Domů
Elektrárny v Evropě
Evropská komise vyšetřuje veřejnou podporu britské elektrárny Drax
Zdroj úvodní fotografie: ㇹヮィㇳhttps://www.flickr.com/photos/shirokazan/

Evropská komise vyšetřuje veřejnou podporu britské elektrárny Drax

Evropská komise zahájila vyšetřování ve věci veřejné podpory pro britskou elektrárnu Drax, jejíž některé bloky postupně přechází od roku 2013 ze spalování uhlí na biomasu. Vyšetřování má posoudit, jestli jsou britské plány pro veřejnou podporu této konverze v souladu s evropskými pravidly.

V dubnu minulého roku schválilo Spojené království finanční podporu konverze dalšího, v řadě již třetího z bloků elektrárny Drax na spalování čisté biomasy. Nově upravený blok má spalováním dřevěných pelet generovat až 3,6 TWh obnovitelné energie ročně.

Podle předběžných odhadů má být blok s výkonem 645 MW v provozu do roku 2027. Roční množství potřebných pelet, které budou dodávány zejména ze Spojených států či zemí Jižní Ameriky, se má pohybovat okolo 2,4 milionů tun.

„Komise plně podporuje snahy členských zemí zvýšit využívání obnovitelné energie a jejich úsilí k dosažení energetických a klimatických cílů EU. Současně však pravidla EU pro státní podporu zajišťují, aby cena za tuto podporu byla pro odběratele omezena a nedávala určitým provozovatelům výhodu nad jejich konkurenty.“

Prohlášení Evropské komise k zahájení vyšetřování veřejné podpory elektrárny Drax

Podle předběžné analýzy se Evropská komise domnívá, že by předpokládaná ekonomická výkonnost elektrárny mohla být podhodnocena. Jistou změnou provozních parametrů by se výnosnost celého projektu mohla zvýšit, což by při špatném nastavení podpory mohlo vést k překompenzování.

Dalším faktorem je enormní množství pelet potřebných pro provoz elektrárny. Komise se rovněž obává, že takto velká poptávka by mohla pokřivit světový trh s tímto artiklem. Vyšetřování má tedy mimo jiné posoudit, zdali tyto negativní efekty nemohou převážit přínosy v podobě plnění cílů EU v oblasti obnovitelných zdrojů. Již nyní končí ve Spojeném království třetina světového importu pelet, a to zejména díky elektrárně Drax.

4 z 6 bloků by měly spalovat biomasu

Elektrárna Drax je se svým instalovaným výkonem téměř 4000 MW největší elektrárnou ve Spojeném království a pokrývá přibližně 7 až 8 % tamní poptávky po elektrické energii. Konverzí třetího bloku by tedy zhruba polovinu výkonu pokrývala biomasa, zbytek uhlí. V plánu je však i konverze čtvrtého bloku.

V současné době jsou v elektrárně v provozu již dva bloky spalující čistě biomasu. Uhlíková stopa vznikající při spalování dřevěných pelet je podle provozovatele elektrárny o více než 80 % nižší než při spalování uhlí. Společně s konverzní třetího bloku by spalování biomasy mělo přinést roční úsporu na emisích až 12 milionů tun CO2.

Zdroj úvodní fotografie: ㇹヮィㇳ

Komentáře

(1)

energetik

6. leden 2016, 11:19

Zrůdnost, ale pořád lepší než ČEZké dotované spalování uhlí posypaného rozmoklými pelety se zalisováními plasty z Polska.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.