Domů
Čistá mobilita
Stát poskytne na další výstavbu stanic na LNG 50 milionů korun

Stát poskytne na další výstavbu stanic na LNG 50 milionů korun

Stát poskytne na výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG) dalších 50 milionů korun z evropských fondů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V následujících letech by v Česku měly vzniknout zhruba dvě desítky stanic, loni stát na jejich výstavbu vyhradil z evropských peněz 100 milionů korun. V současnosti v ČR funguje jediná veřejná stanice.

„Zájem o tuto problematiku předčil naše očekávání, proto jsme se rozhodli vyhlásit ještě jednu výzvu v rámci Operačního programu Doprava (OPD),“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Loni dostali peníze na výstavbu stanic na LNG dva žadatelé, kteří by na českém území měli do roku 2022 postavit 13 plnicích stanic. Letošní dotaci ministerstvo vymezilo pro podniky, které jsou aktivní v obchodu s plynem či pohonnými hmotami.

Vláda v roce 2015 schválila tzv. Národní akční plán čisté mobility, který počítá s pěti plnicími stanicemi na LNG do roku 2025. „S přispěním dotačního programu bude tento cíl nejen dosažen, ale i překročen,“ podotkl Kremlík.

Zkapalněný zemní plyn je podle odborníků vhodný zejména pro kamiony, v Česku však jeho využívání brzdí nedostatečná infrastruktura. Nyní mohou motoristé využívat jen jednu veřejnou plnicí stanici na LNG, která je v Lounech. Další byla ve zkušebním provozu letos otevřena například v Hustopečích u Brna, není však zatím veřejná.

Vedle stanic na LNG ministerstvo v minulosti vyčlenilo dotace i na podporu dalších alternativních paliv, například stanice na vodík nebo stlačený zemní plyn (CNG). Tento program má v rámci OPD v programovém období 2014 až 2020 stát 1,2 miliardy korun.

Komentáře

(1)

Mirous

27. září 2019, 12:33

Tak na vodík bude potřeba asi tak 100x tolik a stejně to neprotlačí, protože bude drahá i údržba během životnosti.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.