Stát poskytne na další výstavbu stanic na LNG 50 milionů korun

27. září 2019, 11:20
DomůČistá mobilitaStát poskytne na další výstavbu stanic na LNG 50 milionů korun

Stát poskytne na výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG) dalších 50 milionů korun z evropských fondů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V následujících letech by v Česku měly vzniknout zhruba dvě desítky stanic, loni stát na jejich výstavbu vyhradil z evropských peněz 100 milionů korun. V současnosti v ČR funguje jediná veřejná stanice.

„Zájem o tuto problematiku předčil naše očekávání, proto jsme se rozhodli vyhlásit ještě jednu výzvu v rámci Operačního programu Doprava (OPD),“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Loni dostali peníze na výstavbu stanic na LNG dva žadatelé, kteří by na českém území měli do roku 2022 postavit 13 plnicích stanic. Letošní dotaci ministerstvo vymezilo pro podniky, které jsou aktivní v obchodu s plynem či pohonnými hmotami.

Vláda v roce 2015 schválila tzv. Národní akční plán čisté mobility, který počítá s pěti plnicími stanicemi na LNG do roku 2025. „S přispěním dotačního programu bude tento cíl nejen dosažen, ale i překročen,“ podotkl Kremlík.

Zkapalněný zemní plyn je podle odborníků vhodný zejména pro kamiony, v Česku však jeho využívání brzdí nedostatečná infrastruktura. Nyní mohou motoristé využívat jen jednu veřejnou plnicí stanici na LNG, která je v Lounech. Další byla ve zkušebním provozu letos otevřena například v Hustopečích u Brna, není však zatím veřejná.

Vedle stanic na LNG ministerstvo v minulosti vyčlenilo dotace i na podporu dalších alternativních paliv, například stanice na vodík nebo stlačený zemní plyn (CNG). Tento program má v rámci OPD v programovém období 2014 až 2020 stát 1,2 miliardy korun.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují