Kalifornii čeká boom bateriových úložišť. Do 3 let by jejich výkon měl přesáhnout 1 300 MW

DomůAkumulace energieKalifornii čeká boom bateriových úložišť. Do 3 let by jejich výkon měl přesáhnout 1 300 MW

Americká společnost Pacific Gas and Electricity Company (PG&E) předložila kalifornskému regulátorovi CPUC žádost na schválení 4 bateriových projektů pro regulaci sítě. Celkový výkon li-on baterií uvedených v žádosti je 567,5 MW, jejich kapacita pak 2,27 GWh. Do konce roku 2020 mají být v Kalifornii dle představ tohoto státu k dispozici úložiště o celkovém výkonu 1 325 MW.

Developeři z oblasti obnovitelných zdrojů se v minulých letech předháněli v oznamování nových a stále větších projektů větrných a solárních elektráren, obdobná situace nyní nastává v oblasti bateriových úložišť pro regulaci sítě.

Největší ze čtyř plánovaných kalifornských bateriových úložišť má totiž mít výkon 300 MW. Úložiště bude schopno dodávat do sítě tento výkon po dobu 4 hodin. Výkon největšího bateriového úložiště tak bude o polovinu vyšší, než je výkon jednoho bloku chvaletické elektrárny.

Za tímto největším projektem stojí americká energetická společnost Vistra Energy. V bateriových úložištích vidí Vistra Energy příležitost pro svůj rozvoj, když už mj. staví 10MW úložiště s kapacitou 42 MWh v Texasu. Předpokládaný termín uvedení texaské baterie do provozu je plánován na poslední čtvrtletí letošního roku.

Přehled projektů z předložené žádosti PG&E.

Všechny čtyři projekty kalifornských bateriových úložišť chtějí profitovat z toho, že budou využívat infrastrukturu původně vybudovanou pro paroplynovou elektrárnu Moss Landing. Na konci roku 2016 došlo totiž v této elektrárně patřící společnosti Vistra Energy k odstavení bloků číslo 6 a 7. Právě Vistra Energy plánuje využít budovu strojovny a vyvedení výkonu z těchto bloků pro vybudování největšího 300MW úložiště.

Tesla naplňuje svá prohlášení

Velmi aktivní na poli síťových bateriových úložišť je také Elon Musk se svou Teslou. Není proto překvapením, že za druhým největším z plánovaných projektů PG&E stojí právě společnost Tesla.  Plánované kalifornské úložiště Tesly má být schopno dodávat výkon 182,5 MW po dobu 4 hodin, což odpovídá kapacitě 730 MWh. PG&E má navíc mít možnost rozšířit projekt a navýšit kapacitu tohoto úložiště až na 1095 MWh (tj. 6 hodin plného výkonu).

Elon Musk tak tímto projektem naplňuje to, co prohlásil při prezentaci letošních výsledků Tesly za první čtvrtletí.

„Energetická společnost, se kterou spolupracujeme, si bateriová úložiště zamilovala. Jsem si jistý, že během několika měsíců oznámíme obchod v řádu gigawatthodin,“ prohlásil na jaře letošního roku Musk.