Domů
Elektrárny v ČR
Na Jesenicku měla vyrůst větrná elektrárna s vyhlídkovým ochozem, místní se postavili proti
Větrná elektrárna

Na Jesenicku měla vyrůst větrná elektrárna s vyhlídkovým ochozem, místní se postavili proti

Projekt stavby unikátní větrné elektrárny s vyhlídkovým ochozem pro turisty připravil nedaleko Petříkova na Jesenicku podnikatel František Kaštyl, který v této horské obci provozuje rekreační středisko. Se stavbou větrníku, jehož tubus má čnít poblíž vrcholu kopce Ostružník do výšky až 100 metrů, ale nesouhlasili někteří místní lidé.

„Neměl jsem už sílu záměr dotáhnout do konce, takže projekt spolu s rekreačním areálem plánuji nabídnout investorům,“ řekl ČTK Kaštyl.

 

„Záměrem je vytvoření vyhlídkové plošiny pod gondolou větrné elektrárny. Investor předpokládá zvýšení turistického ruchu v oblasti, která je dosud navštěvována především v zimních měsících,“ stojí v oznámení projektu větrné elektrárny mezi obcemi Petříkov a Ostružná, které bylo zveřejněno v databázi EIA.

Z dokumentace vyplývá, že výška tubusu plánované větrné elektrárny má být 80 až 108 metrů a listy rotoru mají mít na délku 41 až 45 metrů. Celková výška elektrárny nemá přesáhnout 150 metrů. Vyhlídkovou plošinu autoři projektu navrhli umístit do výšky 30 metrů.

„Maximální výkon větrné elektrárny je dán současnou nabídkou trhu a tedy zařízeními o výkonu kolem dvou megawatt,“ uvedli autoři dokumentace.

Podle Kaštyla byl projekt po několika letech příprav pozastaven.

„Musel jsem to zmrazit. Získal jsem řadu povolení, ale někteří lidé z obce se postavili proti tomu. Už jsem pak neměl sílu zase bojovat. Takže je to připravené pro toho, kdo znovu rozjede diskusi s lidmi. Myslím, že je to už řešitelné, protože dnes je jiná situace,“ podotkl Kaštyl.

větrné elektrárny
Ilustrační foto

Plánovaná větrná elektrárna s vyhlídkovou plošinou pro turisty má podle Kaštyla unikátní parametry.

„Byla by to první větrná elektrárna s vyhlídkou v Česku. Navíc je to (kopec Ostružník) druhé nebo třetí největrnější místo v tuzemsku,“ řekl Kaštyl, který se rekreační areál v Petříkově a pozemky v jeho okolí nyní rozhodl prodat kvůli tomu, že už dosáhl důchodového věku.

Olomouckému kraji v roce 2016 podle instalovaného výkonu větrných elektráren patřila v Česku třetí pozice za Ústeckým a Karlovarským krajem. V Olomouckém kraji bylo na konci roku 2016 podle údajů České společnosti pro větrnou energii evidováno 16 velkých větrných elektráren a parků s celkovým instalovaným výkonem 43,89 megawattu.

Větrné elektrárny byly postaveny především v Jeseníkách a na Drahanské vrchovině u Prostějova. Větrníky se tyčí také v kopcích nad Olomoucí či v okolí vojenského výcvikového prostoru Libavá.

Zatím největší větrný park v Olomouckém kraji čítající devět větrných elektráren stojí mezi Horní Loděnicí a Lipinou na Šumpersku. Jeho celkový instalovaný výkon je 18 megawattů.

Instalace větrných elektráren podle jednotlivých krajů k 31. prosinci 2016

KrajInstalovaný výkon MW
Ústecký86,8
Karlovarský52,09
Olomoucký43,89
Liberecký24,00
Moravskoslezský21,60
Pardubický19,20
Vysočina11,80
Jihomoravský8,25
Královéhradecký8,0
Středočeský6,0
Plzeňský0,8
Zlínský0,225

Zdroj: Česká společnost pro větrnou energii

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Hanz
2. březen 2018, 12:18

A ja bych jim postavil uhelnou elektrarnu primo pod nosem. Je preci lepsi.. V Ostruzne jedna vetrna el stoji a pokud vim, tak to nikomu nevadi, tim mene srnkam co tam pobihaji kolem a pasou se na louce primo pod vrtulema. A ty jsem tam pozoroval na vlastni objektiv.

Jarek
31. leden 2018, 14:42

Místní nejlépe odpojit od elektřiny, aby pochopily že se někde vyrábět musí a proč ne u nich když tam jsou příznivé podmínky a přípojné místo.

Josef
31. leden 2018, 22:43

Já myslím ,že když bychom udělali referendum v Jeseníku , pak většina by volila jádro a odchod z EU. Ať se staví elektrárny v těch oblastech , kde lidé podporují OZE - tedy hlavně v Praze , Petřín , Kafky , Vyšehrad - to jsou ty správné lokality pro 2MW VTE když jsou tak krásné...

Pete
1. únor 2018, 00:07

Větrné elektrárny je třeba stavět v místech, kde je vítr. To je moc pěkné: "Postavte jaderku", ale jinde. Já si budu svítit a užívat a místo, kde fouká nechám ladem, protože mi to kazí výhled. Nechápu Zelené, proč nebojují za obnovitelné zdroje. Asi jsou to zelení neználci.

C
2. březen 2018, 14:07

Protože všechno je to póza a selský rozum abyste pohledal. Jedna půlka jsou kavárenští povaleči a salónní revolucionáři, druhá minulým režimem zglajchšaltovaná knajpa, pak tady je pár lidí vyznávajících kapitalismus divokého východu a devadesátkové retro a nakonec hrstka lidí kterým zbyl selský rozum.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se