Německo: Zelení chtějí omezit vnitrostátní leteckou dopravu

DomůČistá mobilitaNěmecko: Zelení chtějí omezit vnitrostátní leteckou dopravu

Německá parlamentní Strana zelených chce omezit užívání vnitrostátní letecké dopravy na úkor dopravy po železnici. V poslední době velmi populární strana požaduje zlevnění vlakových jízdenek, vyšší frekvenci odjezdu vlaků, zlepšení wifi pokrytí ve vozech a obecně větší spolehlivost vlakové dopravy. Těmito opatřeními by chtěli zvýšit atraktivitu železniční dopravy, aby ji tak lidé volili častěji než letadla.

Zelení budou bojovat za zavedení daně na letecká paliva a postupné posilování opatření pro podporu dopravy po železnici. Strana byla napadána s tím, že má plány úplně letadlovou dopravu nad územím Německa zakázat, což ale Zelení na půdě německého Bundestagu odmítli.

V pozičním dokumentu uvádějí, že plánují předložit sérii opatření, která zatraktivňují železniční dopravu tak, že letadla nebudou do roku 2035 nejatraktivnějším způsobem dopravy na delší vzdálenosti v Německu.  Za účelem zavedení těchto opatření má státní společnost Deutsche Bahn obdržet 3 miliardy eur ročně.

„Chronicky podfinancovávaná“ železniční doprava

Dle Zelených je pro dostatečnou konkurenceschopnost železnice třeba, aby byla dojezdová doba mezi jednotlivými destinacemi v rámci země a okolních států maximálně čtyři hodiny. V delším časovém horizontu by rovněž měla být zavedena evropská síť nočních vlaků.

„Je nepřijatelné, aby doprava, která zdaleka nejvíce poškozuje klima, byla nadále dotována miliardami eur. Ekologicky vhodnější železniční doprava je přitom chronicky podfinancovávána,“ uvedla Daniela Wagnerová, jedna z autorů pozičního dokumentu.

Zelení zvyšují tlak na spolkové ministerstvo dopravy, které přislíbilo rozšiřování železniční sítě, což je i cíl zmíněný v koaliční dohodě německých vládních stran. Ministerstvo v minulém roce oznámilo svůj záměr masivně investovat do železniční skupiny DB v rámci programu Deutschlandtakt.

Zelení ale v rámci opatření určených k podpoře železnic požadují rovněž zavedení daně z paliva na vnitrostátních letech. Doporučují stejnou míru zdanění, jako je tomu nyní u benzinu, tedy 65 centů (včetně DPH) na litr.