Domů
Elektrárny v ČR
O výjimce z emisních limitů pro elektrárnu Počerady rozhodne ministerstvo

O výjimce z emisních limitů pro elektrárnu Počerady rozhodne ministerstvo

O výjimce z nových evropských limitů pro emise rtuti pro elektrárnu Počerady na Lounsku rozhodne ministerstvo životního prostředí. Ekologové podle dnešního vyjádření pro ČTK žádají zrušení výjimky. Výjimku omezenou na čtyři roky udělil nedávno Krajský úřad Ústeckého kraje. Proti jeho rozhodnutí se odvolaly ekologické organizace a blízká obec Volevčice. Odvolání má odkladný účinek. Vyjádření Vršanské uhelné, která elektrárnu provozuje, ČTK zjišťuje.

Pokud odvolání ministerstvo zamítne, výjimka začne platit. Pokud výjimku zruší, řízení o jejím udělení se vrátí na začátek. Ekologové upozornili, že v srpnu musí všechny uhelné elektrárny buď plnit nové limity pro ochranu zdraví, mít výjimku nebo ukončit provoz.

Ilustrační foto

Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala Vršanská uhelná k Novému roku od společnosti ČEZ. Provozovatel připravuje kompletní ekologizaci za miliardy korun, uvedla už dříve Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev-en Energy, do které Vršanská uhelná patří.

K ministerstvu se odvolalo Hnutí Duha, Greenpeace a obec Volevčice. Ekologické organizace považují udělení výjimky pro Počerady za nebezpečné pro zdraví a životní prostředí a zároveň nezákonné a v rozporu s metodikou ministerstva životního prostředí. „Odvolali jsme se, jak jsme deklarovali, dodržování zákonů a ochrana zdraví totiž stojí nad komerčním zájmem. Absenci respektu k lidem pak vlastník Počerad potvrzuje reklamní kampaní, kterou vytváří mylný dojem, že elektrárnu modernizuje. Fakticky jde o údržbu. Snaha získat rozsáhlou výjimku místo instalace filtrů jej usvědčuje. Jediné ekologické řešení je uhelné bloky v Počeradech definitivně odstavit,“ uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.