Tesla potvrdila, že v německé Gigafactory bude vyrábět i bateriové články

DomůElektromobilitaTesla potvrdila, že v německé Gigafactory bude vyrábět i bateriové články

Americká automobilka Tesla bude ve své aktuálně stavěné německé továrně na elektromobily vyrábět i bateriové články. CEO společnosti, Elon Musk, to uvedl v pátek během internetové konference ohledně výsledků společnosti za druhé čtvrtletí. Továrna by měla elektromobily začít vyrábět v polovině roku 2021 a první elektromobily, které sjedou z linky, si tak Němci budou moci pořídit stále se štědrým příspěvkem, který byl navýšen do konce roku 2021.

Tesla plánuje svou německou továrnu nacházející se v Grünheide nedaleko Berlína spustit v polovině roku 2021, vyrábět by měla přibližně 500 000 elektromobilů ročně. Ačkoliv Tesla ve své žádosti o výstavbu továrny z ledna letošního roku nezmínila výrobu bateriových článků, od prvního oznámení plánu na výstavbu továrny v Německu v prosinci se to očekávalo. Prvním vodítkem byla zmínka v posouzení dopadů na životní prostředí, které zahrnovalo půdorys s oblastí označenou jako „cell“, v překladu (bateriový) článek.

V pátek již sám Elon Musk potvrdil, že továrna bude z hlediska výroby bateriových článků soběstačná, a poskytne tak dostatečné množství článků pro elektromobily Tesla vyráběné v Německu.

„Bude zde lokální produkce bateriových článků, která pokryje potřeby berlínské továrny,“ uvedl Musk.

Rostoucí poptávka po elektrických vozidlech

Zatímco registrace nových automobilů v Německu klesly v první polovině letošního roku o 35 % na 1,21 milionu automobilů, registrace elektromobilů a plug-in hybridů v první polovině letošního roku vzrostly meziročně o 90 %.

Asociace mezinárodních výrobců motorových vozidel (VDIK) uvádí, že v Německu bylo v první polovině roku nově registrováno více než 90 000 elektrických vozidel, což je meziroční nárůst o přibližně 90 %. Patří k nim více než 43 000 automobilů s čistě elektrickým pohonem (nárůst o 40 %) a 47 000 plug-in hybridů (nárůst o 190 %).

Největší nárůst prodeje vozidel s elektrickým pohonem by však měl teprve přijít. Od 1.7. platí v Německu navýšení příspěvku na jejich pořízení, které je součástí tzv. stimulačního balíčku na oživení ekonomiky po koronavirové krizi. Při pořízení nového elektromobilu si tak naši západní sousedé do konce roku 2021 přijdou až na 9 000 eur (ca 240 000 korun).