Domů
Akumulace energie
Největší evropská baterie bude již na konci tohoto roku ukládat energii u britského pobřeží
Zdroj: Equinor

Největší evropská baterie bude již na konci tohoto roku ukládat energii u britského pobřeží

Ropný gigant Shell plánuje na západě Anglie instalaci bateriového systému o výkonu 100 MW. Po dokončení stavby, která je naplánována na poslední kvartál tohoto roku, by mělo jít o nejvýkonnější baterii v Evropě.

Investice do ukládání energie jsou klíčové pro britskou energetiku, která je stále více závislá na zdrojích využívajících energii větru. Stavba baterie rovněž pomůže ostrovnímu království dosáhnout svých ambiciózních cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Obnovitelnější Shell?

Cílem projektu v hrabství Wiltshire je ukládat energii z obnovitelných zdrojů do dvou 50MW baterií a poté ji prodávat spotřebitelům v době, kdy budou poptávka a cena vysoké.

„Tyto typy projektů budou životně důležité pro balancování nabídky a poptávky po elektřině ve Velké Británii. Větrná a sluneční energie totiž hrají čím dál tím větší roli při dodávání energií domácnostem,“ říká David Wells z Shell Energy Europe.

Wells rovněž dodal, že baterie budou klíčové pro dosažení cíle uhlíkové neutrality. Té chce Británie dosáhnout do roku 2050. Projekt také hraje do karet společnosti Shell, která se dlouhodobě snaží o diverzifikaci svého portfolia, historicky založeného na těžbě a prodeji ropy a plynu.

Baterie by měla uschovat dostatek energie k celodennímu napájení deseti tisíc domácností. Dle britského regulátora Ofgem spotřebuje typická domácnost na ostrovech každých 24 hodin 10 kWh elektřiny.

Nizozemská společnost, čínský stavitel, britské pobřeží

Shell je sice hlavním garantem projektu, stavbu však bude provádět čínská státní energetická společnosti Huaneng Group, s účastí čínského investičního fondu CNIC. Shell však bude, dle svého tvrzení, zapojen do veškerých rozhodování a do každodenních operativních záležitostí kolem stavby baterie.

Zástupce skupiny WindEurope Giles Dickson prohlásil minulý týden na konferenci v Bruselu týkající se větrné energetiky, že Spojené království bude i po vystoupení z Evropské unie nadále evropským lídrem ve využití větrné energie. Země dle něj bude nadále investovat především do offshore zdrojů, jelikož si navýšila svůj cíl pro rok 2030 z 30 na 40 GW instalovaného výkonu. V průběhu tohoto desetiletí tak bude muset instalovat každoročně nové 3 GW. To je například tolik, kolik v současnosti instaluje každoročně celá Evropská unie dohromady.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Tomáš Krátký
26. únor 2020, 10:38

Jsou někde údaje o ceně celého systému?

Alespoň při rychlém "googlení" jsem nic nenašel, pouze zmínku o tom, že elektřinu z baterie plánují prodávat za " £110 ($143) per MWh". Z čehož ale pořizovací cenu nedokážu odhadnout ani vzdáleně.

Vladimír Šťastný
26. únor 2020, 13:05

Obecně se cenami OZE jejich investoři moc nechlubí a dohledat věrohodný zdroj bývá těžké, spíš nemožné.

Studna
26. únor 2020, 15:46

Níže je odkaz na jeden článek. „Pro úložiště 10MW/40MWh se průměrná cena v roce 2019 pohybuje okolo 15,8 milionů dolarů". Dle dalších podobných instalací se cena pohybuje kolem 10 mil. Kč / 1 MWh

https://oenergetice.cz/akumulace-energie/navigant-research-cena-li-ion-baterii-bude-nadale-klesat-pomalejsim-tempem

Pavel Januška
26. únor 2020, 18:00

Výkon 100 MW je úctyhodné číslo, ale téměř nic neříká. Jak dlouho je schopen zdroj tento výkon dodávat?

Emil
26. únor 2020, 19:32

Tak jestli platí informace z článku, že "Baterie by měla uschovat dostatek energie k celodennímu napájení deseti tisíc domácností. Dle britského regulátora Ofgem spotřebuje typická domácnost na ostrovech každých 24 hodin 10 kWh elektřiny.", logicky z toho vychází, že přesně jednu hodinu.

Filip
26. únor 2020, 21:51

Takže dle výše uvedených příspěvků soudím 100MWh za miliardu Kč :) Životnost 10 let max. Choulostivé, selhání chlazení v bateriovém kontejneru vede k jeho odstavení... No to se vyplatí :) Pokud si ale zaříznu jiné zdroje stále energie, a dovoz není vždy hned k dispozici, tak asi nic jiného nezbývá

Filip
26. únor 2020, 22:03

Takže když to ještě počítám dále, tak pokud životnost takovéto baterie je 1000 plných cyklů vybití - nabití 100MWh tak při ignorování ceny za údržbu a servis, a cena energie kterou to laduju je za nula (v době přebytku) vychází 1 kWh na 10 Kč, a mluvím jen o výrobě. To by mě zajímalo, za kolik tu energii nakupuje síťový operátor, nebo jakou cenu to má na trhu?

Emil
26. únor 2020, 22:09

Já mám docela pochybnosti o tvrzení, že "Cílem projektu v hrabství Wiltshire je ukládat energii z obnovitelných zdrojů do dvou 50MW baterií a poté ji prodávat spotřebitelům v době, kdy budou poptávka a cena vysoké." Obvykle je ekonomika těchto úložišť založena spíš na poskytování podpůrných služeb, jako třeba stabilizace frekvence apod., takže tam těch plných cyklů nabití a vybití je pak minimum.

Filip
26. únor 2020, 22:53

Takže je to jen velmi drahá stabilizace výroby, to znamená životnost tak max. 10 let pokud to má konstrukci jakou jsem viděl u ABB bateriových kontejnerů, tj. Sestává to z několika stovek bloků s elektronikou, ventilátorem a baterií, vše usazeno v ramech, v klimatizovaném prostoru.

vinkler
27. únor 2020, 07:07

Pokud jsem pochopil p. Vaněčka a Veselého, tak na patě věže není výstup z generátoru, ale z měniče FC (šetří to za regulaci rychlosti otáčení a zvyšuje účinnost) z toho důvodu je potřeba rychlá elektronická úprava sinusovky. Tedy služby držení THDU, THDI.

Pokud není vítr, musí najet jiný zdroj, očekává se paroplynová elektrárny a to je asi tak hodina, když máme štěstí.

Josef Novák
26. únor 2020, 23:46
Richard Vacek
27. únor 2020, 12:12

Mám FV elektrárnu s baterií. A protože jsem chudý, stloukl jsem si to sám z nových, ale levně sháněných komponent. Baterie mi po sedmi letech dávají kWh za nějakých 12 Kč. Tedy potřebuji, aby baterie vydržely alespoň 21 roků, abych byl někde blízko paritní ceně od distributora. A i ostatní komponenty to musí vydržet - hlavně měniče.

Milan Vaněček
27. únor 2020, 12:49

Jo kdyby jste byl bohatý a nechal si to postavit od solidní firmy, aspoň 100kW na střeše či pozemku své firmy, tak by jste elektřinu produkoval za 1,20 Kč, desetkrát levněji.

A moderní baterie těch 21 let by měly vydržet, pokrok nezastavíš, pamatuji jak jsem měnil Pb baterku v autě kdysi obvykle po 4 letech, teď mi ta poslední, německá, vydržela přes 10 let.

Frankie
27. únor 2020, 12:16

Chtěl bych tady pro všechny diskutující "skromně" podotknout, že tento zamýšlený projekt určitě nepočítá s ukládáním v klasických elektroAKU, které by vyžadovali masívnější potřebu údržby, výkonového managementu i omezenější doby životního cyklu, ale o energetickou konverzi na jiný typ energeticky využitelného "paliva", tj. (nejpravděpodobněji) H paliva (vodíku)!!! Kdo trochu zná a tuší záměry klíčových investorů v tomto projektu, tak je to elektromobilita a s tím související problém jejich "paliva", tj. baterie nebo palivový článek. Kdo tohle zvládne v masovém (až globálním) měřítku, tak se stane také klíčovým hráčem na tomto komerčním odvětvím(!!!)

Emil
27. únor 2020, 12:56

Já bych zase chtěl pro všechny diskutující "skromně" podotknout, že je to pěkný nesmysl.

"The 100MW Minety project, which consists of two 50MW ternary lithium batteries, is located in Wiltshire, in south-west England"

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se