Domů
Čistá mobilita
Norské vodíkové vlaky již brzy v Německu

Norské vodíkové vlaky již brzy v Německu

Německo v letech 2018-2021 uvede do provozu celkem padesát vlaků poháněných vodíkovými palivovými články. Pohon na vodík začíná být velmi aktuálním nízkoemisním trendem v oblasti dopravy. Další vlaky podobného typu budou v budoucnu nejspíš jezdit například i v Norsku.

Experti z norské dopravní společnosti Jernbaneverket a výzkumné středisko Sintef pracující při Norské univerzitě vědy a technonolgie v Trondheimu (NTNU) vydali zprávy o budoucnosti nízkoemisní dopravy, která se mimo jiné zabývá tím, jak vyměnit norské naftové vlaky za vodíkové. Řešením může být použití vlaků typu Coradia Nordic, které jezdí například ve Švédsku. Tento typ souprav by mohl být použit jako vzor pro ty nové, vodíkové.

Provozovat vodíkové vlaky je v současnosti dražší než klasické naftové soupravy. S nulovými emisemi se ale mohou stát atraktivními a s větší poptávkou se náklady podstatně sníží. Dle zpráv Sintefu se tyto vlaky také ukazují být lepším řešením než například ty jezdící na bionaftu. Dalším možným východiskem by také mohl být pohon na zemní plyn či baterii kombinovaný s naftou.

50 vodíkových souprav míří do Německa

Firma Alstom Transport Norge nyní uzavřela smlouvu o dodávce padesáti souprav poháněných vodíkem využívajících technologii palivových článků. Vlaky budou jezdit ve čtyřech spolkových zemích Německa – Dolní Sasko, Severní Porýní-Vestfálsko, Hesensko a Bádensko-Württembersko. Testovací vlak bude uveden do provozu v roce 2018. Ostatní přijdou na řadu do roku 2021.

To, jaká bude budoucnost vlakové dopravy v samotném Norsku, ještě není definitivně rozhodnuto. Dle zástupce Alstomu by vodíkové vlaky mohly dominovat i na norských železnicích již od let 2020-2025.

Zdroj úvodního obrázku: Aftenposten

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.