská vláda stanovila oblasti pro výstavbu offshore VtE. Všem by to ušetřilo starosti.

Petr Zelený
29. červenec 2023, 15:00

To takhle nejde, vždy se musí individuálně posoudit konkrétní záměr na konkrétním místě. Problém bývá s velikostí - pokud je to jedna, dvě vrtule, tak ten vliv na přírodu je mnohem menší, než celý les vrtulí - jako zde je navrhovaných padesát. Chápu, že je to levnější stavět více na jednom místě, ale všichni developeři chtějí ušetřit na úkor přírody a musí se hlídat, předepisovat konkrétní podmínky pro každý projekt - ne jen elektrárny, ale bytovou výstavbu, továrny apod.

Jan Veselý
30. červenec 2023, 10:47

Chápu, pro některé lidi je i vymezení "průmyslové" zóny problém.

Petr Zelený
30. červenec 2023, 21:45

Průmyslová zóna jsou třeba Nošovice, ty mají 276 ha. Toto má 5900 ha, to je 17 pct okresu Karviná. A co z toho ? 2,5-3 TWh za cenu 2,2 mld dolarů s životností 20 let? Evidentně postavit další blok JE je levnější, zničí méně přírody a je stabilní. Když jsou VTe tak super a zvířatům ani lidem nevadí, tak ať se staví VTe ve městech. Paříž má Eiffelovovku, Ostrava jich může mít 30 :-) To je Průmyslová zóna pro VTe.

Jan Veselý
31. červenec 2023, 08:51

Co to tu melete za bláboly? Jaké Nošovice? Jakých 30 Eifellovek v Ostravě? Jaký okres Karviná? To jsou vrtule v moři.

Švédský pobřežní šelf má 160 000 km2, společně s exkluzivní ekonomickou zónou je to přes 600 000 km2, fakt by se tam 6 km2 větrná farma nedala umístit?

Jo, a tohle je investice, kterou Vattenfall chce udělat, jaderné elektrárny stavět nechtějí, i když s nimi mají bohaté zkušenosti.

Petr Zelený
1. srpen 2023, 09:41

Z jiného komentáře jsem pochopil, že jste ze SM regionu, tak jsem srovnávací základy volil z té oblasti. Navržená zasažená (zničená) oblast není srovnatelná s průmyslovou zónou - např. Nošovice jsou docela velké, ale tohle je 21x větší. Pak tam byl poměr k okresu Karviná pro lepší představu o jak velkou plochu jde. Pak jsem řešil cenu - 1GW instalovaného výkonu JE vyrobí ročně cca. 3x tolik. Při zohlednění životnosti obou i nákladů na palivo je tento projekt výrazně dražší, než postavit nový blok JE, takže ani cena není výhoda. Stát, který provozuje už šest bloků, má lepší podmínky k tomu výrobu rozšířit o další. Plocha VTE neměla být 6, ale skoro 60 km2. A Eiffelovky v Ostravě ? Hodně se bagatelizuje vliv na živé organismy. Chtěl jste go-to zóny ? Go-to zóna může být Ostrava - postavte přímo v městě Ostravě v 30 větrných elektráren o velikosti Eiffelovky. Vliv na přírodu v tomto případě nebude tak zásadní - je to zastavěná oblast, nikomu by to tedy nemělo vadit. Budou to lokální zdroje

Jan Veselý
1. srpen 2023, 10:34

Vrtule v moři, vrtule v moři, vrtule v moři.

- V moři je místa dost, nežijí tam lidi, je to srovnatelná plocha přehradní nádrží Lipno I nebo lomy na hnědé uhlí v SZ Čechách. A nemusíte kvůli tomu vyhánět lidi, ani vybagrovat 200 metrů hlubokou díru.

- Co je tak složitého na tom vymezit v moři lodní trasy, migrační trasy ptáků, rybolovné oblasti, ... a zóny vhodné pro výstavbu VtE? Na to stačí jeden šikovný GISák. V tomhle by si měli Švédi udělat pořádek, aby bylo všem jasno co je průchozí a co není. Zvládly to v jiných zemích, není důvod, aby to ve Švédsku nešlo.

- Vaše výpočty ceny jsou pro Vattenfall i tuto diskusi irelevantní. Oni do toho dávají svoje prachy, oni si spočítali, že se jim to vyplatí. A jak psal Emil, teď budou propočítávat jestli se jim vyplatí stavba JE ve Švédsku. Vliv na to má spousta parametrů, takže nebudeme předjímat.

Petr Zelený
2. srpen 2023, 13:03

Když to nevadí přírodě, tak to nemůže vadit ani lidem a můžete to stavět ve městech. Bentos nemá volební právo, tak na rozdíl od lidí má smůlu. Uhlí ve své době bylo velmi ekologické a zachránilo spousty lesů, které by se zmizely nebýt uhlí. Snížilo tak zasaženou plochu člověkem, dnes už to není alternativa, tak bych to přirovnání sem netahal. Lipno jako ohrožení přírody nevnímám - je to lidmi zasažená krajina, ale nesrovnával bych to s průmyslovou zónou. Jinak zasažená plocha offshore není jen plocha s vrtulemi, ale i turbulence v úplavu a ty se projevují ještě desítky km okolo, na moři je to mnohem větší problém než v běžné krajině. Tam dochází k menšímu promíchávání vod a s tím související změnou proudů a ovlivnění tentokrát zase zejména planktonu. U hladiny v blízkosti elektráren je měřitelný noční nárůst teplot v některých případech až o jednotky stupně.

Nehledal jsem jestli Vattenfal bude čerpat nějaké dotace, dost bych se divil, že kdyby si vláda nedomluvila dotaci z EU pro tento projekt, aby to vláda celé nemusela platit ze svého. Je to vedlejší, Vattenfal stejně patří 100% švédské vládě, tak. Proč dovolit zasáhnout tolik území, když to jde bez toho nejspíš i levněji.

Emil
31. červenec 2023, 09:06

Jaderné elektrárny stavět nechtějí, a proto zkoumají možnost postavit 2,8 GW nového výkonu v Ringhals...

"Swedish utility Vattenfall said on Wednesday it was investigating the possibility of building 2.8 gigawatts (GW) of new nuclear capacity at its existing Ringhals site on the western Swedish coast and connecting it to the grid from 2032."

reuters. com/business/energy/swedens-vattenfall-plans-new-28-gw-nuclear-reactors-ringhals-2023-01-25/

Jan Veselý
31. červenec 2023, 10:11

Od "investigating possibility" k reálnému investičnímu záměru je ještě dlouhá cesta, Emile.

Emil
31. červenec 2023, 10:14

Dlouhá cesta to nepochybně je, ale už to že se po té cestě vydali spolehlivě vyvrací vaše předchozí tvrzení "jaderné elektrárny stavět nechtějí, i když s nimi mají bohaté zkušenosti."

Jan Veselý
31. červenec 2023, 11:21

Zatím nic ještě stavět nechtějí, zatím jenom delegovali nějakou partičku, která jim propočítá možnou investici a až podle ní a podle výsledků spousty dalších jednání se rozhodnou jestli budou chtít nebo ne. Nepředbíhejte.

Emil
31. červenec 2023, 11:53

Nová švédská vláda si v říjnu do programového prohlášení dala záměr naplánovat výstavbu nových reaktorů v Ringhals, státem vlastněná společnost Vattenfall vzápětí vyhlásila záměr prozkoumat možnost postavit v této lokalitě 2,8 GW nového výkonu, dokonce tento výkon nahlásila švédskému TSO, a to všechno podle pana Veselého proto, že "jaderné elektrárny stavět nechtějí".

BTW úplně stejnou fází popírání jsme si před časem prošli i v případě Francie nebo Polska.

Jan Veselý
31. červenec 2023, 22:07

"záměr prozkoumat možnost" - QED

Emil
31. červenec 2023, 22:17

QED že nemáte pravdu když tvrdíte, že "jaderné elektrárny stavět nechtějí". Nikdo nezkoumá možnost postavit něco co stavět nechce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se