General Motors představilo prototyp autonomního vozu bez volantu a pedálů

DomůČistá mobilitaGeneral Motors představilo prototyp autonomního vozu bez volantu a pedálů

Americký korporát General Motors představil prototyp samořídícího vozidla pod názvem Cruise. Vůz již nedisponuje volantem ani pedály a je primárně určen pro službu sdílení vozidel. Nadále mu však chybí povolení k provozu v Kalifornii a rovněž je třeba nepodcenit budování důvěry v tento produkt.

Projekt Cruise vznikl za spolupráce s automobilkou Honda, která měla na daném projektu svůj minoritní podíl. Jednalo se o velmi riskantní projekt, jenž byl motivován převážně snahou dohnat technologicky ve vývoji konkurenci. Risk spočíval ve velmi vysokých nákladech a současném nejistém profitu.

Vedoucí projektu Cruise, Dan Ammann, řekl, že toto vozidlo se vzevřením krabice o velikosti velkého SUV s posuvnými dveřmi je primárně určeno pro spuštění vlastní služby spolujízd. V principu by se tedy mělo jednat o službu nepříliš odlišnou od Lyft či Uber, přestože není v plánu těmto službám konkurovat.

Povolení státu stále chybí a rovněž je třeba zapracovat na důvěře

Cena projektu byla v květnu 2019 vyčíslena na 19 miliard dolarů. V červenci došlo k odložení spuštění tohoto robo-taxi na konec roku 2019. Nicméně, doposud nemá společnost povolení od státu Kalifornie k provozování auta bez řidiče a tato výsada zůstává nadále pouze společnosti Waymo.

V současné době je ovšem třeba ještě přesvědčit spotřebitele, že o daný typ služeb stojí. S rozšiřováním se autonomních technologií na cestách přibývá samozřejmě i nehod těchto vozů, což na důvěryhodnosti těmto produktům rozhodně nepřidává.