Nizozemsko dohání resty v OZE. Jedna ze solárních elektráren vznikne na staré skládce

DomůElektrárny v EvropěNizozemsko dohání resty v OZE. Jedna ze solárních elektráren vznikne na staré skládce

Nizozemsko nyní začíná masivně investovat do obnovitelných zdrojů, aby splnilo cíl pro rok 2020. Pro jeho dosažení však již může být pozdě.

Země tulipánů a větrných mlýnů zvolila poněkud odlišný přístup od českého a místo zběsilého dotování obnovitelných zdrojů v jejich počátcích, začíná s investicemi do nových zdrojů za mnohem ekonomicky vhodnějších podmínek. Pro splnění cíle však již může být pozdě.

Nizozemsko má pro rok 2020 cíl v podílu výroby OZE na konečné spotřebě stanoven na 14 %, což je jen o procento více, než má ČR. Ovšem podle posledních oficiálních statistik z Eurostatu za rok 2016 měla ČR již téměř 15 % a Nizozemsko pouze 6 %.

Podíl energie z OZE na konečné energetické spotřebě v členských státech EU. Zdroj: eurostat

Země se nyní snaží rozjet výstavbu, protože jen například ve fotovoltaice potřebuje vybudovat několik GW instalovaného výkonu. Tomu mají pomoci dotace v rámci program SDE+, který poskytuje zaručené výkupní ceny pro malé i velké instalace. Projekty s instalovaným výkonem nad 1 MW mají nárok na cenu 0,099 €/kWh a menší projekty v rozmezí 15 kW- 1 MW na 0,106 €/kWh.

Na co ovšem Nizozemsko naráží, je nedostatek pracovníků v oboru, kteří by měli potřebné know-how a instalace prováděli. Kromě toho musí všechny pozemní instalace nad 0,5 MW obdržet environmentální autorizaci pro stavbu.

Tyto podmínky ovšem nahrávají zahraničním firmám. Zajímavostí je, že například česká firma Greenbuddies nyní staví v blízkosti města Dordrecht 7,5MW elektrárnu, která je umístěna na bývalé skládce. Skládka sloužila svému účelu mezi lety 1965 a 1978 a dnes již nikdo neví, co přesně obsahuje. Ovšem i takovéto místo lze zužitkovat a místo zabírání zemědělské půdy je lze využít například pro výstavbu FVE.