Domů
Akumulace energie
V Americe vyroste rekordní bateriové úložiště, energii dokáže dodávat 100 hodin
Form Energy Battery Storage (Zdroj: Form Energy)
Zdroj: Form Energy

V Americe vyroste rekordní bateriové úložiště, energii dokáže dodávat 100 hodin

V rámci nového projektu na severovýchodním pobřeží USA vyroste bateriové úložiště s rekordními parametry. Projekt společnosti Form Energy je výjimečný svými akumulačními schopnostmi - výkon až 85 MW dokáže poskytnout po dobu až 100 hodin. Úložiště bude součástí masivních investic, které mají státům zajistit připojitelnost dalších offshore větrných elektráren.

Americké ministerstvo energetiky oznámilo, že podpoří projekt Power Up New England částkou 389 milionů dolarů (zhruba 9 miliard Kč). Dalších 499 milionů dolarů (téměř 11,5 miliardy Kč) investují partneři projektu. V rámci masivních investic do energetického rozvoje šestice severoamerických států vyroste také rekordní úložiště energie, které bude schopné dodávat elektřinu po dobu více než čtyř dnů.

"Massachusetts jde naplno do rozvoje v oblasti čisté energie a klimatických technologií. Zásadní federální podpora znamená více pracovních míst, nižší náklady na energii pro rodiny a podniky a čistší vzduch pro všechny. Jsme vděční Ministerstvu energetiky za podporu," řekla guvernérka Massachusetts Maura Healeyová.

Projekt společnost Form Energy počítá s instalací baterií s výkonem 85 MW a akumulační kapacitou 8 500 MWh. Společnost plánuje, že pro jeho stavbu využije jeden z brownfieldů v severním Mainu. Společnost vyvíjí systém baterií založených na technologii železo-vzduch od roku 2017. Současně uvádí, že jejich cena bude zhruba desetinová ve srovnání s lithiovými bateriemi. Oproti lithiovým bateriím nejsou baterie železo-vzduch tak "rychlé" a mají posloužit k dlouhodobější akumulaci.

„Tento železo-vzduchový bateriový systém se bude nacházet na místě bývalé papírny. Bude mít největší energetickou kapacitu ze všech dosud oznámených bateriových systémů na světě. Projekt zajistí spolehlivější, čistší a dostupnější přenos energie v Nové Anglii snížením přetížení a zpřístupněním cenných zdrojů větrné energie tam, kde jsou potřeba," uvedl Mateo Jaramillo, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Form Energy.

Infrastruktura pro offshore větrné elektrárny

V rámci projektu vyrostou také nové rozvodny umožňující připojení offshore větrných parků u severovýchodního pobřeží. Celkem se otevře prostor pro připojení dalších 4,8 GW výkonu, které v kombinaci s dlouhodobou akumulací neohrozí bezpečnost soustavy.

„S Power Up měníme způsob, jakým přivádíme offshore větrnou energii do naší sítě. Odvedli jsme tvrdou práci na koordinaci s provozovatelem soustavy v New England, abychom zajistili chytré a cílené investice do přípravy naší elektrické sítě. Oznámení o financování Ministerstvem energetiky je dokonalým vyvrcholením nedávného vývoje v oblasti přenosu energie," uvedla ministryně energetiky a životního prostředí Rebecca Tepperová.

Rozvoj akumulace v souvislosti se zapojením obnovitelných zdrojů zažívá v posledních letech zejména jih a západ Spojených států. Největšími "průkopníky" jsou státy Kalifornie a Texas, které již dohromady disponují více než 10 GW výkonu v bateriových systémech, které jsou nejčastěji dimenzovány na 4 hodiny provozu. Ambiciózní plán na zvýšení výkonu akumulace na 6 GW ohlásil nedávno také stát New York.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Stanislav Mikeska
17. srpen 2024, 09:21

A jak se bude dlouho dobíjet až budou baterky prázdné? Jaký je přebytek v síti?

Jiří Švarc
17. srpen 2024, 11:51

I kdyby těch 888 mil. dolarů byly celkové náklady, což rozhodně nebudou, tak to vychází na $105/kWh.

Řekněme, že nabíjení je 20 hod. + max. 100 hodin provozu, tedy jeden cyklus při nejoptimálnějších podmínkách 5 dnů -> 73 cyklů za rok -> 1000 cyklů za 15 let (při asi nemožném 92% využití).

Takže to máme 2,4 Kč/kWh/cyklus. Započítejmé účinnost a provozní náklady a jsme na 3 Kč/kWh. Není tedy lepší raději postavit zdroj, který dokáže generovat elektřinu za 3 Kč/kWh (tedy prakticky každý) a nechat rozumnou cca 6hodinovou bateriovou zálohu?

Petr Hariprasad Hajič
17. srpen 2024, 12:37

Tak jste nám hezky spočítal, že je to vážně levné. Jde také o to, že tenhle zdroj bude poskytovat regulaci flexibility. Jakýkoli klasický zdroj tohle umí jen z poloviny. Neumí akumulovat, což se pořád víc ukazuje jako stěžejní, protože jsou časté případy, kdy je energie přebytek.

Co říkáte na naše úložiště ve Vítkovicích s kapacitou 10MWh a cenou 200 miliónů? Já jsem si spočítal, že i Tesla by to zvládla za 1/4 ceny.

Jan Stehlik
17. srpen 2024, 12:58

Akumulace nic nevyrábí. Je to jen další naklad do cen energie.

Petr Hariprasad Hajič
17. srpen 2024, 14:57

Vyrábí a nevyrábí. Kombinované zdroje nemusíte vypínat a současně mohou fongovat jako regulátor flexibility. To znamená, že vyrobíte víc a prodáte to s vyšší cenou. Investice se vrátí velmi rychle.

Filip Kopa
17. srpen 2024, 15:54

Měla vy se ta cena cca 3kc připojit k ceně z OZE plus tak 10% na servis a údržbu

Jiří Švarc
17. srpen 2024, 16:48

Ehm, četl jste ten příspěvek pořádně? Předpoklad 100 ze 120 hodin, tedy 80 % času, generování elektřiny s rozdílem 3 Kč/kWh nákup/prodej je OK?

A opakuji, to je utopistický optimální příklad. Pokud bychom zadali reálná čísla, vyjde to minimálně na dvojnásobek.

Co třeba takhle - 20 mld. Kč za 85 MW zdroj s teoretickým koeficientem využití 80 % (reálně tak 50-60 %) odpovídá 282 mld. Kč za 1200 MW.

Zatímco baterie budou degradovat (určitě minimálně 10 % za 10 let) a životnost 20 let by byla skoro zázrak, tak JE tu bude ještě 3x tak dlouho na plný výkon.

Možná to vyzní jako že jsem proti bateriím, ale ani náhodou, naopak jsem čistý podporovatel, jenom ekonomicky vychází dobře pouze při 4-6hodinové záloze.

Bohužel neexistuje žádný zdroj na světě, který by se ekonomicky vyplatil byť jen na týdenní zálohu, bez ohledu na to, jak je "palivo" levné, protože investiční náklady děleno počet cyklů to vždy zabijou.

Zenon Palfy
17. srpen 2024, 19:58

Ceny baterií klesají. Cena jaderné elektrárny roste. Navíc baterie budou dálkově řízené. Kolem jaderných reaktorů se musí motat tisíce lidí . Nehledě na to že skladovat tisíce let vyhořelé palivo taky něco stojí.

Petr Hariprasad Hajič
18. srpen 2024, 04:14

Regulátoři flexibility mají úplně jiné ceny. Panu Tykačovi se vyplatí i jen párkrát do roka pálit uhlí ve starých elektrárnách, protože cena za kWh vyletí někdy hodně vysoko. Z onech 22 miliard loni za regulaci si odrojil pořádný kus a bylo jen několik stovek GWh. Dtejně to dělá i pak Křetínský v Německu a jinde.

Bob
18. srpen 2024, 09:35

Ne, ani pánům Křetínskému a Tykačovi se nevyplatí párkrát do roka pálit uhlí a to ani v Německu. Proto mají v tom Německu kapacitní platby. Bez nich by to nikdo nedělal a ty elektrárny by dávno zcela zavřeli.

Zvláště u uhlí jsou náklady markantní: K elektrárně je u nás v provozu i hnědouhelný důl se spoustou zařízení a lidí, který se nemůže zastavit. Jinak prodělává.

Trochu menší problémy jsou u flexibilních elektráren plynových, ale i do toho se bez příslibu kapacitních plateb investoři zrovna nehrnou.

Petr Hariprasad Hajič
18. srpen 2024, 04:34

Ještě bych doplnil, že zatímco ony UE dokáží jen generovat v případě nedostatku, tok baterie je flexibilní na obě strany. Tyto kombinovamé intermitentní zdroje jsou najednnou úplně jiná kategorie. Nepotřebujete mít garantovanou cenu za výkup, stačí vám spotové ceny, protže z intermitentního je najednou zdroj flexibilní. Při nízkých nebo záporných cenách můžete nastavit režim tak, že nebudete posílat nic do sítě, ale naopak odebírat i za cenu toho, že vlastní zdroj (v tomto případě VtE) omezíte.

Podstatně to mění celou ekonomiky takového zdroje, který se bude chovat jako celek (kombinvaný zdroj) stabilně a naopak bude poskytovat tolik potřebnou flexibilitu.

Petr Hariprasad Hajič
17. srpen 2024, 12:32

Super, 9,5 GWh jedno úložiště, to je docela slušný rozjezd. Jde to rychle, že?

Filip Kopa
17. srpen 2024, 16:10

Cca 180GWh je průměrná denní spotřeba EE v ČR v lednu bez započítání energie ostatních zdrojů, to by pak dohromady bylo cca 300GWh. V aktuálních cenách by takováto kapacita na zálohování jednoho dne jedné malé průmyslové země stála cca 600 miliard Kč . Pokrok tu je, ale doufám ze naše budoucnost nebude stát na elektochemických zdrojích a OZE a bude to jen zajímavý doplněk pro systémové služby . Protože se samozřejmě cena takovýchto řešení propíše i do finální ceny EE viz letošní dramatické zdražení regulované složky EE.

Petr Hariprasad Hajič
18. srpen 2024, 04:44

Asi byste si to měl lépe promyslet. Baterie jsou vhodné na vyrovnávání nestabilit v síti. Ráno je to asi 2 hodiny špička, V poledne pokud běží FVE, tak se zase dobijí a večer je to opět asi 2 hodiny špička. V noci bývá přebytek, takže se zase dobijí. Takže by vám při současném výkonu 10GW (maximum ) v ČR stačilo asi 20GWh. To, o čem vy mluvíte, nedostatek energie přes zimu, řeší Německo VtE, které v zimě dodávají hodně a vodíkem, který se bude buď vyrábět a skladovat na zimu, nebo dovážet. Jakou má koncepci v tomto směru ČR, pokud vůbec nějakou, nevím.

Bob
18. srpen 2024, 10:32

1) V článku je psáno, že to úložiště je infrastruktura pro offshore VtE. Takže kapacita se neurčovala dle solárního rytmu.

2) Když už uvažujete soláry, tak to tvrzení špička 2 hodiny ráno a 2 večer je hodně zjednodušené. Vysoký odběr je celý pracovní den (mimo noc).

3) Nejdůležitější. Vy počítáte s ideálním počasím v ideální části roku. Co když bude produkce FVE v poledne a většinu dne třeba jen na cca 20% nominálu, jako včera? A to máme pořád ještě léto s dlouhou dobou svitu.

Akumulátory pro pokrytí v řádu desítek (i těch 100) hodin potřebujeme k FVE i na léto. Nemluvě o jaře, podzimu a zimě. Tedy pokud bychom i v létě nechtěli čerpat drahý vodík ze zásob na zimu.

Pro VtE zase z důvodu, že klidně těch 100 (i více)hodin nefouká.

Alojz
18. srpen 2024, 09:19

Až to chytne to bude vatra.

Jan Veselý
18. srpen 2024, 16:55

Všechny místní teoretiky bych chtěl upozornit, že u tohohle typu baterie je drahý ten palivový článek, který tam zajišťuje výkon na obě strany. Kapacita je skoro zadarmo.

Tohle fakt není obvyklá Li-ion baterie.

minduton
19. srpen 2024, 07:24

Pánové, zbytečně nad tím článkem onanujete. Já tam čtu samý "až". Takže si troufám říct, že ve výchozí etapě to s těma 100 h nebude ani omylem.

Jiří Konečný
19. srpen 2024, 10:49

Akumulační kapacita 8,5 GWh s předpokládanou cenou 20,5 miliard Kč.

8,5 GWh je více než dvojnásobek kapacity Dlouhých Strání (3,7 GWh). A postavil by dnes někdo Dlouhé Stráně za pouhých 20,5 miliardy Kč? Pochybuji.

minduton
19. srpen 2024, 10:57

Spíše bych tu otázku obrátil. Zda jsou schopni oni vůbec postavit 100h úložiště 8500 MWh při ceně 2400 Kč/kWh úložné kapacity. 2400 Kč/kWh je totiž tak zhruba cena samotných baterek LiFePo4, bez ničeho. K baterkám musíte mít ještě BMSky, chlazení, monitoring, kontejnery, trafa, ostrahu, obslužné komunikace, silové vyvedení přes 110kV rozvodnu. To se obávám, že za 2400 Kč/kWh nedá nikdo, ani pánbú. Spíše tak za 10 000 Kč/kWh a to ještě s držkou rozedřenou do krve.

Jirka Líska
19. srpen 2024, 11:02

@minduton 19. srpen 2024, 10:57

Jestli to nebude tím, že tam žádné LiFePo4 neplánují:-)

Je to uvedeno v článku.

Jiří Konečný
19. srpen 2024, 11:12

Není slušné odpovídat na otázku otázkou. Mě ale zajímá, jestli by dnes někdo zvládnul postavit Dlouhé Stráně za pouhých 20,5 miliard Kč.

Bob
19. srpen 2024, 11:49

To nevím, ale je také potřeba kalkulovat životnost Dlouhých strání a akumulátorů.

Jan Veselý
19. srpen 2024, 19:59

Tak to je v klidu, v té baterii uvedené v článku žádné akumulátory nebudou.

Jiří Švarc
19. srpen 2024, 12:22

Cenu, pokud by se začalo stavět dnes, bych odhadl někde mezi náklady na stavbu DS (6,5 mld. Kč) + inflace 1990->2023 (7x), čili 45 mld. Kč

až ceny stavby + nárůst mezd 1990->2023 (13x), čili 85 mld. Kč.

Takže nějakých 60-70 mld. Kč by to mohlo reálně být.

Jirka94535
19. srpen 2024, 13:10

Jiří Švarc 19. srpen 2024, 12:22

Technická otázka. Inflace 1990-2023 je oficiální číslo (násobek)?

Na stránkách ČEZu je uveden rok uvedení do provozu 1996. Proto bych cenu 6,5mld směřoval na uvedený rok. Při průměrné roční inflaci 5% (můj odhad) vychází dolní hranice něco nad 25mld. Horní hraníce je vždy ve hvězdách.

Jiří Švarc
19. srpen 2024, 14:56

Na netu je asi tisíc kalkulaček inflace.

Tak prosím pak vezměte i inflaci uvedení do provozu vs. uvedení do provozu, tedy po roce 2030 a jelikož nemáme věšteckou kouli na budoucí inflaci, je nejpřesnější odhad to co máme.

Jiří Konečný
20. srpen 2024, 10:00

Děkuji za odpověď.

Jiří Konečný
20. srpen 2024, 10:17

Asi se shodneme, že pod 40 miliard Kč v cenách z roku 2024 by postavit nešly. A možností pro postavení přečerpávacích VE v Česku mnoho není. Navíc stačí, když si proti tomu postaví hlavu parchanti země a jim podobní a je problém. Baterkárna se dá postavit téměř kdekoliv.

Bob
20. srpen 2024, 11:01

No mně to podle kalkulačky inflace k minulému roku vychází na necelých 20 mld Kč.

Míst vhodných pro PVE je vybráno dost. V tom problém není. K některým se předběžně hlásí i investoři.

Protesty se dají čekat i proti velkým bateriovým úložištím. Mimochodem ta bateriová úložiště jsou daleko větší ekologická zhůvěřilost, než dvě vodní nádrže.

PVE Dlouhé stráně se pyšní tituly: největší technický div České republiky a jeden ze sedmi divů České republiky. Doporučuji návštěvu.

Jiří Konečný
19. srpen 2024, 11:10

Odpověděl jste za mě, děkuji.

Jinak ta celková cena samozřejmě zahrnuje nejen samotné baterie kov - vzduch, ale i všechno okolo (dobíječe, střídače, transformátory, kabely, jističe atd.).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se