Německo si na zimu zajistilo dodatečných 7 GW uhelných elektráren. Uspořit by mohly až 30 TWh plynu
Německo si na tuto zimu zajistilo dodatečné uhelné elektrárny o instalovaném výkonu přesahujícím 7 GW. Elektrárny, které měly být odstaveny nebo zůstat v rezervě, se tak vrátí na trh, což by mělo podle analytiků ušetřit až 30 TWh zemního plynu. Uvádí to agentura Montel.
Německá vláda v reakci na energetickou krizi letos v červenci uvedla v platnost zákon o zajištění tzv. náhradních elektráren pro snížení spotřeby plynu v elektroenergetice. Německý ministr energetiky v té době uvedl, že nová legislativa by měla tuto zimu zajistit vrácení na trh přibližně 10 GW starších bloků na černé a hnědé uhlí a topný olej.
"Vzhledem k dodatečným výrobním kapacitám by Německo mohlo ušetřit až 30 TWh plynu v energetickém sektoru," odhadl Konstantin Lenz ze společnosti Volue Insights na základě 60% využití instalovaného výkonu u uhelných elektráren a 50% účinnosti plynových elektráren.
Cílem Německa je podle agentury Montel ušetřit 5-10 TWh plynu v Německu a stejné množství v sousedních zemích prostřednictvím vývozu elektřiny.
Společnost Steag plánuje v zimě vrátit na trh černouhelné elektrárny o instalovaném výkonu 2,3 GW černého uhlí, druhým největším přispěvatelem bude RWE s dodatečnými 2,1 GW hnědouhelných elektráren.
Společnost Leag, spoluvlastněný českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) Daniela Křetínského a mezinárodní investiční skupinou PPF Investments, tento měsíc vrátila na trh dva bloky hnědouhelné elektrárny Jänschwalde o celkovém instalovaném výkonu 1 GW.
Společnost Uniper koncem srpna vrátila na trh svůj černouhelný blok Heyden 4 (875 MW) a zvažuje spuštění uhelného bloku Scholven C (345 MW). Další dva bloky, které zvýší dodávky elektřiny v zimě, jsou Farge (350 MW) společnosti Onyx, který zůstane v provozu déle, a Mehrum (690 MW), který provozovatel EPH vrátil na trh v srpnu.
Podle německé legislativy mohou nyní dodatečně zprovozněné černouhelné elektrárny působit na trhu do dubna 2024, hnědouhelné elektrárny potom do června 2023.
Na uhelné elektrárny se stejně jako na ty plynové nevztahují Evropskou unií zavedené příjmové stropy na prodej elektřiny. Na základě listopadových cen emisních povolenek, elektřiny a plynu v Německu činí v současné době zisková marže plynové elektrárny s 59% účinností 55,88 EUR/MWh ve srovnání se 130,21 EUR/MWh u černouhelné elektrárny s 42% účinností, vyplývá z údajů společnosti Montel.
Mohlo by vás zajímat:
mam sa smiat, alebo mam plakat? Kam sme to dotiahli, sudruhovia?
keby vrazime do OZE dalsi bilion eur, stacila by len polovica uholnej flotily na zaplacanie nasich uspechov, ktore nam sposobil Putko.
To je Energiewende a la Deutschland! Od jádra k plynu a od plynu k uhlí. Mám z toho zeleno před očima! :-)
Zbyněk a Greta si budou muset pár let navíc počkat, změny v energetice nejdou dělat tak rychle jak by si představovali. A vždy se musí vycházet z místních zdrojů.
Naštěstí slunce, vodu a vítr mají všichni.
Když zrovna svítí a fouká! :-) Němci evidentně nemají ani jedno, jinak by nepotřebovali ten plyn a uhlí pane Vaněčku! Nějak se jim té levné energie bez fosilu a jádra nedostává!
"Naštěstí slunce, vodu a vítr mají všichni" .. až na to že přesně tohle vůbec není pravda ale blud
Jádro bude v následujících letech na nic. V kombinaci s OZE je jádro zbytečné a nepoužitelné.
Nízkoemisní zdroj s ročním koeficientem využití 80 % bude v následujících letech k ničemu v kombinaci s nízkoemisním zdrojem s koeficientem využití 17 % a 11 %. To určitě.
Petře, nechte jádro dožít. Nesmí ale chytit "francouzskou virózu". To by mě zajímalo, jaký bude mít letos jádro ve Francii koeficient využití. Určitě menší a nepředvídatelnější než off shore VtE v Severním moři.
Nejsem pro okamžitý konec jádra. Jsem pro minimální míru oprav s tím, že až JE doběhne životnost, skončí v likvidaci. Ale myslím si, že z ekonomických důvodů skončí dříve.
V letošních dosavadních 7098 hodinách vyrobily francouzské jaderné elektrárny podle ENTSO-E 222,5 TWh, což při instalovaném výkonu 61,37 GW dělá letos dosud koeficient využití 51,1 %. Dánské offshore VtE mají dlouhodobě 41,7 %, německé 38,7 %, britské 39,6 %, belgické 31,4 %. Takže opět jen Vaněčkova zbožná přání, a to i v tak mimořádném případě jako je teď ve Francii. Že celosvětově jaderné elektrárny pracují s průměrným koeficientem využití 80 % už Vaněček pochopitelně nezmiňuje.
O nějaké předvídatelnosti se samozřejmě u větrných elektráren nedá vůbec mluvit, konkrétní množství elektřiny z větrné elektrárny se dá nakoupit maximálně na den dopředu a za odchylku větrné elektrárny nezodpovídají, elektřinu z jaderné elektrárny lze nakoupit na roky dopředu a za odchylku plně zodpovídá a náklady nese výrobce.
Koeficientem 51% bych se tedy nechlubil, může se do konce roku ještě snížit. Je to hrůza.
Když jak říkáte: "elektřinu z jaderné elektrárny lze nakoupit na roky dopředu a za odchylku plně zodpovídá a náklady nese výrobce", tak to by tedy EDF zbankrotovala.
Ale zřejmě vše nepředprodali, jinak by opravdu zbankrotvali, ani stát by je nedokázal nezachránit.
Mimochodem, ten současný výpadek v Dukovanech, ten byl taky "předvídaný"?
1) A on se koeficientem 51 % někdo chlubí?
2) Může se ještě do konce roku snížit, nebo taky zvýšit. Záleží hlavně na tom, kdy Francouzi přestanou stávkovat a začnou zase vyrábět elektřinu. Stávkou je postiženo 20 odstavených bloků, kvůli ní se oddaluje jejich spuštění i omezuje výroba některých dalších v provozu.
3) EDF "by zbankrotovala" kdyby se stalo co, podle vás?
4) Psal jsem že elektřinu z jaderné elektrárny lze nakoupit na roky dopředu, ne že vše předprodali. Předprodali to co konzervativně odhadovali že vyrobí. U větrné elektrárny se nic předprodat nedá.
5) Ano, ten současný výpadek byl předvídaný. Ne sice že se stane na tomto konkrétním bloku v tuto konkrétní dobu, ale na základě statistických metod. Proto se také nepředprodává veškerá elektřina.
Říkáte: "U větrné elektrárny se nic předprodat nedá." Vaše nevědomost o PPA nic nemění na tom, že se mýlíte.
A tímhle jste mě dostal:
"Ano, ten současný výpadek byl předvídaný. Ne sice že se stane na tomto konkrétním bloku v tuto konkrétní dobu, ale na základě statistických metod".
Dobrej fór.
Dovolím se domnívat, že kdyby byli Francouzi předem věděli, co se stane s plynem, plán oprav těch korozí napadených potrubí by víc rozfázovali a tak masový překryv odstávek by nenastal. Proto teď ASN k rozkošatělé věci mlčí a dělá "já nic já muzikant". U těch Dukovan předpokládám, že sjeli, až když na to byla obchodní pozice připravená, bez odchylky. Mimochodem, v EMO3 včera spustili řetězovou reakci.
Samozřejmě že se u větrné elektrárny "konkrétní množství elektřiny" předprodat nedá. Dá se jedině předprodat produkce náhodného množství v náhodném čase, nic víc, takže mýlíte se vy.
U větrné elektrárny se prodává přes PPA veškeré vyprodukované množství (levné) elektřiny na 10 či více let. Ideální obchod pro OBĚ strany.
Ideální obchod pro obě strany to může být jedině za předpokladu, že odběrateli nezáleží na tom, kdy a kolik té elektřiny bude vyrobeno.
20 000 MW, to byl kdysi výkon JE v SRN, které z technického a současně ekonomického hlediska mohly být v provozu a nahradit veškery zemní plyn pro výrobu elektřiny nejen v SRN...
Bože jak jsem hluboko klesla.... (Merková...)
Energiewende je správně Energie Ende...
Bez stabilních zdrojů energetiku dělat nejde! Němci jsou toho nezvratným důkazem.
A co když dostanou ty Vaše "stabilní zdroje" francouzskou virózu?
Pak teprve vidíte, jak je nutná ta nadvýroba z německých starých uhelných zdrojů, že ano?
Až Němci budou mít trojnásobek FVE a VtE a silnou síť sever-jih a více akumulace,
počkáme si tak do 2040 (a pak už to Vaše nové jádro v EU nikdo stavět nebude),
pak teprve nastane Energiewende.
preco taka skromnost cakat do roku 2040? To tu uz nebudete medzi nami? Dovtedy jaskyna?
Ten nepřiznivý východní vítr tento vývoj k nelibosti zastánců velkého jádra jenom urychluje.. Naštěstí se i u nás ledy začínají pohybuvat tím správným podobným směrem. Jak se to dostane do správného tempa, žádný negativista tomu nezabrání, ale může být napomocen změnou kabátu.
fyziku zmenime vymenou kabatu.
Jenže on je rok 2022, jestli jste si nevšiml. Co bude v roce 2040 bude aktuální v roce 2040. Němci dělají energiewende bez technologií, které by potřebovaly dnes a které možná budou k dispozici v rocew 2040! V roce 2040 možná bude i jaderná fůza a pak si ty větrníky a akumulátory můžete všichni vetknout někam! Coby kdyby. To jsou mantry idealistů a fantastů. Dokud nemám modernější technologii, nemám čím nahradit tu starou. Jenže Němci si myslí, že silou vůle a ideemi si ty technologie vynutí. To mi silně připomíná dobu před rokem 1989. Soudruzi také všechno řešili politickou uvědomělostí a odhodláním budovat lepší zítřky. Nakonec jim to ale zkrachovalo a stejně tak to zkrachuje i Němcům a nedej Bože celé unii, která se těmi fantasty nechala vtáhnout do utopické energetiky. Stačí ovládat elementární matematiku ze ZŠ, a každému je hned jasné, že je to energeticky a hlavně ekonomicky nerealizovatelné. Kdyby tomu bylo jinak, nebylo by nutné na slunečníky dávat dotace a každý by je měl už dávno na střeše. Jenže ani při ceně 10Kč. za kWh se ty slunečníky nevyplatí. 1 instalovaná kWh dodá max 1MWh energie ročně. Za náklady nějakých 40 tis. Kč. tak ročně ušetřím max 10tis. Kč. Ovšem za předpokladu, že veškerou vyrobenou energii okamžitě spotřebuju ve svůj prospěch. Jelikož největší spotřebu mám v zimě a největší výrobu mám v létě, je časová korelace pouhým snem. Reálně je tak možné využít třetinu vyrobené energie, takže úspora je cca 3,5 tis. Kč za rok. Investice se mi tak v lepším případě vrátí za 13 roků! Bez akumulátorů je to nesmysl a akumulátory jsou tak drahé, že ekonomická bilance je ještě horší než bez nich! Jestli to v roce 2040 bude lepší, to je ve hvězdách. Já už tady nebudu, takže je mi to srdečně fuk!
Tak si upravíme mylné představy Zbyňka a vneseme do jeho příspěvku reálná čísla.
První nesmysl je informace: instalovaná 1 kWh vyrobí 1 MWh (stále mě udivuje bezbřehý amaterismu některých odborníků; instalovaný výkon se udává v kW, MW, GW a vyrobená energie v kWh, nebo MWh nebo GWh nebo TWh)
Nikdo si nebude instalovat střešní FVE s výkonem 1 kW, průměrně se v tomto roce instalují FVE s výkonem 8 kW + baterie, cena takovéto FVE je cca 270.000,-Kč
Další totální úlet je nesmysl využitelnosti pro svojí spotřebu 33% realita je cca 85-90%.
FVE vyrobí cca 8 MWh/rok a majitel spotřebuje cca 6,5 MWh zbytek prodá do sítě (kdo si chce vydělat víc prodává za spotové ceny, kdo s tím nechce mít starosti prodá za nízké pevné ceny).
Při aktuálním stropu 9,-Kč/kWh je úspora díky FVE cca 60.000,-Kč/rok = návratnost je tak cca5 let. Zbyňku než se příště rozepíšeš o něčem, o čem absolutně nic nevíš, doporučuji, zaklepej na dveře nejbližšího majitele FVE a zeptej se na reálné zkušenosti a data. Určitě ve svém okolí nějakou FVE najdeš, protože jen letos bude připojeno cca 30.000- 40.000 střešních FVE. Děkuji za pozornost.
Nikdo si nebude instalovat střešní FVE s výkonem 1 kW, průměrně se v tomto roce instalují FVE s výkonem 8 kW + baterie, cena takovéto FVE je cca 270.000,-Kč
S dotací a navíc s celkem nekvalůitním střídačem GW apod.
"Další totální úlet je nesmysl využitelnosti pro svojí spotřebu 33% realita je cca 85-90%."
Aha, a mohl bych vidět několik realizací "krabicových" verzí FVE, kdy lidé dosáhli alespoň 75-80%?
Pokud má někdo instalovaných 8kWp a spotřebuje pro sebe 80%, tak to není domácnost ale fabrika. 6.4MWh roční spotřeba domácnosti je šílenost. Mám celoelektrickou domácnost a spotřebu 2MWh ročně. Zatím! Hodlám to srazit na polovinu.
Jak můžu ušetřit 60tis za rok, když platím 20? ?
Nevěříte v FVE a VTE, které jsou již nyní celosvětově ověřené, ale doufáte v jadernou fůzi, proboha.....
p. Vanecek - chapem, ze ste ako zastanca/popularizator/specialista FVE (a mozno OZE celkovo) optimisticky naladeny, ale aj to ma svoje medze
Až Němci budou mít trojnásobek FVE a VtE a silnou síť sever-jih a více akumulace,
počkáme si tak do 2040 (a pak už to Vaše nové jádro v EU nikdo stavět nebude),
pak teprve nastane Energiewende.
a teraz k tomu par faktov:
- aktualne ma nemecko instalovany vykon vo forme FVE a VTE v rozsahu cca 128GW
- denna potreba vykonu nemecka sa hybe v rozsahu cca 45~75GW (podla toho ci je dena/noc/vikend/sviatok/pracovny den a pod..)
- teda uz teraz ma instalovany vykon vo forme FVE a VTA cca 2~3-nasobok voci potrebe (napriek tomu vyrobili v r. 2021 len cca 32% celkovo vyrobenej EE a to maju prednostny odber)
- a uz pri teraz instalovanom vykone (hlavne VTE na severe) nevedia (v priaznivych veternych podmienkach) tento vykon dostat na juh (uz desatrocia stavaju prepojenie a zatial sa nedari)
- len pre absolutne zakladnu vypomoc pre stabilizaciu siete by potrebovali aspon par hodinovu akumulaciu na urovni radovo 300GWh .. co znamena 2000 Muskovych baterkarni ako postavil v Australii, alebo cca 300 baterkarni ako je zatial najvacsia v MossLanding CA .. a to by im pomohlo len zlacnit stabilizaciu siete v ramci dna, na ktoru uz teraz davaju miliardy EUR rocne
- na to aby sa to mohlo povazovat za stabilnu sustavu (s FVE a VTE) uz potrebuju akumulaciu radovo vacsiu .. na urovni niekde aspon 1~2TWh (to je 2tis baterkarni MossLanding albeo 10tis PVE velkosti Dlouhe Strane)
- co sa tyka vystavby FVE a VTE uz dva roky nesplnaju stanovene kvoty na vystavbu novych, v kazdej aukcii je menej zaujemcov a za stale vyssie ceny
tazke sumarizacia -do 2040:
- pri sucasnom tempe (a trende) vystavby ten trojnasobok FVE a VTE nemaju sancu stihnut
- do 2040 budu skakat od radosti, ak budu ma prenosovu siete sever-juh pre aktualne instalovane vykony, nie to este pre trojnasobne
- do 2040 nebudu mat vybudovanu ani absolutne zakladnu akumulaciu potrebnu pre stabilizaciu siete, nie to este dostatocnu tak aby nepotrebovali ine stabilne zdroje (ako napr. JE - ci uz svoje, alebo francuzske)
musim este opravit informacie
- na to aby sa to mohlo povazovat za stabilnu sustavu (s FVE a VTE) uz potrebuju akumulaciu radovo vacsiu .. na urovni niekde aspon 1~2TWh (to je 2tis baterkarni MossLanding albeo 10tis PVE velkosti Dlouhe Strane)
tie uvedene 1~2TWh platia pre cesko .. pre nemecko je to este o rad vyssie na urovni cca 10~15TWh co znamena:
~50tis Muskovych baterkarni v Australii
~9tis Baterkarni velkosti MossLanding
~2600 PVE velkosti Dlouhe Strane
a to podla niektorych studii je potrebna este nasobne vacsia zaloha ..
Richie, další borec na konec.
To že jsi nám ukázal, že umíš vypočítat akumulaci potřebnou pro Německo je hezké, ale zcela zbytečné. Nikdy v Německu, USA, Číně nepočítá, že baterie budou hlavní akumulace energie z přebytků z FVE a VTE. Všichni počítají včetně Němců, že to bude výroba H2 nebo čpavku. A právě vodík se následně bude spalovat v plynových elektrárnách místo zemního plynu. A přesně proto se naplno rozjíždí výroba, objednávky a instalace elektrolyzérů. V roce 2021 dosahovala instalovaná kapacity elektrolyzérů 500 MW aktuálně je kapacit již 2,5 GW.
Vypočítaná akumulace potřebná pro Německo není zbytečná. To je právě nejdůležitější číslo. A druhotnou věcí je, jestli akumulace bude v baterce, ve vodíku, amoniaku, nebo v přečerpávací elektárně. Pak je zde také účinnost akumulace. Takový amoniak má celkovou účinnost cca 25 % (jdou samozřejmě najít různá data), tzn. na každou 1 kWh vyrobitelné elektřiny budou potřeba 4 kWh elektřiny z FVE nebo VTE. Už máte spočítáno, jaká bude muset být naddimenzovanost FVE, VTE, elektrolyzérů a výroben amoniaku? A kde budete ten amoniak skladovat? A kolik to všechno bude stát na 1 kWh, když naprostá většina tohoto akumulačního potenciálu bude celý rok nečinně stát (nesrovnávat se současnými přečerpávacími elektrárnami, které vykrývají denní špičky, tady se bavíme především o vykrytí lednových mrazivých dnů s bezvětřím, kdy je výkon FVE a VTE nejnižší a spotřeba elektřiny naopak nejvyšší).
ano, dalsi blahov demagogicky prispevok - reaguje na nepochopene a vyvracia nenapisane..
pretoze povodna reakcia stale caka na schvalenie, tak aspon v kratkosti
1) akumulacia vobec nie je zbytocna, pre masivne nasadenie FVE a VTE (nebodaj vacsinove) je nevyhnutna - a tie cisla su preto aby si aj laik uvedomil, ze to nie su drobnosti
2) uvedene priklady bateriek a PVE (ktoru si mimochodom asi zamerne prehliadol) su pre predstavu co to realne znamena (skutocne naklady, dopady/naroky na prostredie, cas vystavby,..)
3) pri akumulacii v bateriach si zabudol povedat aky typ akumulacie/pouzitia mas na mysli - ja viem ty tomu nerozumies, tak ti to trochu objasnim:
- pre kratkodobu akumulaciu (okamzite vykyvy a radovo male jednotky hodiny) su baterie skutocne v podstate idealny zdroj (ano aj drahy)
- pre dlhodobejsiu akumulaciu (vyssie jednotky az desiatky hodin) uz mozu byt zaujimavejsie aj ine zdroje (z aktualne dostupnych PVE a redox-flow)
- pre dlhodobu akumulaciu (radovo dni az sezona) tam su zatial realizovatelne len redox-flow a v buducnosti sa sniva o vyuziti umelych paliv, cpavku ci nebodaj vodiku (z toho je zatial najrealnejsi ten cpavok, ostatne budu vyrazne drahsie)
4) co sa tyka elektrolyzerov skus dat prosim ta blizsi udaj co tie cisla znamenaju (ci vsetky elektrolyzery v skolskych labakoch v cechach, alebo co..) .. realne projekty velkych elektrolyzerov napajanych OZE (radovo aspon stovky MW) totiz zatial nie su postavene
celkovo ten zvysok o H2 su len dalsie nicnehovoriace kecy ukazujuce, ze tomu nerozumies, ktore naviac absolutne nevyvratili to na co reagujes
tak prosim, co konkretne si tym prispevkom chcel povedat/dokazat/vyvratit?
nerozumiem co je zlozite na schvalenie odpovede pre dementne hlupe a demagogicke prispevky blahu?
dve fakticke reakcie od rana stale nepresli?!?
takze skusim este raz a po castiach reagovat na blahove demamgoicke reakcie na prispevok, ktory evidentne nepochopil
takze borec, trochu ti pomozem aby si si opravil svoje mylne predstavy:
1) na to aby mohla byt energetika zalozena vacsinovo (nedajboze vylucne) na FVE a VTE, akumulacia vobec nie je zbytocna, ale je sakra dolezita (priam esencialna)
..pokracovanie
2) tie konkretne cisla som tu daval preto, aby si aj laicka verejnost (ako aj ty) uvedomili, ze sa tu vobec nejedna o smiesne kapacity
3) uvedene priklady akumulacie su tu z rovnakeho dovodu, aby laicka verejnost ako ty, si vedela predstavit na existujucich/realnych projektoch/rieseniach co to znamena, nieco take zabezpecit (rozsah nakladov, poziadavky/dopady na prostredie,..)
.. pokracovanie 3
4) co sa tyka bateriek (po spravnosti by som ich mal nazvat akumulatory, ale to snad prezijes) pracujem s tym co je dostupne, ziadne fantazmagorie ci vzdusne zamky a pouzitie je dolezite podla nasadenia, ktore ti skusim aspon trochu objasnit:
- pre kratkodobu akumulaciu (takmer okamzite vyrovnavanie vykyvov v sieti a stabilizacia radovo v nizkych jednotkach hodin) su baterky (aktualne asi variacie litiovych) skutocne idealny kandidat
- pre stale kratkodobu ale dlhsiu akumulaciu (jednotky az desiatky hodin) uz zacinaju byt zaujimave aj ine technologie ako napr. PVE
- pre dlhodobu akumulaciu (tyzdne/mesiace) su klasicke baterky uz ekonomicky nezmysel, resp. ak tak redox-flow (tie ak sa konecne po 50-ti rokoch vyladia budu celkom pouzitelne - uvudime koa dopadne cina), pripadne mozno (ak sa vobec z toho nieco podari) tak synteticke paliva, ale najlacnejsi bude asi cpavok ..vodik ako taky bude asi to najdrahsie riesenie
pokracovanie 4
a co sa tyka tych reci okolo masivneho rozvoja elektrolyzerov, tak ani tam nemas pravdu .. zatial su to len velkohube vyhlasenia, ale bez realnych vysledkov .. co existuje, alebo sa stavia su len male demo realizacie z grantov, pripadne z roznych dotacii na demonstrovanie ze to vraj funguje .. a ono to funguje aj v skolskom labaku, to uz vsetci pozname, ale v malom .. v utility scale nasadeni je to (zatial) nepouzitelne (hlavne ekonomicky)
a tie cisla skus prosim doplnit k comu sa vztahuju (kapacita skolskych elektrolyzerov v cechach, alebo kde?) .. nech vieme spravne reagovat
a co sa tyka rozpravok o vodiku z elektrolyzerov, az to nbude niekde nasadene skurtocne v utility scale velkosti potom mozeme o tom debatovat .. zatial su tu len male demo instalacie z roznych dotacii a grantov, len na podporu zeleneho PR (a greenwashingu)
a tie cisla skus trochu upresnit k comu su vztiahnute, nech vieme o com sa bavime (pretoze globalna kapacita laboratornych elektrolyzerov je urcite vacsia ako tebou uvadzanych 2,5GW)
a co sa tyka tych fantasmagorii okolo elektrolyzy vodiku, mozme sa zacat bavit az ked bude komercne nasadeny nejaky utility scale elektrolyzer .. pretoze doteraz su len male demo instalacie z dotacii a grantov pre podporu zeleneho PR (resp. greenwashingu)
a tie cisla vykonu elektrolyzerov skus upresnit k comu patria, nech vieme o com hovorime, pretoze globalny vykon skolskych a laboratornych elektrolyzerov je urcite vacsi ako tebou uvadzanych 2,5GW
a este na zaver k tym elektrolyzerom a vyroby vodiku, zatial su to len vlhke zelene sny sny ludi co nepoculi o fyzike, matematike, ekonomii .. zial draho platit ich budeme vsetci ..
skus prosim ta blizsie opisat "..proto se naplno rozjíždí výroba, objednávky a instalace elektrolyzérů... .. pretoze zatial sa naplno rozbiehaju len velkohube vyhlasenia a stavaju sa (ak vobec) len male demo zariadenia z roznych dotacii a grantov a aj to prevazne len na podporu zelenej PR (resp. greenwashingu) .. teda nic co by mohlo sluzit aspon ako pilot pre overenie realizovatelnosti hromadneho nasadenie utility scale zariadeni ci uz po technologickej, tak aj po ekonomickej stranke..
a tie cisla tiez prosim trochu dopln k comu sa vztahuju, nech vieme sa o tom dalej bavit .. pretoze podla mna globalny vykon skolskych a laboratornych elektrolyzerov daleko presahuje 2.5GW ..
Německá energetická soustava jede v pohodě, českou elektřinu nepotřebuje a naopak teď Němci zachraňují Francouze a jejich nespolehlivé jaderky.
A ti Němci teď zachraňují Francouze tím, že z Francie do Německa momentálně teče výkon 4,37 GW? To jste se zase nějak netrefil, milý Petře.
Petr - mohli by ste si uz uvedomit, ze tu nie ste v krcme (hospode), kde vam prejde akakolvek hlupost co z vas vypadne. Tu su totiz ludia co tomu o trochu viac rozumeju a vedia si pozriet/overit aj skutocne data. A ked na nich pozriem, tak vidim, ze ta "v pohode" nemecka sustava ma velke problemy a pravidelne im chybaju GW vykonu .. a pre informaciu napr. cv podstate cely posledny vikend ich "zachranovalo" prave francuzsko ..
Keď tak čítam komentáre výsledkom je zistenie, nedostatok elektriny v Európe. Zelená dohoda, dosiahnutie stanovených cieľov je tak isto nereálne v plánovaných časových horizontoch. Tvrdošijné odstavovanie jadrových elektrární podľa plánu, najmä v Nemecku, podľa povestnej zelenej odbočke je bez plynu nereálne už aspoň 5 rokov. Konečne Nemci nakrátko zaradili neutrál a posledné tri elektrárne nechajú v prevádzke aj začiatkom budúceho roka. Už pred jeseňou 2021 vedeli, že plyn nebude (NS2), nezaradili neutrál a odstavili tri jadrovky, čo bol začiatok energetickej krízy v Európe, ktorú akceleroval vojnový konflikt na Ukrajine.
Zabezpečiť dostatok elektriny z OZE ako náhradu za výpad výroby elektriny z jadra sa už roky nedarí, lebo chýba akumulácia.
Z hľadiska lepšieho naplňovania klimatických cieľov určite by bolo rozumnejšie neodstavovať jadrovky, ktoré ešte z hľadiska životnosti môžu produkovať elektrinu, ale odstavovať uhľové elektrárne. Budovať ďalej OZE s dôrazom na masívny nárast akumulácie.
Všechno pravda, ale Evropa si vybrala vlastní cestu a tou jsou vysoké ceny energií neboli přesun energeticky náročného průmyslu mimo EU.
Nějak z těch výpočtů vypadlo, kolik uhelky NEušetří CO2. To mi přijde zvláštní. Ještě v nedávné době to měli gryndýlové spočítáno na molekuly, a teď to nějak nikoho nezajímá:-))
Začíná nám dušičkové období plně mlh, tak třeba to zachrání to inteligentní denní svícení, kdy u aut často nesvití obrysové světla, aby se ušetřily gramíky.
Dámy a pánové,
vzrušená přetahovaná o teoretická, či praktická čísla je zbytečná. Každý máte svůj díl pravdy.
Podstatné dle mého názoru je, že původní příčinou současné energetické krize jsou tři faktory.
Prvním, bylo odhalení podvodů s plynem přepravovaným přes Ukrajinu (i pro Německo), před pár lety, což jde čistě na vrub tehdejší politické reprezentace Ukrajiny...
Druhým, rozhodnutí Německa, že budou vyrábět elektřinu z Ruského plynu. Díky nespolehlivosti Ukrajiny jako státu, zajistit dodávky, postavili s Gazpromem nový plynovod Nordstream 2, aby Ukrajinu obešli, protože k takové spotřebě by Nordstream 1 nestačil. O reakci ukrajinského Naftogazu, a dalších firem z Polska, i jiných států na jeho výstavbu a zprovoznění již bylo napsáno dost...
Třetím je samozřejmě obecná hysterie ohledně oteplování společně s evropskými politiky, které základy fyziky zřejmě minuly...
Otázka na konec:
Kdo je vítězem (především finančním beneficientem) těchto politických her typu "člověče nezlob (se)"?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se