Německá vláda se zaručí za půlmiliardový úvěr na švédskou bateriovou gigafactory

DomůAkumulace energieNěmecká vláda se zaručí za půlmiliardový úvěr na švédskou bateriovou gigafactory
Vizualizace Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt

Německá vláda tento týden přislíbila státní záruku na úvěr pro projekt švédské gigafactory na výrobu lithium-iontových bateriových článků, jehož výše přesahuje 500 milionů dolarů. Zahraniční projekt se podle vlády kvalifikoval pro německou státní podporu, jelikož je v něm má země státní zájem. Do projektu jsou rovněž zapojeny německé automobilky Volkswagen a BMW.

V současné době dominují jak globálnímu, tak i evropskému trhu s bateriemi asijští producenti, avšak růst výrobních kapacit by tuto situaci mohl v Evropě v budoucnu změnit. Dohnat náskok asijských konkurentů má evropským výrobcům pomoci i štědrá podpora, kterou přislíbila Evropská unie na obnovu ekonomiky po pandemii.

V současné době se již rýsují konkrétní projekty, přičemž jedním z největších je i výstavba první evropské gigafactory. Švédská společnost Northvolt již na začátku měsíce oznámila, že získala od konsorcia komerčních bank, penzijních fondů a veřejných finančních institucí půjčku ve výši 1,6 miliard eur na výstavbu bateriové gigafactory Northvolt Ett v severním Švédsku.

Podporu projektu nyní přislíbila i německá vláda, která poskytne státní záruku na financování projektu ve výši 525 milionů dolarů. Německo má podle Ministerstva hospodářství a energetiky státní zájem vzhledem k jeho významu pro automobilový průmyslu a rozvoj elektromobility. Do projektu jsou přímo zapojeni i němečtí výrobci automobilů Volkswagen a BMW, kteří s Northvoltem uzavřeli strategickou spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje.

Švédská gigafactory má rovněž sloužit jako pilotní a referenční projekt pro další závod „Northvolt Zwei“, který má do roku 2024 vyrůst v Německu.

Northvolt má ambice stát se největším evropským výrobcem baterií, kdy společnost cílí na 25% tržní podíl do roku 2030. Tomu by odpovídala roční výrobní kapacita na úrovni 150 GWh. Projekty švédské a německé gigafactory v současné době počítají s roční výrobní kapacitou 40 GWh, resp. 20 GWh.

Úvodní fotografie: Vizualizace Northvolt Ett, zdroj: Northvolt

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují