Domů
Akumulace energie
New York plánuje navýšit výkon akumulace do roku 2030 na 6 GW
Bateriové úložiště Pillswood
Zdroj: Harmony Energy

New York plánuje navýšit výkon akumulace do roku 2030 na 6 GW

Stát New York schválil aktualizovaný plán masivního rozvoje akumulace energie. Jeho cílem je více než zčtyřnásobení současného výkonu bateriových úložišť až na 6 GW do roku 2030. Takový výkon má ve špičce pokrýt zhruba pětinu spotřeby elektřiny, a to na dvě až čtyři hodiny. Plán podporuje cíle New Yorku ve výrobě bezemisní elektřiny - do roku 2040 chce dosáhnout podílu 70 %, o deset let později pak 100 %. 

Americká guvernérka státu New York Kathy Hochulová oznámila, že státní úřad schválil aktualizovaný rámec rozvoje akumulace energie. Rámec obsahuje soubor opatření a doporučení na podporu nové výstavby akumulačních kapacit. Předchozí verze plánu pocházela z roku 2018 a cíle pro akumulační výkon byly poloviční.

Celkem New York nově míří na 6 GW instalovaného výkonu do roku 2030 s tím, že v současné době disponuje zhruba 1,3 GW. Program má za cíl podpořit i technologické inovace vedoucí k rozvoji dlouhodobé akumulace.

Rozvoj technologie skladování energie je klíčovou součástí budování čisté energetiky v New Yorku a k dosažení našich klimatických cílů. Nový rámec poskytuje New Yorku zdroje, které potřebuje k urychlení našeho přechodu na zelenou ekonomiku a zároveň zajišťuje spolehlivost a odolnost naší sítě," uvedla guvernérka Hochulová.

Z nově plánovaných 4,7 GW výkonu počítá guvernérka s 4,5 GW v průmyslových a komerčních instalacích s akumulační schopností pokrývající minimálně 4 hodiny dodávky. Zbylých 200 MW s rezervou na 2 hodiny mají pokrýt nové domácí instalace. Akumulační výkon o velikosti 6 GW má pokrýt 20 % špičkové spotřeby v zemi.

 „Guvernérka Hochulová je již dlouho oddanou zastánkyní rozvoje skladování energie a s její vytrvalou podporou jsme byli schopni vyvinout tento plán. Ten umožní odklon New Yorku od fosilních zdrojů energie a nástup čisté ekonomiky,“ uvedl předseda Komise pro veřejnou službu Rory M. Christian.

Stát v současné době pracuje na nové formě podpory pro akumulaci pomocí tzv. Index Storage Credit. Ten má investorům zajistit částečnou jistotu příjmů, ovšem v případě vysokých výnosů bude investor podporu naopak vracet.

Podpora výstavby OZE

Nová bateriová úložiště mají zejména umožnit další rozvoj a instalace obnovitelných zdrojů energie. Stát má za cíl vyrábět 70 % bezemisní elektřiny do roku 2040 a 100 % bezemisní elektřiny do roku 2050. K dosažení tohoto cíle bude podle nového plánu zapotřebí značné množství akumulace.

Ukládání energie je zásadní pro New York a dekarbonizaci naší elektrické sítě. Umožňuje řízení rostoucí spotřeby a optimalizaci integrace a využití čisté, obnovitelné energie," uvedla Doreen M. Harrisová, prezidentka a generální ředitelka Úřadu pro energetický výzkum a vývoj státu New York.

Potřeba krátkodobých úložišť je projektována na 12 GW v roce 2040 a 7 GW v roce 2050. Výkon dlouhodobé akumulace s minimálně 8hodinovou dodávkou odhaduje New York na  4 GW v roce 2035 a 6,8 GW v roce 2050.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan
2. červenec 2024, 08:24

několika miliardová investice, aby to pokrylo 1/5 spotřeby po dobu dvou až čtyř hodin :D

Jiří Švarc
2. červenec 2024, 10:19

HDP New Yorku je v přepočtu téměř 40 bilionů korun (6x více než má celá ČR). Dvouhodinový výpadek elektřiny by způsobil ekonomické škody větší než by stála celá baterie.

Petr Hariprasad Hajič
7. červenec 2024, 18:45

Vite, že regulátoři flexibility dostávají za několik půlhodin o několik řádů větší cenu za kWh, než jaká je aktuální cena na burze? Je to velmi výhodný byznys. Například pan Tykač v ČR dostával loni za flexibilitu v jeho uhelných elektrárnách až 200Kč/kWh. Byly hodiny, kdy se cena vyšplhala až na 400Kč. Celkem loni šlo do regulace asi 22 miliard. Jen u nás. Podobný byznys má pan Křetíndký v Německu a okolních státech. Možná jste na tomto zaregistroval, že v Německu letos byla cena za flexibilitu na nějakou krátkou dobu až úplně u povoleného stropu 9.99€/kWh? Kolik asi dostali regulátoři si netroufám ani odhadovat.

Petr Hariprasad Hajič
7. červenec 2024, 18:48

Sorry, cena byla na spotovém trhu. Cenu za flexibilitu v té samé době neznám.

Jan Veselý
2. červenec 2024, 09:43

A kolik byste čekal? Stát New York má více než 2x vyšší spotřebu elektřiny než ČR. A pokrývání večerních špiček je holt drahá sranda. Bez ohledu na to, že ty baterie budou mít X dalších funkcí.

Třeba tam mají velký a drahý problém jak dostat elektřinu přes NYC na Long Island. Vhodně umístěné baterie jim umožní lépe využít existující dráty a nabíjet baterie v době, kdy jsou dráty využity málo, aby se pokryly odběrové špičky.

Máte vůbec představu toho pekla stavět přenosové vedení přes extrémně hustě osídlené území s pekelně drahými pozemky? Pár baterek na trafostanicích a nic se stavět nebude muset.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se