Domů
Akumulace energie
Nová stanice vyrábějící vodík z přebytečné elektřiny z větrných elektráren byla spuštěna v německé Mohuči

Nová stanice vyrábějící vodík z přebytečné elektřiny z větrných elektráren byla spuštěna v německé Mohuči

Nová Power to Gas stanice, která bude využívat přebytečnou elektřinu z okolních větrných elektráren k výrobě vodíku, byla tento týden uvedena do provozu v něměcké Mohuči.

Zařízení bude schopno zpracovat přebytečný elektrický výkon až do 6 MW, což z něj při využití elektrolyzéru PEM (Proton Exchange Membrane) od Siemensu dělá nejvýkonější výrobnu s PEM technologií na světě.

Investiční náklady projektu, který vznikl ve spolupráci společností Stadwerke Mainz, Linde, Siemens a univerzity Rhei Main University of Applied Sciences, činily 17 mil. euro. Projekt byl částečně financován z Energy Storage Funding Initiative spadající pod Ministerstvo hospodářství a energetiky.

Společnost Linde má na starosti čištění, stláčení, uložení a distribucí vyrobeného vodíku, který bude využíván v průmyslu, dopravován do vodíkových čerpacích stanic nebo přidáván do plynovodů.

Schéma provozu Energieparku v Mohuči. Zdroj: energiepark-mainz.de

Výkonný ředitel skupiny Linde Dr. Wolfgang Büchele komentoval zahájení provozu slovy: „Pohony s palivovými články zaznamenaly velký vývoj a nyní jsou uváděny na trh. Pokud bude technologie přijata ve větší míře, je zde významný potenciál ke snížení znečišťování ovzduší způsobeného dopravou.“

“Energiepark Mohuč dokáže vyrábět vodík přibližně pro 2000 automobilů s palivovými články.“

Energiepark bude díky využívání přebytečného výkonu z okolních větrných elektráren dále pomáhat předcházet vzniku tzv. slabých míst v místní distribuční síti. „Energetické systémy budoucnosti budou mnohem více kompexní, integrované a flexibilní než ty dnešní,“ dodává profesor Siegfried Russwurm ze Siemensu. „PEM elektrolýza je důležitým stavebním blokem nového energetického mixu. Elektrolýza je skvělý způsob jak efektivněji integrovat obnovitelné zdroje do elektrizačních soustav.“

Více o principu Power to Gas se dočtete v tomto článku.

Zdroj úvodní fotografie: www.siemens.com

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.