Tesla chce ze svého závodu v Berlíně udělat největší továrnu na baterie na světě

DomůAkumulace energieTesla chce ze svého závodu v Berlíně udělat největší továrnu na baterie na světě

Americká automobilka Tesla má velké plány se svým závodem, který roste nedaleko německého Berlína. Gigafactory Berlín by se měla stát největší výrobou baterií do elektromobilů s odhadovanou kapacitou až 250 GWh ročně. V Německu je plánováno celkem šest továren na baterie, které by měly zaměstnat deset tisíc lidí.

Generální ředitel americké automobilky Tesla Elon Musk v minulém týdnu na Twitteru prozradil své plány s továrnou nedaleko Berlína. Výstavba Gigafactory Berlín je zatím ve své první fázi a stále čeká na finální stavební povolení. Výroba elektromobilu Tesla Model Y by v ní však měla začít již příští rok v létě s tím, že celková roční produkce továrny by měla činit půl milionu vozidel.

„Proměníme Gigafactory Berlín v největší závod na výrobu baterií na světě,“ uvedl Elon Musk v tweetu, který sdílel i německý ministr energetiky Peter Altmaier.

Kromě elektromobilů společnost plánuje od konce roku 2024 i produkci bateriových článků do elektromobilů v počátečním objemu zhruba 100 GWh ročně. Elon Musk však věří, že se produkce vyšplhá na 200 až 250 GWh, což by z ní učinilo právě největší továrnu na baterie na světě.

V plánu je šest továren na baterie

Německo v současné době disponuje plány v pokročilém stadiu na celkem šest velkých továren na bateriové články. Poslední svůj plán potvrdila čínská společnost SVOLT, která by měla příští rok začít s výstavbou v Sársku. Továrna za dvě miliardy EUR by měla disponovat kapacitou 24 GWh/rok, což odpovídá bateriím do zhruba půl milionu elektromobilů.

Prvnímu společnému evropskému projektu na dvě továrny s kapacitou 48 GWh/rok v Německu a Francii, který je veden společností Saft společně s francouzskou skupinou PSA a německým Opelem, schválila Evropská komise podporu až 3 miliardy EUR od německé vlády.

Německá automobilová skupina VDA plány na výrobu baterií v Německu s vládní podporou vítá a předpokládá vytvoření 10 000 pracovních míst v oboru.

Milion elektromobilů v roce 2022?

Němečtí výrobci automobilů letos zdvojnásobili výrobu elektromobilů na více než půl milionu kusů. Prodeje elektromobilů v Německu se pak za prvních 10 měsíců letošního roku ztrojnásobily na 252 000. Země je tak na cestě k tomu, aby v roce 2022 pokořila milník jednoho milionu elektromobilů. Klimatické cíle do roku 2030 by jen v Německu vyžadovaly přibližně 7 až 10 milionů elektromobilů.

Zdroj úvodního obrázku: Tesla