Domů
Čistá mobilita
Japonská společnost bude využívat umělou inteligenci jako nástroj na snížení spotřeby paliva

Japonská společnost bude využívat umělou inteligenci jako nástroj na snížení spotřeby paliva

Japonská společnost Hino Motors, součást korporátu Toyota Motor Corporation, zavádí do svých hybridních diesel-elektrických vozů umělou inteligenci za účelem zlepšení využití paliva. Konkurence se namísto toho soustředí v době zpřísňování emisí na čistě elektrické modely.

Vývoj přišel s vlivem trhu s osobními automobily, ať už se jedná o elektromobily, nebo o autonomní řízení. Využití umělé inteligence je jenom další z alternativních cest revoluce v dopravě.

Rival společnosti Mitsubishi Fuso vlastněná společností Daimler AG začala prodávat plně elektrickou verzi svého malého nákladního vozu Canter v loňském roce. Tesla se se svým modelem Semi hodlá vydat do nejtěžší kategorie již v příštím roce.

Hino Motors ovšem volí cestu postupných drobných inovací namísto revoluce a namísto plně elektrifikovaného vozu zvolila hybridní přístup.

Svůj systém plánuje v Japonsku spustit v polovině příštího roku. Jako vstupy pro svá rozhodnutí by vozy měly využívat gyroskopickou platformu a GPS.

Eliminace neefektivních lidských zlozvyků

Společně s již existujícím adaptivním tempomatem by měl systém eliminovat neefektivitu nakládání s palivem. Tímto odstraněním zlozvyků, kterými lidští řidiči disponují, by se jenom u dieselového agregátu měla spotřeba paliva snížit až o 15 %.

Spotřeba paliva u komerčních nákladních vozů je silně podmíněna řidičskými zvyklostmi, což je ten pravý podnět k tomu tyto návyky odstranit a tím odstranit i závislost spotřeby na přítomném řidiči.

Hino plánuje výrobu plně elektrických vozidel až na rok 2020. Ze začátku se zaměří spíše na menší nákladní vozy. Limitováno je v současnosti velikostí a cenou baterií.

Autorem úvodní fotografie je Comyu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se