Domů
Čistá mobilita
Polský PGNiG představil ambiciózní vodíkový program
Vodík
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Polský PGNiG představil ambiciózní vodíkový program

Polský státní plynárenský podnik Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odhalil nový vodíkový program v hodnotě 31 milionů PLN. Náplní programu bude výstavba vodíkové plnící stanice a jednotky pro výrobu „zeleného“ vodíku.

Program Vodík – Čisté palivo pro budoucnost sestává z několika projektů, které jsou zaměřeny na řadu aktivit, od produkce „zeleného“ vodíku, přes ukládání a distribuci vodíku, až po jeho průmyslové aplikace pro výrobu energie. Účelem tohoto programu je prozkoumat možnosti spojené s ukládáním a přepravou vodíku přes plynárenskou soustavu.

„Realizací projektů zaměřených na vodík a jeho využití v plynovodech PGNiG přispěje k růstu trhu pro alternativní paliva, a tím pomůže Polsku splnit klimatické cíle EU,“ prohlásil Jerzy Kwieciński, předseda správní rady společnosti PGNiG.

PGNiG oznámil, že má během následujících čtyř let v plánu vyčlenit pro výzkum v rámci zmiňovaného programu více než 31 milionů PLN (zhruba 187 milionů Kč).

Zkušební plnící stanice

Cílem projektu The Hydra Tank, který je zatím v nejpokročilejší fázi, je vybudovat zkušební vodíkovou stanici. PGNiG sdělil, že již podepsal smlouvu s konsorciem společností z Polska a Spojeného království se záměrem tuto plnicí stanici navrhnout a postavit.

Stanice by se měla nacházet nedaleko stávající plnící stanice na CNG v ulici Prądzyńskiego ve varšavském městském obvodě Wola. Její uvedení do provozu je plánováno na rok 2021.

„Počáteční fází celé operace bude pilotní test pro PGNiG spojený s výzkumnou činností,“ uvedl Arkadiusz Sekściński, místopředseda správní rady pro rozvoj společnosti PGNiG.

„Chceme, aby vodík doplnil stávající paliva PGNiG zahrnující například CNG a LNG, která ženou vývoj nízkoemisní mobility v Polsku dopředu,“ dodal.

Jednotka pro výrobu „čistého“ vodíku

PGNiG také začal zkoumat možnosti ukládání a přepravy vodíku v souvislosti s využitím plynárenské infrastruktury.

Součástí projektu InGrid, který vychází z konceptu Power to Gas, je výstavba jednotky pro výrobu „zeleného“ vodíku s využitím elektřiny ze solárních panelů. Jednotka bude postavena u pobočky PGNiG ve městě Odolanów a výroba má být spuštěna v roce 2022.

„Tato jednotka nám umožní otestovat celý proces, od výroby zeleného vodíku k samotnému dodání zákazníkům,“ vysvětlil Sekściński.

Centrální analytická laboratoř PGNiG se zároveň chystá rozšířit svou výzkumnou činnost s cílem stát se prvním výzkumným centrem v Polsku a jedním z mála v Evropě, které poskytují testovací služby na čistotu vodíku. Jakmile získá potřebné akreditace, bude laboratoř testovat alternativní paliva pro PGNiG a začne komerčně nabízet své testovací služby třetím stranám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se