Domů
Německo
Těžba lithia na německé straně Krušnohoří by měla začít v roce 2030
Lithium
Zdroj: Dnn87 / Creative Commons / CC-BY-3.0 (licence)

Těžba lithia na německé straně Krušnohoří by měla začít v roce 2030

Britská těžební a kovozpracující společnost Zinnwald Lithium by mohla zahájit těžbu lithia v německém Východním Krušnohoří již v roce 2030. Předběžná studie proveditelnosti ukázala, že těžba vzácného lehkého kovu je technicky možná a rentabilní. Mělo by se jednat o jeden z největších projektů těžby lithia v Evropě.

Projekt Zinnwald Lithium, který se nachází ve spolkové zemi Sasko podél českých hranic, by měl být podle těžební společnosti třetím největším projektem na těžbu lithia v Evropě. Podle předběžné studie proveditelnosti by měl v první fázi produkovat 18 000 tun monohydrátu hydroxidu lithného (LHM) ročně. To by stačilo na baterie pro 800 000 elektromobilů, informovala německá tisková agentura epd. Ve druhé fázi by se výroba zvýšila na 35 000 tun ročně.

Těžební závod Zinnwald bude těžit lithium v hloubce přibližně 100 až 400 metrů pod zemí a měl by využívat výhradně obnovitelné zdroje energie, uvedl Marko Uhlig, šéf německé dceřiné společnosti Zinnwald Lithium. Důl by mohl být provozován přibližně 70 let, uvedla společnost.

Ještě větší ložisko lithia se nachází na české straně, kde těžbu připravuje společnost Geomet, v níž nadpoloviční většinu vlastní Severočeské doly, člen skupiny ČEZ. Začátek těžby na české straně se předpokládá v letech 2026 až 2028.

Kritika projektu

Navzdory novému Zákonu EU o nakládání s kritickými surovinami nebyl projekt Zinnwald Lithium zařazen Evropskou unií mezi strategické projekty.

"Samozřejmě bychom si přáli, abychom byli vybráni jako strategický projekt," řekl Uhlig. Analýza však ukázala, že takové uznání by v současné době nepřineslo žádné přímé výhody z hlediska financování nebo schvalovacích postupů, dodává společnost.

Místní obyvatelé a občanské iniciativy také vyjádřili obavy, že nakonec budou muset nést ekologickou a hlukovou zátěž, zatímco společnost bude těžit nerostné suroviny z regionu a zisky budou putovat do zahraničí. Občanská iniciativa Bärenstein se navíc obává, že projekt bude výrazně větší, než se původně plánovalo.

"V roce 2019 byla položena otázka, zda bude možné vytěžit půl milionu tun. Mezitím to bylo 1,5 milionu tun a nyní hovoříme o třech milionech tun," řekl mluvčí iniciativy Malte Eismann rozhlasové stanici MDR Sachsen. Kromě toho panují obavy z poškození životního prostředí v důsledku plánovaného průmyslového osídlení.

Za celou dobu provozu dolu se očekávají výnosy ve výši 12,1 miliardy eur a roční EBITDA ve výši necelých 10,3 milionu eur, uvádí Tagesspiegel Background. Náklady na rozvoj projektu se odhadují na jednu miliardu eur.

Lithium jako klíčová surovina pro energetickou transformaci

Lithium je klíčovou součástí lithium-iontových baterií používaných v elektromobilech, systémech pro ukládání elektřiny a menších zařízeních, jako jsou mobilní telefony. Poptávka po této strategické surovině nezbytné pro energetickou transformaci má podle Evropské komise do roku 2050 stoupnout 60násobně.

Vzhledem k tomu, že se Německo a Evropa zaměřují na diverzifikaci zdrojů surovin a bezpečnost dodávek, nabývá domácí těžba, jako je Zinnwald, stále většího významu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Valenta
4. duben 2025, 20:50

Pokud skutečně pojedou jen na OZE a ne přes nějaké certifikáty, tak klobouček.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se