Domů
Akumulace energie
Výkon bateriových úložišť v USA prudce roste, baterie plní v síti řadu funkcí
Hybridní plynová elektrárna s bateriovým úložištěm. Zdroj: GE

Výkon bateriových úložišť v USA prudce roste, baterie plní v síti řadu funkcí

Výkon instalovaný ve velkých bateriových úložištích v USA vzrostl podle dat americké agentury US Energy Information Administration (EIA) jen v období posledních tří let o zhruba 500 MW. Kromě stabilizace sítě a snazší integrace intermitentních obnovitelných zdrojů bateriová úložiště mohou například pomoci i velkým odběratelům vyhladit jejich odběrové špičky.

Výkon velkých, tzv. utility-scale bateriových úložišť (s výkonem alespoň 1 MW) přesáhl ve Spojených státech k říjnu minulého roku 700 MW. Výkon baterií rostl v USA zejména v posledních třech letech, kdy se roční přírůstek výkonu pohyboval mezi 150 a 190 MW. Pro letošní rok je dle informací EIA prozatím plánováno dalších minimálně 69 MW.

Vývoj výkonu instalovaného ve velkých bateriových úložištích v USA mezi lety 2003 a 2017. Zdroj: EIA

Rozhodnutí o výstavbě nových zdrojů závisí zejména na počátečních investičních a dále na provozních nákladech. Přestože bateriová úložiště mají dle EIA relativně nízké průměrné náklady na výstavbu, nejedná se ve své podstatě o zdroje, protože musí nakupovat elektřinu dodávanou jinými výrobci, aby se mohly nabíjet a pokrývat ztráty spojené s cykly nabíjení a vybíjení.

Stejně významným parametrem je kromě výkonu baterií i jejich kapacita, tento údaj však EIA k loňskému roku neuvádí. Podrobnější statistiky jsou k dispozici ke konci roku 2016, kdy výkon velkých bateriových úložišť v zemi dosahoval 625 MW, jejich celková kapacita 618 MWh.

Největší kapacitou baterií disponuje slunečná Kalifornie

Z rozložení velkých úložišť je patrné, že se často vyskytují ve státech s vyšší koncentrací fotovoltaických elektráren. Největší část z celkové kapacity bateriových úložišť, 99 MW/242 MWh, se ke konci roku 2016 nacházela v americké Kalifornii, z čehož 180 MWh bylo uvedeno do provozu v letech 2015 a 2016.

Rozložení provozovaných a plánovaných bateriových úložišť v USA. Zdroj: EIA

Motivace pro výstavbu bateriových úložišť může být různá. Úložiště rovněž mohou pro zajištění lepší ekonomiky svého provozu plnit hned několik funkcí. Velká bateriová úložiště mohou v rámci podpůrných služeb díky své rychlé odezvě pomoci při stabilizace sítě, zejména při regulaci frekvence.

S rostoucím podílem intermitentních zdrojů bateriová úložiště rovněž mohou být využívána k akumulaci elektrické energie za nízkých cen v době jejího přebytku a jejímu následnému prodeji ve špičce.

Ve spojení s decentralizovanou výrobou mohou baterie rovněž ušetřit nemalé investice v oblastech s rostoucí poptávkou po elektrické energii, které by si vyžadovalo posilování distribučních sítí.

Baterie však mohou pomoci i samotným spotřebitelům elektřiny, zejména velkoodběratelům, kteří musí provozovatelům sítí platit za rezervovanou kapacitu. Omezením odběrových špiček tak mohou ušetřit na síťových poplatcích. Stejně tak jim baterie mohou sloužit jako záložní zdroj v případě výpadku dodávek ze sítě.

Komentáře

(1)

Petr

11. leden 2018, 10:24

Tak pro ty normální nejběžnější továrny pod 500 zaměstnanců, je baterie nad 1MW na omezování špiček zbytečně draze moc výkonná, tak ty se do takových tabulek nedostanou.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.