Největší evropská baterie bude již na konci tohoto roku ukládat energii u britského pobřeží

DomůAkumulace energieNejvětší evropská baterie bude již na konci tohoto roku ukládat energii u britského pobřeží

Ropný gigant Shell plánuje na západě Anglie instalaci bateriového systému o výkonu 100 MW. Po dokončení stavby, která je naplánována na poslední kvartál tohoto roku, by mělo jít o nejvýkonnější baterii v Evropě.

Investice do ukládání energie jsou klíčové pro britskou energetiku, která je stále více závislá na zdrojích využívajících energii větru. Stavba baterie rovněž pomůže ostrovnímu království dosáhnout svých ambiciózních cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Obnovitelnější Shell?

Cílem projektu v hrabství Wiltshire je ukládat energii z obnovitelných zdrojů do dvou 50MW baterií a poté ji prodávat spotřebitelům v době, kdy budou poptávka a cena vysoké.

„Tyto typy projektů budou životně důležité pro balancování nabídky a poptávky po elektřině ve Velké Británii. Větrná a sluneční energie totiž hrají čím dál tím větší roli při dodávání energií domácnostem,“ říká David Wells z Shell Energy Europe.

Wells rovněž dodal, že baterie budou klíčové pro dosažení cíle uhlíkové neutrality. Té chce Británie dosáhnout do roku 2050. Projekt také hraje do karet společnosti Shell, která se dlouhodobě snaží o diverzifikaci svého portfolia, historicky založeného na těžbě a prodeji ropy a plynu.

Baterie by měla uschovat dostatek energie k celodennímu napájení deseti tisíc domácností. Dle britského regulátora Ofgem spotřebuje typická domácnost na ostrovech každých 24 hodin 10 kWh elektřiny.

Nizozemská společnost, čínský stavitel, britské pobřeží

Shell je sice hlavním garantem projektu, stavbu však bude provádět čínská státní energetická společnosti Huaneng Group, s účastí čínského investičního fondu CNIC. Shell však bude, dle svého tvrzení, zapojen do veškerých rozhodování a do každodenních operativních záležitostí kolem stavby baterie.

Zástupce skupiny WindEurope Giles Dickson prohlásil minulý týden na konferenci v Bruselu týkající se větrné energetiky, že Spojené království bude i po vystoupení z Evropské unie nadále evropským lídrem ve využití větrné energie. Země dle něj bude nadále investovat především do offshore zdrojů, jelikož si navýšila svůj cíl pro rok 2030 z 30 na 40 GW instalovaného výkonu. V průběhu tohoto desetiletí tak bude muset instalovat každoročně nové 3 GW. To je například tolik, kolik v současnosti instaluje každoročně celá Evropská unie dohromady.